twitter instagram YouTube

2019-04-10
Jak rozliczyć PIT za 2018 rok

Jak rozliczyć PIT za 2018 rok

W 2019 roku zmieniły się zasady składania zeznań podatkowych - warto zapoznać się z nimi, by bez obaw nie tylko się rozliczyć, ale też wesprzeć 1% podatku wybraną przez siebie organizację z Leszna.

Od 15 lutego 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z usługi Twój e-PIT. To nowy sposób rozliczania się z podatków. Dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38.

Rozliczając się, możesz przekazać swój 1% podatku organizacji, która otrzymała Twoje wsparcie w 2018 lub wybrać nową organizację.

Listę organizacji z Leszna znajdziesz TUTAJ

1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT

2. Uwierzytelnij się
Wpisz swoje dane:
• PESEL (albo: NIP i datę urodzenia) 
• kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017
• kwotę przychodu z jednej z informacji
• od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018
• lub użyj profilu zaufanego

3. Sprawdź swoje dane. Teraz możesz:
• zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)
• jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:
 - wspólne z małżonkiem 
 - jako osoba samotnie wychowująca dzieci
• zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
• zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
• dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
• odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę
• nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone

4. Zaakceptuj i wyślij zeznanie

5. Teraz możesz pobrać UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru)

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od Ciebie 1% podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Możesz edytować te dane. Listę organizacji z Leszna znajdziesz TUTAJ

Jeśli zaś nie przekazywałeś/aś 1% pole to będzie puste oczywiście z możliwością wskazania organizacji, którą chcesz wesprzeć. 

Przypominamy, że emeryci i renciści mogą przekazać 1 % podatku - można to zrobić na dwa sposoby:
a. samodzielnie wypełniając PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS,
b. wypełniając i przekazując do właściwego Urzędu Skarbowego specjalny PIT-OP, bez konieczności samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym.

Pisaliśmy o tym tutaj

Szczegółowy opis leszczyńskich organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku znajdziesz w broszurze dostępnej TUTAJ

Wspierajmy nasze lokalne organizacje, ponieważ to właśnie dzięki ich działalności wsparcie otrzymują nasze dzieci, osoby niepełnosprawne, osoby starsze, chore, ubogie, wykluczone czy po prostu mniej zaradne. Leszczyńskie organizacje pozarządowe podejmują wiele inicjatyw i działań dla wspólnego dobra nas wszystkich. Organizują bezpłatną ofertę kulturalną, edukacyjną, zajęcia sportowe, czy też opiekę dla potrzebujących. Pomagają w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Otaczają opieką bezdomne zwierzęta. Niosą pomoc tam, gdzie jest taka potrzeba.

Dzięki temu, że sami możemy zdecydować, której organizacji podarujemy część naszego podatku, mamy wpływ na to jak nasze pieniądze zostaną wykorzystane.

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas