twitter instagram YouTube

2019-02-05
Jesteś emerytem lub rencistą – przekaż 1% podatku

Jesteś emerytem lub rencistą – przekaż 1% podatku

Jesteś na emeryturze lub rencie, a z podatku rozliczył Cię organ rentowy na formularzu PIT-40A? Teraz w łatwy sposób możesz pomóc innym i przekazać swój 1% podatku wybranej przez Ciebie leszczyńskiej organizacji pozarządowej pożytku publicznego (OPP).

Aby urząd przekazał wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego (OPP) 1% Twojego podatku musisz złożyć PIT-OP.

Co to jest PIT-OP?

PIT-OP to uproszczone oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP), przeznaczone dla emerytów i rencistów którzy dostali od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A a nie muszą wypełniać odrębnego zeznania podatkowego (bo nie uzyskali w rozliczanym roku podatkowym innych dochodów, które trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36).

PIT-OP to krótki formularz, w którym podajesz swoje dane i numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku. Możesz także wskazać, komu chcesz pomóc, na przykład wpisać imię i nazwisko chorego dziecka. Możesz też podać konkretny cel, jeśli organizacja, którą wspierasz, prowadzi wiele różnych programów.

PIT-OP składasz w urzędzie skarbowym. Dzięki niemu urząd przekaże pieniądze wybranej przez ciebie OPP.

1% podatku może przekazać każdy emeryt lub rencista, który:

 • dostał roczne rozliczenie podatku PIT-40A,
 • nie korzysta z odliczeń,
 • chce przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego,
 • złoży PIT-OP.

Kiedy złożyć PIT-OP?

Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 roku.

Jak przekazać swój 1% podatku?

 • Jeśli chcesz wypełnić papierowy PIT-OP i wysłać go pocztą lub zanieść do urzędu —  wpisz w nim KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz pomóc — wykaz Leszczyńskich OPP znajdziesz TUTAJ
  Druk PIT-OP – możesz pobrać TUTAJ lub możesz go również otrzymać w Urzędzie Skarbowym
 • Jeśli chcesz wypełnić elektronicznie PIT –OP musisz wejść na stronę www.podatki.gov.pl, na której od 15 lutego br. będzie dostępny serwis Twój e-PIT, gdzie zamieszczone będą rozliczone zeznania podatkowe i wpisać nr KRS wybranej organizacji,  wyliczoną kwotę oraz cel szczegółowy — nie musisz mieć podpisu elektronicznego.
   

Ważne!!! Jeśli w roku poprzednim wypełniałeś już PIT –OP to system automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie 1% podatku i wpisuje ten sam nr KRS organizacji, którą wsparłeś w roku ubiegłym (jeśli nadal jest uprawniona) oraz kwotę stanowiącą 1% należnego podatku. Możesz te dane zmienić lub zatwierdzić.

Jak złożyć PIT-OP?

 • wysłać przez internet — jeśli PIT-OP wypełniasz elektronicznie,
 • wysłać pocztą,
 • zanieść do swojego Urzędu Skarbowego

Wybierz najwygodniejszy dla siebie sposób.

Opublikował: ngo@leszno.pl

Pliki do pobrania

Napisz do nas