twitter instagram YouTube

2020-03-21
Dzień Kolorowej Skarpetki - włącz się do akcji

Dzień Kolorowej Skarpetki - włącz się do akcji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, w ramach tego święta obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki i na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa nosimy dzisiaj kolorowe, niepasujące do siebie skarpety.

Celem Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Data jest symboliczna, bo to trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze powoduje zmiany genetyczne. Oprócz liczby 21 zespół Downa symbolizują też dwie różne skarpetki. Mają skłonić do refleksji, że pośród nas są osoby może inne, ale za to bardzo ciepłe i kolorowe.

Od paru lat Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak wraz z leszczyńskimi NGO wspierają akcję i osoby z Zespołem Downa. W poprzednich latach w mieście realizowana była kampania społeczna "Świadomość Niepełnosprawności" w ramach, której wspólnie z organizacjami pozarządowymi organizowaliśmy wiele inicjatyw społecznych z na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W zeszłym roku zorganizowaliśmy happening - relację z tego wydarzenia możecie zobaczyć tutaj

W tym roku z uwagi na trudną sytuację związaną z pandemią koronawirusa nie odbywają się żadne kolorowe imprezy przypominające o tym, że osoby z zespołem Downa są wśród nas.

Dziś, zachęcamy Was do trochę innej inicjatywy.

Aby włączyć się do akcji załóżcie w Waszym domowym zaciszu  kolorowe skarpetki koniecznie „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa i prześlijcie nam Wasze zdjęcia na adres e-mail: ngo@leszno.pl lub na opublikujcie na naszym portalu społecznościowym Fb Leszczyńśkie NGO.

Nałóżmy kolorowe skarpety, w paski, w kropki, pstrokate i bądźmy kolorowi nie do pary.

Nadesłane przez Was zdjęcia opublikujemy na naszej stronie. Pokażmy ile nas jest! :)

Pamiętajmy jednak o osobach z Zespołem Downa, nie tylko w ten dzień ale i na co dzień.  

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa załączamy życzenia, z którymi się w pełni utożsamiamy, a które ślą sobie nawzajem osoby z Zespołem Downa:

”……..życzę sobie i innym osobom z dodatkowym chromosomem, przede wszystkim tego, żeby bez względu na to, jak wiele się nauczą i jak daleko zajdą :

 byli  akceptowani i traktowani z godnością i szacunkiem, na jakie zasługuje każdy człowiek,
 czuli się na tym świecie jak u siebie,
 byli  traktowani  jak swoi,
 mieli szansę na normalne, szczęśliwe życie,
 mieli szansę na to, żeby się uczyć, rozwijać i pracować,
 inni  widzieli w nas ludzi, a nie zespół.”
 

******

W tym roku Światowy Dzień Zespołu Downa, odbywa się pod hasłem: „My decydujemy”.

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia  Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas