twitter instagram YouTube

2022-01-24
BLISKO

BLISKO

Składać wnioski mogą biblioteki publiczne będące samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury oraz samorządowe instytucje kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki publiczne w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 100 tys. mieszkańców. Na realizację zadań przyznawane są wyłącznie dofinansowania na wydatki bieżące w wysokości od 100 do 140 tys. zł.

CEL PROGRAMU:

  1. Włączenie nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacja społeczności lokalnych w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa.
  2. Nawiązywanie i rozwijanie lokalnych partnerstw na rzecz wzmacniania roli bibliotek jako lokalnych centrów dostępu do wiedzy i kultury, jako tzw. „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną – przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku.
  3. Podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek publicznych, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek.

Projekty mogą być realizowane w formie partnerstwa. Uczestnikami partnerstwa mogą być w szczególności:
– biblioteki szkolne i pedagogiczne,
– inne samorządowe instytucje kultury,
– organizacje pozarządowe,
– szkoły,
– parafie,
– księgarnie,
– koła gospodyń wiejskich,
– grupy nieformalne,
– osoby fizyczne.
Jeden wnioskodawca ma prawo złożyć 1 wniosek w ramach naboru.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:
Przedsięwzięcia polegające na realizacji kompleksowych zadań obejmujących:

  1. Podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek związanych z rozpoznawaniem potrzeb lokalnych społeczności oraz potencjału kulturowego mieszkańców.
  2. Budowanie i wzmacnianie lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa poprzez: organizację warsztatów i szkoleń, prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych, organizację konferencji, spotkań, w tym wymiany doświadczeń liderów lokalnych; wymianę doświadczeń z innymi beneficjentami w skali kraju.
  3. Realizację wraz z partnerami 2-6 projektów edukacyjno-animacyjnych rocznie (w I roku realizacji zadania preferowane są działania dla społeczności lokalnej realizowane z inicjatywy i siłami partnerstwa, w II roku realizacji zadania beneficjent zobowiązany jest do realizacji: 1-3 projektów edukacyjno-animacyjnych inicjowanych i przygotowanych przez partnerstwo oraz 1-3 projektów edukacyjno-animacyjnych, wykorzystujących potencjał kulturowy mieszkańców, inicjowanych przez przedstawicieli społeczności lokalnej, wyłanianych z zachowaniem procedury konkursowej wypracowanej w I roku realizacji zadania).

Dopuszczone do realizacji są tylko wnioski na zadania 2-letnie zakładające kompleksową realizację wszystkich ww. działań.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

  1. Biblioteki publiczne będące samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury.
  2. Samorządowe instytucje kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki publiczne dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców oraz gmina miejska lub miasto na prawach powiatu do 100 tys. mieszkańców oraz pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych NCK oraz wydatków dokonywanych z tych środków.

Preferowane są wnioski złożone przez podmioty, których organizatorem jest odpowiednio:
– gmina wiejska,
– gmina miejsko-wiejska bez ograniczeń liczby mieszkańców,
– gmina miejska lub powiat z siedzibą w miejscowości do 50 tys. mieszkańców, w szczególności oddalone od dużych ośrodków miejskich ponad 50 km.

WYSOKOŚĆ DOTACJI:     
Maks. 90%, 100.000 – 140.000 zł (50.000 – 70.000 rocznie).

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:
Wnioski należy składać do 16 lutego 2022 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:
Zadanie należy zrealizować od 28.03.2022 – 15.11.2023.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu

KONTAKT:
Narodowe Centrum Kultury
Ilona Spałek-Adach
Dział Programów Dotacyjnych (BLISKO)
T: +48 22 350 95 33

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas