twitter instagram YouTube

2020-10-22
"Grochowiakowo" i jesienne wystawy

Stanisław Grochowiak powraca do krainy swojej młodości! Właśnie powstało słuchowisko zrealizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka we współpracy z Teatrem Miejskim w Lesznie.

GROCHOWIAKOWO to wspaniała, pełna nostalgicznego piękna opowieść o patronie Biblioteki i Lesznie z czasów jego młodzieńczych lat. Powstała w ramach zadania Teatr Biblioteki, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach Programu Kultura w Sieci. 

Autorem scenariusza słuchowiska jest Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, Andrzej Kuźmiński. Premierowy odcinek dostępny jest na stronie internetowej biblioteki

W drugiej połowie października Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza również na cztery wystawy:

POTĘGA WYOBRAŹNI, wystawa fotografii Hanny Maćkowiak 15-31 października, Galeria Dworcowa

Autorka jest członkinią Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego działającego przy MBP. Kilkanaście szczególnie wartych uwagi zdjęć prezentujemy w związku z trwającym V Wielkopolskim Festiwalem Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, jednej z największych imprez fotograficznych w kraju, będącej przeglądem twórczej aktywności mieszkańców naszego województwa.

40 LAT NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" W REGIONIE LESZCZYŃSKIM do 23 października, Hol Biblioteki Główniej:

Upamiętnienie wydarzeń sprzed 40 lat z perspektywy lokalnej. Jubileuszowa ekspozycja opowiada o tym, jak wyglądała historia leszczyńskiej „Solidarności” i wspomina działaczy wielkiego ruchu. Czynna jest jeszcze tylko do jutra.

ŚCIEŻKAMI STANISŁAWA GROCHOWIAKA 29 września - 31 października, Stacja Biznes

Bohaterem jest patron Biblioteki, a także miejsca z nim związane. Wystawa stanowi przegląd różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych promujących Stanisława Grochowiaka i jego związek z Lesznem. Towarzyszyła XIV Ogólnopolskiemu Konkursowi Literackiemu im. Stanisława Grochowiaka.

LITERACKIE POSTACI WYCHODZĄ Z KSIĄŻEK 28 października -1 listopada, Biblioteka Ratuszowa

Najbardziej znane dzieła polskiej literatury, jak „Pan Tadeusz”, „Wierna rzeka”, „Fortepian Chopina” ożyły właśnie za sprawą projektu realizowanego przez MBP. Klasykę polskiej literatury wzięli na warsztat członkowie Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego, którzy wydobyli z książek bohaterów i za pomocą różnych środków wyrazu opowiedzieli ich historie w stylizowanych sesjach zdjęciowych. Rezultaty są zachwycające. Już wkrótce przekonać się o tym będzie mógł każdy. Wernisaż wystawy „Literackie postaci wychodzą z książek” odbędzie się w środę 28 października o godzinie 17:00 w Bibliotece Ratuszowej. 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas