twitter instagram YouTube

2021-04-08
Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Fundusz składa się z dwóch ścieżek dotacyjnych (Priorytet I oraz Priorytet II). W ramach Priorytetu I można ubiegać się o dofinansowanie projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych (np. konferencji, odczytów, koncertów i działań grup rekonstrukcyjnych). Priorytet II umożliwia finansowane dużych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz infrastrukturalnych lub szkoleniowych mających na celu wzmacnianie instytucjonalne/organizacyjne zaplecza obozu patriotycznego.

FUNDATOR:
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

CEL KONKURSU:
1. Realizacja polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej.
2. Promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego.
3. Ukazanie historii narodowej jako cennego źródła wartości, wzorców i odniesień, które inspiruje do działań twórczych.
4. Upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej.
5. Inspirowanie, wspieranie i upowszechnianie zjawisk w nauce, kulturze i sztuce nawiązujących do dziedzictwa polskiej historii.
6. Budowanie szacunku, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe, wzmacnianie świadomości w zakresie jego wartości, potrzeby utrwalenia i podjęcia ochrony.
7. Tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej.
8. Wspieranie badań nad historią i dziedzictwem Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej.
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest stosowanie wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania.
Z Funduszu nie mogą być wspierane zadania dofinansowane w ramach innych programów własnych państwowych instytucji kultury, programów MKDNiS projektów realizowanych w całości lub w części we współpracy z Instytutem oraz programów wieloletnich ustanowionych przez Radę Ministrów, realizowanych przez Ministra lub instytucje podległe Ministrowi.
W trakcie trwania Programu jeden wnioskodawca ma prawo złożyć maks. po 1 wniosku na każdy priorytet.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:
Priorytet I – Działania zgodne z celami Funduszu, mającymi na celu ułatwienie dostępu do kultury.
1. Organizacja wydarzeń kulturalnych o charakterze lokalnym lub ogólnokrajowym, kursów, szkoleń, spotkań, warsztatów, plenerów, wystaw (wraz z katalogami), konkursów, przeglądów, festiwali, koncertów, widowisk muzycznych, happeningów, spektakli teatralnych, realizacja działań edukacyjno-animacyjnych wspomagających lokalne społeczności w działaniach twórczych, działania interdyscyplinarne.
2. Organizacja imprez i wydarzeń upamiętniających tradycję i dziedzictwo.
3. Organizacja konferencji, seminariów, sympozjów, paneli dyskusyjnych, staży, i konkursów naukowych, przeprowadzenie projektów badawczych i edukacyjnych.
4. Organizacja rekonstrukcji historycznych, uroczystości upamiętniających postacie, wydarzenia, rocznice o charakterze patriotycznym.
5. Produkcja filmów dokumentalnych i fabularnych oraz scenariuszy na wszystkich etapach realizacyjnych.
6. Wydawanie czasopism, książek i innych wydawnictw.
Priorytet II- Działania mające na celu wzmocnienie instytucjonalne Beneficjenta w tym zadania infrastrukturalne.
1. Zakup wyposażenia przez podmiot realizujący działania zgodne z celami Funduszu.
2. Zakup budowa lub remonty nieruchomości przez podmiot realizujący działania zgodne z celami Funduszu.
3. Budowa lub rozbudowa infrastruktury i narzędzi w zakresie obejmującym działania zgodne z celami Funduszu.
4. Wspieranie rozwoju instytucjonalnego Beneficjenta w tym:
– budowanie stabilnych podstaw jego dalszego funkcjonowania,
– tworzenie perspektywicznych planów działania i finansowania,
– podnoszenie standardów pracy i zarządzania organizacją.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: 
Podmioty prowadzące działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, posiadające siedzibę, zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1. Samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS) oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych).
2. Kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.
3. Organizacje pozarządowe, w tym w szczególności stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, związki stowarzyszeń, fundacje oraz jednostki terenowe organizacji pozarządowych posiadające osobowość prawną.
4. Koła Gospodyń Wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).
5. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego (z wyłączeniem spółek prawa handlowego będącymi państwowymi osobami prawnymi).

WYSOKOŚĆ DOTACJI :
Maks. 100%, 15.000 – 500.000 zł.
Priorytet II:
– w przypadku wkładu własnego w wysokości 10% kosztów zadania maks. dofinansowanie = 2.000.000 zł;
– w przypadku wkładu własnego w wysokości 15% kosztów zadania maks. dofinansowanie = 5.000.000 zł.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:
Wnioski należy składać do 24 kwietnia 2021 r.
 
ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu www.fundusz-patriotyczny.pl 

KONTAKT:
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej
Warszawa 02-353,
ul. Szczęśliwicka 62
e-mail: fp@idmn.pl 
Tel. 22 419 22 88

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas