twitter instagram YouTube

2020-07-13
Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie

Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie

Dofinansowanie przyznawane jest w formie ryczałtu obliczanego na podstawie liczby wydarzeń.

CEL KONKURSU:

Celem Programu jest w ramach Komponentu 2. jest wsparcie projektów służących zapewnieniu konkretnego udziału obywateli w procesie kształtowania polityki Unii w dziedzinach związanych z celami programu. Inicjatywy zgłaszane w tym Komponencie dotyczyć mogą wpływu na kształtowanie polityki na wszystkich jej poziomach – lokalnych oraz unijnych.

Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego wspiera projekty realizowane przez międzynarodowe partnerstwa i sieci bezpośrednio angażujące obywateli w działania. Celem projektów ma być aktywne włączenie obywateli o zróżnicowanych poglądach w kształtowanie polityk Unii Europejskiej w dziedzinach związanych z celami programu i jego priorytetami rocznymi. Może się to odbywać na wszystkich etapach, z udziałem wszystkich instytucjonalnych partnerów w dyskusji, i obejmować działania związane zarówno z opracowaniem i przygotowaniem konkretnych inicjatyw, praktycznych rozwiązań i propozycji działań, jak i zapewnianiem informacji zwrotnej i negocjowaniem wniosków dotyczących polityk unijnych. Projekty powinny angażować jak najszerszą i liczną grupę obywateli i rozwijać ich międzynarodową współpracę. Projekty w ramach Działania 2.3. powinny nawiązywać do priorytetów rocznych programu, promować solidarność i pracę na rzecz innych, zaangażowanie społeczne i wolontariat; ponadto ich obowiązkowymi elementami muszą być co najmniej dwa spośród następujących rodzajów działań:

  • promowanie zaangażowania społecznego i solidarności,
  • gromadzenie opinii,

Maksymalny czas trwania projektu to 18 miesięcy.

Przykładowe koszty kwalifikowalne (w ramach ryczałtu):

  • podróże i pobyty uczestników wydarzeń,
  • wynajem pomieszczeń, tłumaczenia ustne i pisemne,
  • komunikacja/rozpowszechnianie związane z wydarzeniami,
  • koordynacja wynikająca z udziału wielu organizacji,
  • personel bezpośrednio związany z działaniem,
  • działania przygotowawcze oraz niezbędne do ich realizacji badania i narzędzia ICT.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

Wnioski mogą składać:

  • organizacje nienastawione na zysk, w tym organizacje społeczeństwa obywatelskiego,
  • instytucje edukacyjne, kulturalne lub badawcze.

Partnerstwo - w projekcie muszą brać udział organizacje z co najmniej 3 kwalifikujących się krajów, w których co najmniej dwa są państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Partnerami mogą zostać:

  • samorządy terytorialne/władze regionalne,
  • organizacje nienastawione na zysk, w tym organizacje społeczeństwa obywatelskiego,
  • instytucje edukacyjne, kulturalne lub badawcze,
  • komitety i sieci miast partnerskich.

WYSOKOŚĆ DOTACJI:

Dofinansowanie przyznawane jest w formie ryczałtu obliczanego na podstawie liczby wydarzeń (spotkań, konferencji, seminariów, wystaw, warsztatów itp.) oraz liczby osób i krajów w nich uczestniczących. Maksymalna kwota dotacji to 150 000 euro.

TERMIN SKŁADANIE WNIOSKÓW:
Nabór wniosków o dofinansowanie do 1 września 2020 roku do godz. 17:00. Proces aplikacji jest identyczny we wszystkich komponentach programu „Europa dla obywateli”, wymaga rejestracji w systemie uwierzytelniającym Komisji Komisji Europejskiej EU LOGIN oraz na Portalu Uczestnika (Participant Portal). Wniosek o dofinansowanie eForm jest generowany osobno dla każdego projektu i składany wyłącznie drogą elektroniczną.

DODATKOWE INFORMACJE:
Źródło wiadomości i dodatkowe informacje: https://europadlaobywateli.pl/komponenty-i-dzialania/sieci-miast/

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas