twitter instagram YouTube

2019-02-04
Jak przekazać 1% podatku leszczyńskiej organizacji?

Jak przekazać 1% podatku leszczyńskiej organizacji?

Jestem z Leszna, tu uczę się, pracuję, jestem na emeryturze lub rencie, tutaj korzystam z bogatej oferty kulturalnej i biorę udział w wielu wydarzeniach sportowo-rekreacyjnych, plenerowych i obywatelskich. Moi najbliżsi oraz znajomi też często korzystają z zajęć sportowych, edukacyjnych czy integracyjnych oferowanych przez fundacje, stowarzyszenia i kluby sportowe. Jeśli utożsamiasz się choć z jednym z tych twierdzeń, to pomyśl, komu ofiarujesz w tym roku swój 1% podatku.

 „Dla kogo 1%?” to ważna decyzja. Od kilku lat istnieje w Polsce możliwość wspierania działalności wybranej organizacji kwotą 1% swojego podatku. Warto, świadomie zadysponować ten 1% na cele dobre i szlachetne, spełnienie marzeń dzieci, seniorów, pomoc dla potrzebujących, pomoc zwierzętom, dbałość o środowisko, wsparcie kultury czy też sportu. Twój 1% podatku to również szansa dla Ciebie, abyś wzmocnił organizacje działające lokalnie.

W 4 prostych krokach podpowiemy Ci jak możesz przekazać swój 1% podatku leszczyńskiej organizacji pożytku publicznego (OPP).

1. Sprawdź, czy możesz przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego

1% podatku dochodowego mogą przekazać:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
  • 1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT -u otrzymanego z ZUS - szczegółowo opisane to zostało TUTAJ

2. Wybierz leszczyńską organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać swój 1% podatku

Wykaz leszczyńskich organizacji pożytku publicznego znajdziesz TUTAJ

Oprócz numeru KRS wybranej organizacji, w rubrykach PIT-u wpisujemy kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

3. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym 

Rubryki „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” nie da się pominąć

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku.

4. Składasz PIT

Gotowe! Twój 1% podatku do końca lipca trafi na konto wybranej przez Ciebie organizacji.

Dobra robota. :) Wsparcie leszczyńskich OPP to niepodważalny wyraz lokalnej solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę miasta.

 

Pamiętaj!

Likwidacja obowiązku rozliczania się nie oznacza, że podatnik nie może tego zrobić - np. chce skorzystać z ulg, przyjrzeć się swojemu rozliczeniu, czy właśnie świadomie i aktywnie przekazać 1%.

Nadal więc możemy samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym (zweryfikować, poprawić lub uzupełnić PIT-37 lub/ i PIT-38) i m.in. wskazywać OPP. Wskazanie OPP jest możliwe, jeśli rozliczamy się korzystając z usługi Twój e-PIT, a także wtedy kiedy zdecydujemy się na rozliczenie papierowe.

więcej: Informacja Ministerstwa Finansów o przekazywaniu 1% w 2019 roku

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas