twitter instagram YouTube

2019-01-17
99. rocznica powrotu Leszna do Macierzy

99. rocznica powrotu Leszna do Macierzy

17 stycznia 1920 roku to bardzo ważna data dla naszego Miasta. "Zgoda i jedność dla dobra prawdziwej dla Leszna ojczyzny niech na zawsze tu zapanuje" te słowa z odezwy generała Józefa Dowbora-Muśnickiego wygłoszonej do mieszkańców 99 lat temu nie tracą na aktualności.

 

 

 

 

 

Wojska niemieckie opuszczają Leszno 17 stycznia 1920 roku, o godzinie 8:30 na leszczyńskim ryku odbywa się ostatni przegląd wojsk niemieckich a następnie wymarsz w kierunku na Wschowę. Zaraz po odejściu wojsk niemieckich ludność polska rozpoczęła przygotowania do przyjęcia wojsk polskich. Na wieży ratuszowej umieszczono godło narodowe oraz przesunięto o godzinę wskazówki zegara ratuszowego, by czas miejski zrównać z czasem obowiązującym w Polsce. Wkrótce na rynek wjechał pierwszy patrol dwóch ułanów, jednocześnie I Kompania 9 Pułku Strzelców Wielkopolskich zaczęła obejmować koszary przy dawnej ulicy Ogrodowej.
Ulice którą wkraczał pułk została nazwana Niepodległości, a ulica którą wkraczał patrol na rynek do tej pory nazywa się Wolności. Ulica którą wymaszerowały wojska niemieckie nazywa się 17 stycznia. Główne uroczystości powrotu Leszna do macierzy odbyły się 18 stycznia w niedzielę na które przybyli dowódca Frontu Wielkopolskiego gen broni Józef Dowbór-Muśnicki ze sztabem, wojewoda poznański dr Witold Celichowski i szef misji alianckiej pułkownik Marquet.

 

źródło: www.dobroni.pl

Plan obchodów święta znajduje się TUTAJ

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas