twitter instagram YouTube

2019-09-14
Festyn AOL - wielki piknik pasji - dołączcie do nas!

Festyn AOL - wielki piknik pasji - dołączcie do nas!

Już 14 września br. zapraszamy wszystkich mieszkańców do Alei Gwiazd Żużla w Lesznie, gdzie odbędzie się jubileuszowy V Festyn Organizacji Pozarządowych, Leszczyńskich Instytucji i Firm Zaangażowanych Społecznie.

Jak co roku wystawcy staną na wysokości zadania i zapewnią niepowtarzalne atrakcje w jednej z kilkunastu stref aktywności, edukacji, zabawy i innych. Na wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych, którzy odwiedzą tego dnia Aleję Gwiazd Żużla, będą czekały różnorodne zabawy, konkurencje sportowe, pokazy, warsztaty i inne aktywności.

Festyn AOL to przede wszystkim:

 • kilkadziesiąt stoisk wystawienniczych, przy których przedstawiciele organizacji, instytucji oraz firm zaangażowanych społecznie będą udzielać indywidualnych informacji i porad, prezentować swoją działalność, wydawać materiały informacyjne oraz podejmować inne działania indywidualnie przez siebie przygotowane;
 • wiele stref aktywności:
  • Radosne dzieciństwo, czyli obszar gier i zabaw dla dzieci;
  • Aktywne życie, czyli strefa pokazów sportowych, gier i zabaw sprawnościowych;
  • Kultura i sztuka oraz działania rękodzielnicze, wystawy prac malarskich, zajęcia z muzykoterapii;
  • Ekologiczna strefa, doświadczenia, eksperymenty, inicjatywy ekologiczne, w tym akcja „Plastik oddajesz, sadzonkę dostajesz”;
  • Motoryzacyjna strefa, czyli prezentacja samochodów, specjalistycznego sprzętu miejskich spółek i jednostek, a także możliwość obejrzenia robotów;
  • Mundurowa strefa, czyli prezentacja sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego;
  • Nasze zdrowie, czyli przestrzeń dla organizacji działających w obszarze zdrowia, a także pokazy pierwszej pomocy, darmowe zabiegi pielęgnacyjne i badania profilaktyczne (do dyspozycji mieszkańców będzie mammobus, osteobus - oferujący badania w kierunku rozpoznania osteoporozy oraz słuchobus);
  • Społecznościowa strefa, czyli przestrzeń dla NGO i instytucji działających na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego;
  • Samorządowa strefa, czyli rozmowy i spotkania z urzędnikami, punkt konsultacyjny Budżetu Obywatelskiego, doradztwo dot. Leszczyńskiej Karty Seniora i Karty Leszczyńskiej Rodziny Wielodzietnej;
 • bogaty program artystyczny, występy wokalne, taneczne i pokazy sportowe na scenie;
 • „Dzień Otwartych Koszar”;
 • „Przedszkole pod Chmurką”;
 • bezpłatne dmuchane zamki, malowanie twarzy i animacje dla dzieci;
 • gry zespołowe, challenge i pokazy sportowe;
 • stoiska gastronomiczne, w tym ze zdrową żywnością;
 • pokazy grupy rekonstrukcyjnej Smoki Sigurda;
 • liczne konkursy, zabawy i niespodzianki z nagrodami.

Ponadto! Akcja krwiodawstwa - "Pozarządowa Kropla Krwi"

Festyn jest także doskonałym świadectwem tego, że warto się angażować i działać. Wydarzenie bowiem tworzone jest przy wsparciu wolontariuszy, bez których część zadań byłaby niemożliwa do zrealizowania. Słowem, Wielki Festyn Aktywności to nie tylko piknik pasji, ale także promocja wolontariatu i różnych form zaangażowania społecznego w naszym mieście.

Ciekawym punktem programu będzie z pewnością uroczyste przekazanie Miejskiemu Zakładowi Komunikacji ośmiu miejskich autobusów hybrydowych. Nastąpi to na placu apelowym w koszarach, w obecności Prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka oraz przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wszystkich chętnych pracownicy MZK zapoznają z techniczną stroną funkcjonowania pojazdów.

UWAGA! Na teren Wielkiego Festynu Aktywności dojedziesz bezpłatnym, zabytkowym autobusem Komunikacji Miejskiej! 
Zostaw w domu samochód lub rower, zrezygnuj ze spaceru, zabierz całą rodzinę i przyjedź za darmo na Festyn w Alei Gwiazd Żużla. Młodzieżowa Rada Miasta Leszna po raz kolejny zabierze Was w nostalgiczną wycieczkę ulicami Leszna razem z Miejskim Zakładem Komunikacji. W tym roku, autobusy kursować będą co 20 minut. Odjazdy będą realizowane z przystanku przy Stadionie im. Alfreda Smoczyka. Darmowe, pamiątkowe bilety będą wydawane każdemu na pokładzie autobusu. Każdy kto okaże skasowany bilet na stanowisku Młodzieżowej Rady Miasta Leszna otrzyma pamiątkowy gadżet.
Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie Młodzieżowej Rady Miasta Leszna oraz www.ngo.leszno.pl.
Autobusy pojadą pętlą na trasie: 17 Stycznia – Konstytucji 3 Maja – Jana Dekana – Ewarysta Estkowskiego – Unii Europejskiej – Kąkolewska – Niepodległości – Adama Mickiewicza – Gabriela Narutowicza – pl. Tadeusza Kościuszki – Karola Marcinkowskiego – Aleje Zygmunta Krasińskiego – Aleje Jana Pawła II – 17 Stycznia.
W tym roku linię obsługiwać będzie leszczyński Autosan H9-35, rocznik 1991 oraz poznański Jelcz PR110, także z 1991 roku.

Bezpłatny dojazd komunikacją miejską na Festyn nie jest jedyną inicjatywą mającą na celu zadbanie o środowisko. 14 września w Alei Gwiazd Żużla pojawi się także stoisko „Leszno wolne od plastiku”, na którym w zamian za przyniesione plastikowe butelki będzie można otrzymać sadzonkę rośliny nadającej się do posadzenia zarówno na balkonie jak i w ogrodzie. Warunkiem otrzymania rośliny jest dostarczenie co najmniej 20 czystych i zgniecionych butelek typu PET, a każdy z mieszkańców będzie mógł otrzymać jednorazowo maksymalnie 3 rośliny. Na kampanię „Plastik oddajesz, sadzonkę dostajesz!” przeznaczonych będzie w sumie 300 sadzonek. Ponadto podczas festynu prowadzona będzie zbiórka nakrętek plastikowych.

Przyjdź, poznaj i porozmawiaj

Impreza ma charakter pikniku - zaproście znajomych, przyjaciół, przyjdźcie całymi rodzinami. Będzie wesoło, rodzinnie, edukacyjnie, kolorowo i różnorodnie.
Szczegółowy wykaz wystawców dostępny tutaj

Udział w Wielkim Festynie Aktywności jest bezpłatny, podobnie jak korzystanie ze wszystkich zagwarantowanych atrakcji.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas