twitter instagram YouTube

2021-02-11
Europejski Dzień Numeru Alarmowego

Europejski Dzień Numeru Alarmowego

Dziś 11 luty, czyli dzień Europejskiego Numeru Alarmowego. Potrzebujesz pomocy w nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia? Dzwoń na 112 - ogólnoeuropejski, darmowy numer alarmowy dla telefonów stacjonarnych i komórkowych.

112 to numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym), a numer jest dostępny jest przez całą dobę.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 ma na celu zwrócenie uwagi na problem liczby fałszywych zgłoszeń, która w całej Unii Europejskiej jest bardzo wysoka. Często się zdarza, że ludzie używają tego numeru nieodpowiednio. Są to pomyłki, zabawy dzieci i przypadkowe uruchomienie telefonu. Bywa również tak, że numer ten traktowany jest jako informacja telefoniczna.

Często w naszym życiu dochodzi do sytuacji zagrożenia życia, wypadków, momentów, w których nagle pogarsza się stan zdrowia i potrzebujemy szybkiej oraz skutecznej pomocy medycznej. Nie zawsze jednak mamy obok siebie osoby bliskie, które wiedzą o tym, jakie zażywamy leki, jaką mamy grupę krwi, czy na co chorujemy. Ratunkiem w takiej sytuacji może być karta ICE, której posiadanie może być na wagę życia.

Dzisiejszy dzień jest również dobrą okazją, aby przypomnieć, że Miasto Leszno ma cały czas dla mieszkańców bezpłatne specjalne karty ICE, które można odbierać w Biurze Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Al. Jana Pawła II 21a 64-100 Leszno, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 (po wcześniejszym ustaleniu wizyty telefonicznie 65 529 54 03 lub mailowo: ngo@leszno.pl z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego).

Czym jest karta ICE?

ICE to skrót od angielskiego zwrotu „in case of emergency”, czyli tłumacząc na język polski - „w razie wypadku”. Karta jest zbiorem informacji, które każdy z nas powinien nosić ze sobą w łatwo dostępnym miejscu, tak aby w razie wypadku można było skontaktować się z naszymi bliskimi lub dowiedzieć się ważnych informacji związanych z naszym zdrowiem. Karta jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów, wielkością przypomina np. dowód osobisty, czy kartę płatniczą, więc bez problemów zmieści się w portfelu, torebce, czy kieszeni. Do informacji zawartych na karcie wyróżnić można: dane osobowe posiadacza karty, grupę krwi, informacja o chorobach, uczuleniach, przyjmowanych lekach, informacje kontaktowe do bliskich osób, a także dodatkowe informacje tj. np. numery telefonów alarmowych.

Pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie jest bezcenne. Warto posiadać kartę ICE w podróżach, jak i codziennym życiu. To mała rzecz, która może bardzo wiele ułatwić i pomóc.

Wzór leszczyńskiej karty ICE dostępny jest poniżej.

 *****

Numer alarmowy 112 został wprowadzony uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 r. i usankcjonowany Dyrektywą 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas