twitter instagram YouTube

2018-10-11
„Edukacja seniorów kluczem do bezpieczeństwa 2”

„Edukacja seniorów kluczem do bezpieczeństwa 2”

„Edukacja seniorów kluczem do bezpieczeństwa 2” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Wygraj Siebie” w partnerstwie z Miastem Leszno i Automobilklubem Leszczyńskim, dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

Głównym celem projektu jest zwiększenie akywności oraz poczucia bezpieczeństwa osób 60+ na ulicach, przejściach dla pieszych, przejściach podziemnych oraz innych terenach, a także na drodze pokonywanej samochodem. Dzięki inicjatywie Seniorzy mogą poznać przepisy ruchu drogowego, zasięgnąć porad specjalistów, czy poznać dobre nawyki dotyczące zachowania bezpieczeństwa w ruchu pieszym, jak i zmotoryzowanym. Jest on skierowany do grupy ok. 50 starszych osób z Leszna i okolic, które aktywnie uczestniczą w jego realizacji.

W ramach projektu odbywają się m.in. zajęcia teoretyczne, praktyczne i testy mające na celu polepszenie bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym, kurs samoobrony, podczas którego uczestnicy projektu zapoznają się z instynktowymi reakcjami obronnymi przed uzbrojonym i nieuzbrojonym napastnikiem, a także poznają wiedzę na temat zachowania podczas sytuacji zagrożenia zdrowia - swojego, bądź innych osób.

Jednym z zaplanowanych działań była  diagnoza  bezpiecznych przejść dla pieszych widziana „okiem i sprawnością” osób starszych oraz niepełnosprawnych. W tym celu uczestnicy projektu na wybranych dziesięciu przejściach dl apioeszych, ocelniali takie aspekty jak:

- usytuowanie

- odległość od innego przejścia

- czas potrzebny na przejście

- możliwość przejścia drogi dwupasmowej w ciągu / występowanie wysepek

- sygnalizacja świetlna lub jej brak

- oznakowanie przejścia

- widoczność (z punktu widzenia wszystkich potencjalnych uczestników ruchu)

- udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i inne

Wyniki diagnozy "Oceny bezpieczeństwa na przejściach „widziana okiem i sprawnością” osób starszych" zostaną przedstawione w formie raportu - na spotkaniu 11 października o godzinie 13.00 w Ratuszu. 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas