twitter instagram YouTube

2020-08-12
Biblioteka na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Biblioteka na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

W tym tygodniu obchodzimy jubileusz jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach oręża polskiego, 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Nazywana „Cudem nad Wisłą”, uznana za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata, pozwoliła zachować Rzeczypospolitej świeżo odzyskaną niepodległość i przekreśliła sowieckie plany rozprzestrzenienia bolszewizmu na Europę.

Od 13 do 28 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka zaprasza na wystawy przygotowane dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej, które w atrakcyjny sposób przekazują wiedzę historyczną:

  • „Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojkowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”

(Stacja Biznes)

Druki z okresu wojny Rosji Bolszewickiej z Polską, które miały mobilizować do walki z nadciągającym wrogiem. W sugestywny sposób uzmysławiały polskiemu społeczeństwu zagrożenie, zachęcały do wstępowania do Armii Ochotniczej oraz wzywały do zakupu Pożyczki Odrodzenia Polski.

http://mbpleszno.pl/Do_broni__Rok_1920_na_plakatach__afiszach_i_drukach_ulotnych_.html

  • „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa", przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa", we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego

(Galeria Dworcowa)                       

15 plansz przybliżających najważniejsze fakty  związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, postacie, które odegrały decydujące role oraz archiwalne zdjęcia z 1920 roku.

http://mbpleszno.pl/Bitwa_Warszawska_Stulecie_Zwyciestwa.html 

Zachęcamy do wspólnego świętowania. Cały program obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Lesznie dostępny jest na stronie:

https://www.leszno.pl/Uroczyste_obchody_100__rocznicy_Bitwy_Warszawskiej_w_Lesznie.html 

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas