twitter instagram YouTube

2022-01-21
Erasmus + - Działanie „Jean Monnet” w dziedzinie kształcenia wyższego

Erasmus + - Działanie „Jean Monnet” w dziedzinie kształcenia wyższego

Działania „Jean Monnet” oferują możliwości w dziedzinie kształcenia wyższego i w innych dziedzinach kształcenia i szkolenia. Działania „Jean Monnet” przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy na temat kwestii związanych z integracją Unii Europejskiej. Wsparciem objęte są następujące akcje: działania „Jean Monnet” w dziedzinie kształcenia wyższego oraz działania „Jean Monnet” w innych dziedzinach kształcenia i szkolenia. Działania te będzie realizowała Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA). Termin składania wniosków – 1 marca 2022r.

ZARZĄDZANIE: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w Brukseli

CEL PROJEKTU: Celem działań Jean Monnet jest wspieranie wysokiej jakości nauczania i badań w dziedzinie studiów dotyczących Unii Europejskiej, prowadzonych na całym świecie.

Studia dotyczące Unii Europejskiej obejmują naukę o całej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem procesu integracji europejskiej w aspekcie wewnętrznym i zewnętrznym. Dziedzina ta obejmuje również kwestie: aktywnego obywatelstwa, roli Unii Europejskiej w zglobalizowanym świecie, zwiększania wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz wsparcia dla dialogu między ludźmi i międzykulturowości.

Jean Monnet jest też narzędziem dyplomacji publicznej wspierającej krzewienie wartości i postaw promowanych przez Unię Europejską w relacjach z krajami partnerskimi.

Akcją Jean Monnet zarządza Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w Brukseli.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

W obszarze szkolnictwa wyższego akcja „Jean Monnet”
współfinansuje następujące działania:

  • Moduły „Jean Monnet”: krótkie moduły edukacyjne w zakresie studiów nad UE. Każdy moduł to 40 godzin dydaktycznych w jednym roku akademickim. Moduły mogą mieć charakter interdyscyplinarny lub koncentrować się na jednej dziedzinie studiów nad UE.
  • Katedry „Jean Monnet”: grant dla indywidualnych nauczycieli akademickich specjalizujących się w studiach nad UE, finansujący 90 godzin dydaktycznych kształcenia na rok akademicki.
  • Centra doskonałości „Jean Monnet”: miejsce skupiające wysoko wykwalifikowanych ekspertów z obszaru studiów nad UE, upowszechniających swoją wiedzę w społeczeństwie.
  • Wniosek o realizację wybranego działania składa uczelnia do Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury w Brukseli (EACEA – European Education and Culture Executive Agency). Rolę wnioskodawcy może odgrywać jedynie uczelnia z kraju programu lub z kraju partnerskiego.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

Wnioskodawcą może być każda instytucja szkolnictwa wyższego ustanowiona państwie członkowskim UE, państwie trzecim stowarzyszonym z Programem lub państwie trzecim niestowarzyszonym z Programem. Wyjątek: organizacje z Białorusi (region 2) nie kwalifikują się do udziału w tej akcji. Instytucje szkolnictwa wyższego z siedzibą w państwach członkowskich UE i państwach trzecich stowarzyszonych z Programem muszą posiadać ważną Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (ECHE). ECHE nie jest wymagana w przypadku uczestniczących instytucji szkolnictwa wyższego z państw trzecich niestowarzyszonych z Programem. Wyznaczone instytucje europejskie (wskazane w rozporządzeniu ustanawiającym program Erasmus+) realizujące cel o znaczeniu ogólnoeuropejskim nie kwalifikują się do składania wniosku o dofinansowanie w ramach tej akcji.

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA:

  • Maksymalna kwota dofinansowania UE na sieć poświęconą kwestiom wewnętrznym UE wynosi 1 000 000 EUR.
  • Maksymalna kwota dofinansowania polityka zagraniczna na sieć poświęconą kwestiom polityki zagranicznej wynosi 1 200 000 EUR.    

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie do dnia 1 marca do godz. 17:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

CZAS TRWANIA PROJEKTU: 3 lata

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: Erasmus + - strona internetowa  Przewodnik po programie Erasmus +

KONTAKT:

Regionalne Punkty Informacyjne na lata 2021 – 2022 na terenie województwa wielkopolskiego:

  • Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Karolina Adamska – 780 386 020 - k.adamska@ko.poznan.pl
  • Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie - Przemysław Trawczynski - 601 498 634 - doradca2@cwrkdiz-konin.pl 

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas