twitter instagram YouTube

2022-01-11
Ogólnopolski konkurs o tytuł "Dobroczyńca roku"

Ogólnopolski konkurs o tytuł

Konkurs o tytuł "Dobroczyńca Roku" to największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. W 2022 roku będzie obchodził swoje 25-lecie. Niezmiennie, nieprzerwanie od 25 lat nagradzamy firmy zaangażowane społecznie. „Dobroczyńca Roku” stał się inspiracją dla wielu lokalnych i regionalnych konkursów realizowanych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i lokalną administrację publiczną. Pokazuje i zbiera dobre praktyki zarówno wielkich korporacji (najbardziej doświadczonych w działaniach z zakresu CSR i CCI), ale i na równi przedstawia działania dobroczynne małych i średnich firm. Konkurs pokazuje jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie firm: od działań na rzecz społeczności lokalnej, przed edukację, kulturę, promocję różnorodności, czy zdrowia, a także pomoc osobom najbardziej potrzebującym, aż po programy wolontariatu pracowniczego i długofalowe zaangażowanie we wspieranie organizacji społecznych. Nabór zgłoszeń trwa do 10 lutego 2022.

ORGANIZATOR: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. (Fundatorem Konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności)

O KONKURSIE: konkurs o tytuł "Dobroczyńca Roku" powstał w okresie początkowych przemian demokratycznych po to, aby promować prospołeczne działania firm. To największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. W 2022 roku Konkurs będzie obchodził swoje 25-lecie.

Niezmiennie, nieprzerwanie od 25 lat nagradzamy firmy zaangażowane społecznie. „Dobroczyńca Roku” stał się inspiracją dla wielu lokalnych i regionalnych konkursów realizowanych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i lokalną administrację publiczną. Pokazuje i zbiera dobre praktyki zarówno wielkich korporacji (najbardziej doświadczonych w działaniach z zakresu CSR i CCI), ale i na równi przedstawia działania dobroczynne małych i średnich firm.

Konkurs pokazuje - dzięki szczegółowym kategoriom - jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie firm: od działań na rzecz społeczności lokalnej, przed edukację, kulturę, promocję różnorodności, czy zdrowia, a także pomoc osobom najbardziej potrzebującym, aż po programy wolontariatu pracowniczego i długofalowe zaangażowanie we wspieranie organizacji społecznych.

Laureaci Konkursu co roku reprezentują najlepsze standardy w obszarze społecznego zaangażowania biznesu. Nagradzane przez nas firmy charakteryzują się wszechstronnym zaangażowaniem w projekty społeczne, nieograniczającym się wyłącznie do przekazywania środków finansowych.

Naszym celem jest nie tylko promowanie i nagradzanie społecznego zaangażowania najwyższej próby, ale również prowadzenie Konkursu w sposób zgodny ze standardami, których wymagamy od innych. Dlatego jako organizatorzy Konkursu, dbamy o to, aby wybór laureatów odbywał się w sposób przejrzysty i bezstronny, dzięki jasnym kryteriom oceny oraz zapobieganiu wystąpienia konfliktu interesów u osób oceniających. W tym celu stworzyliśmy kilkustopniowy proces wyboru najlepszych firm, w który zaangażowani są niezależni eksperci i członkowie Kapituły Konkursu. 

Co roku staramy się ulepszać Konkurs w taki sposób, aby odpowiadał na zmieniające się potrzeby i przystosowywał do nowych trendów w społecznym zaangażowaniu biznesu w Polsce.

CEL KONKURSU: Celem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku 2022”, zwanego dalej Konkursem, jest:

  • promocja społecznego zaangażowania i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców, w szczególności na poziomie lokalnym,
  • informowanie o akcjach i programach społecznych, które zostały zrealizowane z pomocą przedsiębiorstw, ich pracowników, organizacji pozarządowych,
  • popularyzacja i wspieranie rozwoju partnerskiej współpracy firm z organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza na poziomie lokalnym,
  • umożliwienie organizacjom nominującym publicznego podziękowania darczyńcom za udzielone wsparcie,
  • promocja współpracy firm i organizacji pozarządowych na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, określonych przez ONZ. Wymienione niżej kategorie odnoszą się bezpośrednio do realizacji tych celów. W wersji polskiej z listą celów można zapoznać się na stronie http://www.un.org.pl/.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

W kategoriach „Kultura i edukacja", „Lokalne partnerstwa”, „Ochrona środowiska i klimatu”, „Otwartość na różnorodność”, „Pomoc społeczna i charytatywna”, „Zdrowy tryb życia”: zgłoszenia mogą składać:

  • fundacje i stowarzyszenia posiadające osobowość prawną;
  • fundacje korporacyjne (ale nie mogą zgłosić firmy, która daną fundację utworzyła, ani firmy powiązanej osobowo lub kapitałowo z tą firmą);
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego i innych kościołów i związków wyznaniowych posiadające aktualny numer KRS.

W kategorii „Nagroda 25-lecia” zgłoszenia mogą składać:

  • laureaci dotychczasowych 24 edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” na zaproszenie Organizatora

W kategorii „Wolontariat pracowniczy” zgłoszenia mogą składać:

  • przedsiębiorstwa prywatne i państwowe działające w Polsce;
  • Przedstawiciele pracowniczych zespołów wolontariackich firm działających w Polsce
  • fundacje korporacyjne (jeśli zgłaszają program wolontariatu pracowniczego w firmie, która daną fundację utworzyła)  

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Od 10 stycznia do 10 lutego 2022 roku g. 13:00

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: Dobroczyńca Roku 

KONTAKT:

Organizator Konkursu o tytuł "Dobroczyńca Roku"
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

ul. Marszałkowska 6/6
00-590 Warszawa

tel. 22 622 01 22 - w obecnej sytuacji zachęcamy do kontaktu e-mail

fax: 22 622 02 11

konkurs@dobroczyncaroku.pl

Emilia Dmochowska - email: e.dmochowska@filantropia.org.pl - tel. (22) 622 01 22 wew. 16 - skype: emilia.dmochowska.filantropia

Magdalena Spadarzewska - email: m.spadarzewska@filantropia.org.pl - tel. (22) 622 01 22 - skype: magda.m.filantropia

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas