twitter instagram YouTube


Podsumowanie

Dobiegła końca kampania społeczna Świadomość Niepełnosprawności. To były tygodnie wypełnione ciekawymi spotkaniami, warsztatami oraz prelekcjami. Wszystko po to by zwrócić uwagę na osoby niepełnosprawne.

Kampania społeczna Świadomość Niepełnosprawności realizowana była przez Miasto Leszno wspólnie z organizacjami pozarządowymi oraz placówkami oświatowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Rozpoczęła się 8 marca i trwała do 22 kwietnia. Głównym celem kampanii było zwrócenie uwagi na osoby niepełnosprawne, wskazanie ich problemów oraz próba ich zrozumienia i rozwiązania. Kampania miała zintegrować osoby niepełnosprawne z resztą społeczeństwa oraz pokazać, że niepełnosprawność nie musi oznaczać izolacji i wykluczenia.

Kampania rozpoczęła się od warsztatów organizowanych przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Amazonka. Po drodze był także koncerty. Pierwszy zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom Nasz Świat, które zapraszając do udziału zespół Byle bez Prądu zafundowało mieszkańcom Leszna prawdziwie muzyczną ucztę. Drugi  koncert przygotowany został przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym. Wydarzenie było podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy przekazując 1 % podatku wspierają leszczyńskie organizacje pożytku publicznego.  Na scenie zaprezentowali się między innymi uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie, Szkoły Podstawowej nr 13, Zespół Pieśni i Tańca Marynia ze Święciechowy oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesznie. Wszyscy dostarczyli zgromadzonej w sali MOK publiczności niezapomnianych wrażeń.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje filmowe organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom Nasz Świat. Na ekranie wyświetlane były tematy ważne, pojawiały się pytania dotyczące tego jak zrozumieć i pomóc niepełnosprawnym, głównie tym z Zespołem Downa oraz dotkniętych Autyzmem. O tym ostatnim głośno było 2 kwietnia. Tego dnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Leszno przyłączyło się do globalnej akcji "Zaświeć się na niebiesko", która była wyrazem solidarności z osobami z autyzmem oraz ich bliskimi. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu upłynął w Lesznie pod hasłem "Nie zarazisz się autyzmem, ale możesz optymizmem". Główne uroczystości na rynku poprzedziły spotkania warsztatowe pod nazwą "Świadomość autyzmu i zespołu Downa". 2 kwietnia dominował kolor niebieski. Punktualnie o godzinie 15 w niebo poleciały setki niebieskich balonów. W akcję zaangażowały się leszczyńskie organizacje pozarządowe, szkoły oraz mieszkańcy Leszna, którzy licznie zjawili się na rynku, tym bardziej, że pogoda tego dnia była wymarzona.  Na stoiskach zapoznać można było się z działalnością kilku zarówno organizacji jak i szkół działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Prezentowali się Polski Związek Niewidomych w Lesznie, Leszczyńskie Stowarzyszenie Razem z Nami na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacja dr Clown oddział w Lesznie, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom Nasz Świat, Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych w Lesznie, Stowarzyszenie Wygraj Siebie, Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Amazonka, Stowarzyszenie Chorych na Choroby Reumatyczne, Leszczyński Stowarzyszenie Osób z Chorobami Alzheimera i Parkinsona, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lesznie/Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy im. Piotrusia Pana.

Można było podpatrzeć jak wyglądają zajęcia w klasach integracyjnych Szkoły Podstawowej nr 13 w Lesznie. O malowanie buziek i balony formowane w różne kształty zadbały Fundacja „Dr Clown” oddział w Lesznie oraz Fundacja Centrum Aktywności Twórczej, natomiast ze strzelnicą i wozem bojowym pojawili się miłośnicy sztuki militarnej z Leszczyńskiego Stowarzyszenia Airsoftu. Na tych, którzy zapomnieli w tym dniu o niebieskim akcencie w swojej garderobie czekały uczennice Zespołu Szkół Nr 4 malując na niebiesko paznokcie. Odważniejsi mogli zdecydować się również na usługi fryzjerskie. O program artystyczny zadbały ubrane na niebiesko Mażoretki Orkiestry Dętej Miasta Leszna. Na rynek zawitali również przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Unia Leszno w towarzystwie byłego zawodnika leszczyńskich „Byków” Andrzeja Szymańskiego. Każdy chętny mógł z żużlowcem porozmawiać czy otrzymać autograf.

W programie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu była także konferencja tematyczna, która prowadzona była jednocześnie w polskim języku migowym przez Ewę Gano – prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym – SPON.

Zwieńczeniem dnia był fire show przygotowany przez Młodzieżowe Centrum Profilaktyki Alternatywa. Młodzi ludzie "malując ogniem" dostarczyli niesamowitych wrażeń. Chwilę później leszczyński Ratusz rozbłysnął na niebiesko. W ten sposób mieszkańcy Leszna wyrazili swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem oraz tymi, którzy pomagają im przejść przez życie.

W ramach kampanii leszczyńskie organizacje pozarządowe zorganizowały również Drzwi Otwarte. Podczas tych spotkań była możliwość nie tylko zapoznać się bliżej z działalnością danego stowarzyszenia czy fundacji, ale również wziąć udział w pokazowych zajęciach rehabilitacyjnych czy spotkać się ze specjalistami współpracującymi z Trzecim Sektorem.

Kampanię Świadomość Niepełnosprawności zakończyła konferencja przygotowana przez Fundację dr Clown w Lesznie oraz Miasto Leszno. Ta upłynęła pod tytułem "Jeden pacjent- wiele spojrzeń diagnostycznych- psychoterapia wysokofunkcjonujących dorosłych osób ze spektrum autyzmu". Do udziału zaproszono psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów oraz pedagogów.

Na podsumowanie kampanii przygotowalismy krótki materiał filmowy - zapraszamy do obejrzenia. Mamy nadzieję, że nasza wspólna kampania w znaczący sposób przyczyniła się do wytyczania kierunków pozytywnych zmian dla środowiska osób dotkniętych niepełnosprawnością oraz budowania tolerancji w społeczeństwie.

Dziękujemy organizacjom pozarządowym, leszczyńskim placówkom oświatowym za zaangażowanie, cenne porady, współpracę i partnerstwo podczas realizacji kampanii Świadomość Niepełnosprawności. Dziękujemy Wam za Waszą codzienną pracę oraz niesienie szeroko rozumianego wsparcia dla środowiska osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i przyjaciół.

Dziękujemy również wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się w nasze działania.

Napisz do nas