twitter instagram YouTube

2021-02-27
Czy wiesz, że .... ?

Czy wiesz, że .... ?

Dziś, 27 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. To doskonała okazja, aby przypomnieć, co to są NGO (ang. non-government organization).

W Lesznie istnieje duża liczba fundacji,  stowarzyszeń, klubów sportowych oraz spółdzielni socjalnych, które funkcjonują i odnoszą sukcesy praktycznie w każdej sferze życia społecznego. Łączy je jedno – działają nie dla zysku ekonomicznego, a społecznego. Zakładają je sami mieszkańcy Leszna, którzy chcąc rozwiązywać problemy społeczne, często wychodzą z propozycjami do samorządu lokalnego. W naszym mieście każdy pomysł na działania na rzecz społeczności lokalnej przyjmujemy z radością niezależnie czy jest on realizowany we współpracy z miastem, czy też samodzielnie. To dzięki pełnym pasji wolontariuszom i działaczom społecznym, w Lesznie realizowanych jest wiele wartościowych i ciekawych inicjatyw w najróżniejszych dziedzinach życia. Wachlarz działań organizacji pozarządowych, które działają w naszym mieście jest bardzo szeroki. Ich zadania obejmują m.in. takie dziedziny jak edukacja, aktywizacja społeczna, profilaktyka uzależnień, zdrowie, kultura czy też sport i turystyka. Zajmują się  wsparciem dzieci, młodzieży,  seniorów oraz osób niepełnosprawnych

Dzięki zaangażowaniu wielu członków działających na co dzień w organizacjach pozarządowych dzieci, młodzież, ale także dorośli mieszkańcy Leszna i regionu mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania między innymi w wielu dziedzinach. I to właśnie za to wszystkim przedstawicielom trzeciego sektora należą się wielkie słowa podziękowania. Praca dla lokalnej społeczności, dzięki której nasze miasto może pochwalić się przyjazną i wspólnie budowaną atmosferą jest godna powszechnego szacunku i uznania. Społeczni liderzy każdego dnia inspirują nas do aktywniejszego zaangażowania się w życie społeczne.

Dzień Trzeciego Sektora to doskonała okazja do zapoznania się z działalnością organizacji pozarządowych i rozpowszechniania idei działalności trzeciego sektora. Organizacje pozarządowe, w odróżnieniu od organów publicznych, są prywatne i działają z inicjatywy swoich założycieli.

Organizacje pozarządowe to wszystkie podmioty, które nie są organami lub jednostkami podległymi administracji publicznej (rządowej i samorządowej) oraz których działalność nie jest nastawiona na osiąganie zysku.

Są obok sektora publicznego oraz sektora przedsiębiorstw tzw. „trzecim sektorem”. Organizacjami pozarządowymi są nie tylko podmioty, które posiadają osobowość prawną, ale także te jednostki, które tej osobowości nie mają.

Są nimi np.

  • fundacje,
  • stowarzyszenia,
  • stowarzyszenia zwykłe,
  • kluby sportowe,
  • uczniowskie kluby sportowe,
  • uczelniane organizacje studenckie
  • spółdzielnie socjalne

NGO -skrót od angielskiego non governmental organization, któremu w języku polskim odpowiada określenie organizacja pozarządowa.

Misja organizacji

główny powód powstania organizacji zapisany w jej statucie.

Członek organizacji

osoba należąca do organizacji posiadająca określone prawa i obowiązki.

Organizacja pożytku publicznego (OPP)

termin wprowadzony 1 stycznia 2004 r. przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; organizacja pozarządowa, na której rzecz można przekazać co roku 1% podatku dochodowego, zwolniona z niektórych opłat (np. skarbowych), ma możliwość bezpłatnego informowania o swojej działalności w ramach czasu antenowego w telewizji publicznej i radiu; otrzymanie przez organizację statusu OPP jest obwarowane wieloma warunkami i dodatkowymi obowiązkami - wykaz leszczyńskich OPP znajdziesz TUTAJ

Statut organizacji pozarządowej

akt prawny regulujący jej zadania, strukturę organizacyjną i sposób działania (określający obszar jej działalności statutowej)

Wolontariusz

osoba, która wykonuje dobrowolną praca na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej

wykonywana bez wynagrodzenia

Stowarzyszenie jest to grupa osób, bliższych lub dalszych znajomych, które łączą wspólne zainteresowania lub wspólny cel. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Posiada możliwość niezależnego ustalania swoich strategii, struktur organizacyjnych, a także aktów wewnętrznych.

Rodzaje stowarzyszeń

  • stowarzyszenia rejestrowe –zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym.
  • stowarzyszenia zwykłe
  • związki stowarzyszeń

Fundacja jest obok stowarzyszenia drugą pod względem popularności formą prawną organizacji pozarządowych. Fundacja to organizacja pozarządowa, której podstawą jest majątek przeznaczony przez jej założyciela na określony, społecznie lub gospodarczo użyteczny cel. Założyciel fundacji nazywany jest fundatorem. Fundatorem może być każdy pełnoletni obywatel, niekoniecznie polski, ale także osoba prawna, czyli na przykład firma albo szkoła wyższa. Fundacja podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Po dokonaniu rejestracji fundacja uzyskuje osobowość prawną.

Kluby sportowe i uczniowskie kluby sportowe – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie danej dyscypliny sportu. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (np. w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej), której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Szczególnym rodzajem klubów sportowych są uczniowskie kluby sportowe - członkami UKS mogą być uczniowie, rodzice, a także nauczyciele.

Spółdzielnia socjalna - podmiot ekonomii społecznej, czyli instytucja, która prowadzi działalność łącząc cele gospodarcze i społeczne. Przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Spółdzielnia socjalna działa na rzecz społecznej i zawodowej reintegracji jej członków. Spółdzielnię socjalną mogą założyć: osoby bezrobotne, bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności, uzależnieni od alkoholu, po zakończeniu programu psychoterapii w zakładzie lecznictwa odwykowego, uzależnieni od narkotyków lub innych środków odurzających, po zakończeniu programu terapeutycznego w zakładzie opieki zdrowotnej, chorzy psychicznie, zwalniani z zakładów karnych, uchodźcy realizujący indywidualny program integracji, osoby niepełnosprawne. Spółdzielnię socjalną może założyć co najmniej pięć osób spełniających wymienione wyżej warunki, nie więcej jednak niż pięćdziesiąt.

Nasze biuro prowadzi i aktualizuje miejski portal pozarządowy – jest to miejsce komunikacji z mieszkańcami, wolontariuszami oraz organizacjami pozarządowymi. W jednym miejscu mieszkańcy znajdują interesujące ich informacje związane z aktywnością NGO-sów w Lesznie- wiecej informacji TUTAJ

Wszystkie osoby, które chcą zaangażować się w działalność trzeciego sektora i które wraz z nami chcą  realizować wiele inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności zapraszamy do współpracy z nami.

 

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas