twitter instagram YouTube

2016-09-28
Festyn

W sobotę, 19 września punktualnie o godzinie 12:00 na leszczyńskim lotnisku rozpoczęło się kulminacyjne wydarzenie akcji Aktywne Obywatelskie Leszno, czyli Festyn Organizacji Pozarządowych i Leszczyńskich Instytucji oraz Firm Zaangażowanych Społecznie.

Głównym celem festynu było promowanie aktywności społecznej mieszkańców Leszna, jak również integracja trzeciego sektora, leszczyńskich instytucji oraz różnej działalności przynoszącej społeczny pożytek. W wydarzeniu wzięło udział wielu  pozytywnych ludzi, pracujących na rzecz naszej lokalnej społeczności. Nie zabrakło aktywności dedykowanych dzieciom, młodzieży, rodzinom, osobom aktywnym zawodowo, seniorom oraz osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Na lotnisku mieszkańcom Leszna i okolic zaprezentowało się około 130 organizacji pozarządowych i instytucji, które w twórczy i kreatywny sposób pokazały to, czym się zajmują, jak funkcjonują oraz na jakich obszarach działają. Uczestnicy festynu mogli  uzyskać konkretne informacje związane z działalnością wystawców, jak również skorzystać z ich porad i pomocy oraz zaangażować się w ich działania.

Stoiska wystawiennicze rozmieszczone zostały według specjalnie oznaczonych stref, przez co przybyli na festyn mieszkańcy w łatwy i przejrzysty sposób mogli odnaleźć interesujące ich podmioty. Podczas festynu była możliwość porozmawiania z przedstawicielami różnych fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, spółdzielni socjalnych oraz z przedstawicielami różnymi instytucji i firm działających w Lesznie. Każdy z wystawców przygotował dla odwiedzających coś ciekawego, co z pewnością bardzo przyciągało mieszkańców, którzy tego dnia licznie zgromadzili się na płycie lotniska.

Były quizy, gry i zabawy edukacyjne, przyrodnicze, malowanie twarzy, kolorowe balony i słodkie poczęstunki. Nie zabrakło zabaw, gier i pokazów sportowych (karate, lekkoatletyka, fitness, treningi demonstracyjne). Odwiedzający lotnisko  mogli zapoznać się z różnorodną ofertą zajęć sportowych prowadzonych przez kluby sportowe oraz zapisać swoje dzieci na zajęcia przez nie prowadzone. Można było porozmawiać z sportowcami, trenerami oraz działaczami sportowymi. Były pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego oraz wojskowego. Można było skorzystać z porad w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych oraz z doradztwa dot. Leszczyńskiej Karty Seniora i Karty Leszczyńskiej Rodziny Wielodzietnej. Wszyscy chętni mogli zobaczyć przykładowe wyniki badań mikrobiologicznych oraz ekspozycję szkła laboratoryjnego. Miłośnicy sztuki i muzyki mogli posłuchać różnych melodii wygrywanych na dudach, a także podziwiać ciekawe wystawy prac artystycznych. Była prezentacja tomików poetyckich, obrazów, fotografii, a także można było zobaczyć przy pracy rzeźbiarzy.

Wśród atrakcji były również przejażdżki kucykami, samochodami terenowymi, można było wejść na drabinę strażacką i zobaczyć piknik z lotu ptaka. Ponadto podczas Festynu można było porozmawiać o racjonalnym i zdrowym odżywianiu i  nieodpłatnie wykonać badania profilaktyczne, takie jak np. pomiar ciśnienia, poziomu cukru we krwi. Nie zabrakło  również pokazów ratownictwa medycznego oraz instruktaży pierwszej pomocy.

Podczas festynu zorganizowany został również Bieg Wokół Szybowca, w ramach którego odbyły się biegi na 5 i 10 kilometrów oraz bieg dla dzieci . Na pikniku nie mogło zabraknąć występów artystycznych przygotowanych przez m.in. leszczyńskie przedszkola, odbyły się koncerty, a także przeróżne występy zaprezentowane przez organizacje.

Przygotowanych atrakcji było tak wiele, że nie sposób wszystkie wymienić, a ich zakres był naprawdę ogromny! Jedno jest pewne wszyscy tegoroczni uczestnicy festynu przygotowali bardzo atrakcyjną formę prezentacji swojej działalności. Wszystkim zależało, by pokazać się z jak najlepszej strony. Tak naprawdę każdy mógł znaleźć cos dla siebie.  Można było w sposób kreatywny i ciekawy spędzić tę wrześniową sobotę.

Festyn pokazał, że wszyscy potrafiliśmy wytworzyć fantastyczną atmosferę, która nie tylko sprzyjała doskonałej zabawie i dzieci i dorosłych, ale także stanowiła wyśmienitą wizytówkę Leszna co dało się zauważyć na różnych stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Dziękujemy wszystkim za obecność, za Wasze zaangażowanie, poświęcenie i kreatywność, a przede wszystkim za radość, którą każdy zabrał na piknik. Wspólnie pokazaliśmy i udowodniliśmy, że Leszno jest aktywne, że mieszkańcy naszego miasta i regionu potrafią razem tworzyć coś wspaniałego, czym warto się chwalić i co napawa dumą nas wszystkich. Razem tworzymy Aktywne Obywatelskie Leszno!

 

Organizator: Miasto Leszno

Współorganizatorzy: organizacje pozarządowe: fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne, leszczyńskie instytucje,  jednostki miejskie oraz firmy i podmioty zaangażowane społecznie.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas