twitter instagram YouTube

2018-09-11
Jednostki miejskie zaangażowane społecznie

Jednostki miejskie zaangażowane społecznie

Interesujący i bogaty program wydarzeń oraz działań podczas Aktywnego Obywatelskiego Leszna przygotowały leszczyńskie jednostki miejskie.

Na festynie będą z nami m.in.:

Miejska Biblioteka Publiczna - ma dla państwa zakup lub wypożyczenie książek.

- Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych  - w czasie festynu stoisko Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie oferuje warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „TORBA BORBA” – będą to prace z motywami świata zwierząt. Prace, które powstaną podczas warsztatów dzieci będą mogły zabrać ze sobą.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. - prezentacja firmy odbywać się będzie na trzech stanowiskach, a hasło przewodnie tegorocznego spotkania brzmi "ZOOM NA wodociągową AKTYWNOŚĆ edukacyjną". Pierwsze stanowisko przeznaczone będzie na spotkania mieszkańców z Prezesem Zarządu Spółki oraz przedstawicielami działów Edukacji i Obsługi Zarządu, a także Inwestycji. Drugie stanowisko to Experymentarium Wodne, na którym przygotowano m.in. 'dmuchanie' wody, kredowe szaleństwa, odkrywanie tajemnic wodociągów czy doświadczenia i zabawy z wodą. Dodatkowo, na ostatnim, trzecim stanowisku pojawi się słynna wielofunkcyjna "Bestia" firmy.

Miejski Zakład Oczyszczania Sp. z o.o. - prezentacja sprzętu specjalistycznego m.in. śmieciarki, zamiatarki. Będzie loteria fantowa, każdy może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.  – przygotuje prezentację multimedialną pt. „40 lat ciepłownictwa systemowego w Lesznie”. Dla dzieci będzie „Przygoda z ciepłem” – zagadki, konkursy.

- Miejski Zakład Komunikacji oraz Młodzieżowa Rada Miasta Leszna - zapewniają bezpłatny dojazd na imprezę autobusem marki AUTOSAN oraz zwiedzanie Leszna z przewodnikiem, a także stoisko z konkursami i pokazem działalności.

- Miejski Zarząd Dróg i Inwestycji – przedstawienie Budżetu Obywatelskiego Miasta Leszna, udzielanie informacji nt. prowadzonych i planowanych inwestycji.

- Wydział Promocji i Rozwoju – mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w konkursie nt. rewitalizacji miasta.

- Biuro Rady – zaprezentuje swój zakres działań, atrakcją będzie FOTOBUDKA.

- Organizator Pieczy Zastępczej -  prezentacja swojej działalności.

- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy - prezentacja swojej działalności.

- Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego - prezentacja swojej działalności oraz atrakcje dla zwiedzających w każdym wieku - między innymi: wieloformatowa gra edukacyjna dotycząca segregacji odpadów.

- Leszczyńskie Centrum Biznesu Sp. z o.o. - prezentacja swojej działalności, propozycja dla młodych przedsiębiorców „Rozwiń skrzydła w biznesie.”

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - prezentacja swojej działalności.

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – Dom Seniora - prezentacja prac mieszkańców Domu Seniora,

Miejski Zakład Budynków Komunalnych - pomoc w organizacji festynu,

- Miejski Zakład Zieleni  - pomoc w organizacji festynu. Ponadto pracownicy Mini ZOO i Schroniska dla bezdomnych zwierząt będą zachęcali do odwiedzania, a nawet adopcji tych najbardziej opuszczonych czworonożnych przyjaciół.

Organizatorami Festynu są Miasto Leszno, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie, Miejski Zakład Zieleni oraz Miejski Zakład Budynków Komunalnych.

Ponadto w ramach akcji jednostki miejskie przygotowały dni otwarte i inne inicjatywy.

Specjalny program dla przedszkolaków przygotował w dniach 17 – 21 września w godzinach 8:00 – 15:00 Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego pn. „Przedszkolaki  z Segregolandii”. Prelekcje na temat prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Leszna, ze szczególnym uwzględnieniem zasad prawidłowej segregacji oraz zasad postępowania z odpadami problemowymi takimi jak przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory to tylko jedna z tajemnic jaką w tym dniu poznają dzieci z leszczyńskich przedszkoli. Do tego oczywiście rozmowy z dziećmi o tym, gdzie powinny trafić wyprodukowane przez ludzi odpady oraz o tym, jakie kolory ma segregacja. Na koniec dzieci wraz z opiekunami zrobią porządek z wielką górą śmieci.

W Leszczyńskim Centrum Biznesu cały tydzień począwszy od poniedziałku 17 września przeprowadzone będą dni otwarte w godzinach 8:00-15:00. W tym czasie można będzie dowiedzieć się wszelkich informacji o działalności Inkubatora Przedsiębiorczości i nowego budynku Inkubatora.

Miejski Zakład Zieleni zaprasza z kolei na wyjątkową okazję przyjrzenia się z bliska nie tylko historii Mini ZOO w Lesznie, ale również zapoznania się z jego codziennym funkcjonowaniem. Nie lada atrakcją, niedostępną na co dzień będzie pokazowe karmienie zwierząt. Początek lekcji edukacyjnej 17 września w godzinachod 12:00- 13:00.Dla mieszkańców, którym ten termin nie pasuje również w środę, 19 września w tych samych godzinach pracownicy Mini ZOO będą również do dyspozycji.

Dni otwarte również proponuje Dom Seniora w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. W poniedziałek 17 września w godzinach 14:00-17:00 przewidziana jest nauka tańca Country, wystawa prac seniorów. Przewidziany jest konkurs na bukiet jesienny. Organizatorzy zapewniają jednocześnie mnóstwo uśmiechów przy muzyce i potańcówce.

We wtorek 18 września w godzinach 9:00-10:00 lub 11:00-12:00 wybierając się do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani, gdzie Miejski Zakład Oczyszczania Sp. z o.o. przygotował ciekawy program, składający się z części teoretycznej oraz techniczną. Będzie więc możliwość zapoznania się z zagadnieniami procesów technologicznych jakim poddawane są wytwarzane przez nas odpady, jak również sprawdzić jak to wszystko działa w praktyce.

W ramach IV edycji akcji Aktywne Obywatelskie Leszno będzie można 18 września w godzinach 8:30-14:00 odwiedzić serce leszczyńskiego systemu ciepłowniczego – Ciepłownię Zatorze. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lesznie zaprasza dzieci i młodzież szkolną oraz osoby dorosłe. Wszystko to połączone z prezentacjami multimedialnymi. MPEC – Leszno przedstawi każdy etap technologii produkcji ekologicznego ciepła systemowego. Będzie można zobaczyć nowoczesną technikę wytwarzania ciepła i energii elektrycznej jednocześnie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza w poniedziałek  17 września w godzinach 08:00-15:00  do Biblioteki Ratuszowej, gdzie odbędą się zajęcia plastyczne dla dzieci.

Dla osób, które bardzo cenią sobie sztukę Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie przygotowuje we wtorek 18 września w godzinach 15:00-18:00 zajęcia z rysunku i malarstwa o charakterze otwartym dla młodzieży (od 12 lat), która interesuje się sztuką i chciałaby skonsultować swoje umiejętności z artystą prowadzącym spotkanie. W trakcie zajęć  - zwiedzanie wystawy Akademii ArtBox – czyli prac młodzieży, powstałych podczas całorocznych zajęć z rysunku i malarstwa, organizowanych w Galerii MBWA. Wstęp bezpłatny.

Od poniedziałku do środy Teatr Miejski zaplanował dzień otwarty w godzinach 09:00-14:00 będzie można obejrzeć teatr od kuchni oraz można przyglądnąć się pracy reżysera. Podczas festynu 15 września przy stoisku Teatru Miejskiego będzie można zapoznać się z ofertą teatru. Przewidziane są konkursy – nagroda voucher do teatru oraz rabat na bilety.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaprasza do ODKRYWANIA tajemnic wodociągów sprzed 100 lat w  Muzeum wodociągów ul. Lipowa 76 a. Pracownicy będą czekali na zwiedzających 20 września w godzinach 12:00 – 15:00.

Podsumowując, atrakcje przygotowane przez nasze jednostki miejskie zapowiadają się bardzo ciekawie. Będzie się działo, bądźcie z nami, będzie kolorowo, wesoło i aktywnie!

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas