twitter instagram YouTube

2019-10-14
Aktywne Obywatelskie Leszno 2019 - dziękujemy! (broszura+film)

Aktywne Obywatelskie Leszno 2019 - dziękujemy! (broszura+film)

Dokładnie 14 września, Wielkim Festynem Aktywności, rozpoczęliśmy tegoroczne wydarzenia w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno. Dziś chcielibyśmy podsumować całą kampanię, podczas której wspólnie nakręcaliśmy na NGO.

W dniach od 14 do 22 września Leszno zamieniło się w miasto aktywności obywatelskiej, a licznie zaangażowane w akcję podmioty, zarażały mieszkańców swoją pasją i działalnością.

W tym roku Tydzień Obywatelski odbywał się pod hasłem „Nakręć się na NGO” i tradycyjnie został rozpoczęty Wielkim Festynem Organizacji pozarządowych, leszczyńskich instytucji oraz firm działających społecznie. Uczestniczący w nim mieszkańcy, poza atrakcjami przygotowanymi przez wystawców mogli również obejrzeć specjalnie przygotowane na tę okazję występy sceniczne.

W kolejnych dniach w ramach akcji AOL również wiele się działo. Jak co roku Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak wziął na jeden dzień urlop od obowiązków służbowych i oddał się pracom społecznym na rzecz lokalnych organizacji i instytucji. W czasie wykonywania wolontariatu Prezydent odwiedził 9 podmiotów, w których wykonywał powierzone mu zadania.

Nie mogło zabraknąć także „Randek Obywatelskich”, w których kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, urzędników oraz wolontariuszy spotkało się, aby porozmawiać, przedstawić działania swojej organizacji, wymienić się wizytówkami oraz zbudować relację, która będzie fundamentem do dalszych wspólnych inicjatyw.

Tradycyjnie akcji AOL towarzyszył również Leszczyński Dzień Przedszkolaka, który w tym roku odbywał się pod hasłem EKO-Przedszkolaki, a jego głównym punktem był Festiwal Pszczeli, jaki odbył się w Przedszkolu Miejskim nr 10 "Zielony Świat". W wydarzeniu udział wzięli mali reprezentanci miejskich przedszkoli wraz z opiekunami, którzy złożyli na ręce Prezydenta Łukasza Borowiaka EKO-raport, czyli podsumowanie akcji ekologicznych, jakie przeprowadzali w swoich placówkach od początku września. Ponadto rozstrzygnięto konkurs plastyczny, a w ramach „EKO-patrolu” delegacje poszczególnych przedszkoli wyruszyły autobusem hybrydowym Miejskiego Zakładu Komunikacji w celu odwiedzenia przedszkoli miejskich, które specjalnie na tę okazję zorganizowały różnorodne atrakcje.

Tegoroczną nowością było przeprowadzenie dwóch szkoleń, których celem był wzrost kompetencji przedstawicieli trzeciego sektora. Przez cały czas trwania akcji AOL w siedzibach organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, instytucji oraz firm zaangażowanych społecznie zorganizowane zostały Dni Otwarte, w ramach których można było wziąć udział w konsultacjach, panelach dyskusyjnych, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, a także w wielu innych przedsięwzięciach.

Dziękujemy wolontariuszom, wystawcom, mieszkańcom, a także wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do budowy tegorocznej edycji akcji Aktywne Obywatelskie Leszno. Wspólnie pokazaliśmy siłę i moc Trzeciego Sektora w Lesznie!

Przemawiają za tym fakty i liczby – w ramach akcji odbyło się ponad 130 wydarzeń skierowanych do mieszkańców Leszna i regionu, a podczas Festynu na Alei Gwiazd Żużla zaprezentowało się ponad 190 wystawców reprezentujących różne sfery życia społecznego, a całą imprezę odwiedziły tysiące mieszkańców!

Dziękujemy organizacjom pozarządowym, instytucjom, placówkom oświatowym, firmom zaangażowanym społecznie, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Miejskiemu Zakładowi Zieleni, Miejskiemu Zakładowi Budynków Komunalnym oraz wszystkim, których pomoc okazała się być nieoceniona i bez których całość nie wyszłaby tak fantastycznie.

Na zakończenie, polecamy krótki film oraz broszurę, w których znaleźć można podsumowanie Aktywnego Obywatelskiego Leszna 2019. 

Raz jeszcze wszystkim dziękujemy!

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas