twitter instagram YouTube

2020-01-14
Kropla wody dla Australii

Kropla wody dla Australii

Od kilku tygodni napływają do nas wstrząsające wiadomości i obrazy z płonącej Australii. To niewyobrażalna tragedia na niespotykaną dotąd skalę. Ofiarami są nie tylko ludzie, ale również przyroda. Chcąc wesprzeć Australię w walce z żywiołem, w Lesznie ruszyła akcja społeczna „Kropla wody dla Australii”, której inicjatorem i pomysłodawcą jest Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Rafał Zalesiński. Współpomysłodawcą akcji jest również Pan Tomasz Janowicz, Wiceprezes Tęczy Leszno.

W wyniku wielomiesięcznej suszy i rekordowo wysokich temperatur płomienie trawiące Australię są dotkliwe nie tylko dla ludzi i ich domów, ale także - a może przede wszystkim - dla tamtejszej endemicznej przyrody. W ogniu, czy na skutek zatrucia dymem, w wyniku odwodnienia, odniesionych ran i poparzeń giną zwierzęta. Te, które być może przetrwają pożary, będą musiały przeżyć na terenie, gdzie praktycznie nie ma wody i pożywienia. Do tej pory zginęły m.in. tysiące koali, a także przedstawiciele wielu innych gatunków ssaków (m.in. kangurowatych), ptaków (kakaduowate, miodojady) i gadów. Niektóre gatunki prawdopodobnie wyginęły bezpowrotnie. Ocalałe zwierzęta potrzebują opieki i pożywienia.

Mimo codziennych starań  służb ratunkowych Australia nie potrafi zatrzymać tego kataklizmu i potrzebuje pomocy całego świata. Spalone połacie dżungli będą się odradzały kilkadziesiąt lat. Nie można pozostać obojętnym, oglądając wstrząsające obrazy pożarów niszczących Australię. Do akcji "Kropla wody dla Australii" przyłączyło się Miasto Leszno oraz wielu rożnych Partnerów: instytucji, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, firm, lokalnych mediów oraz osób, którym los Naszej Ziemi nie jest obojętny. Akcję wspiera również Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak.

Na chwile obecną żywioł jest zbyt silny by go zatrzymać, a jedyne co możemy zrobić to pomóc ludziom oraz zwierzętom głównie poprzez wpłaty finansowe.

W ramach akcji powstała specjalna strona na FB (dostępna pod adresem www.facebook.com/kroplawodydlaaustralii), na której publikowane są bieżące informacje z Australii oraz inicjatywy podejmowane w naszym mieście w zakresie możliwej pomocy.

Mieszkańcom rozdawane są ulotki informacyjne – wersję elektroniczną ulotki można zobaczyć TUTAJ (poniżej, w plikach do pobrania również załączona jest wersja elektroniczna ulotki).

Jeden z partnerów akcji,  Fundacja Arena Świat, utworzyła specjalne subkonto, na które można przelewać pieniądze. Każdy z nas, niezależnie od światopoglądu, zasobności portfela i miejsca zamieszkania, może wesprzeć dotknięty tragedią kraj. Całość środków zostanie przekazana na organizacje, które bezpośrednio walczą ze skutkami pożarów w Australii, szczególnie w obszarze środowiska naturalnego i ochrony zwierząt.

W Australii pożary buszu są zjawiskiem naturalnym i cyklicznym, natomiast skala trwających pożarów w tym sezonie jest przerażająca. To niewyobrażalna tragedia, której rozmiary z każdą sekundą są coraz większe. Australia potrzebuje naszej pomocy! Wsparcie dla mieszkańców - i zwierząt i ludzi - płynie z całego świata. Pokażmy, że i my nie jesteśmy obojętni na ten wielki dramat i chcemy włączyć się w akcję pomocową!

Pokażmy naszą solidarność z ofiarami klęski żywiołowej, pomóżmy tym, którzy są na miejscu, często narażając zdrowie i życie, by nieść ratunek. Im więcej wsparcia wyślemy do Australii, tym więcej istot uda się ocalić. Musimy się zmobilizować - dla nich, dla nas samych i dla przyszłych pokoleń.

Jak można pomóc?
Każdy może pomóc poprzez:

  • Wpłatę na zbiórkę publiczną, którą uruchomiono w ramach akcji: https://zrzutka.pl/z/kroplawodydlaaustralii
  • Wpłatę na specjalnie uruchomione subkonto Fundacji Arena i Świat: Dane do przelewu: mBank 52 1140 2004 0000 3302 7960 4690 Fundacja Arena i Świat Leszno, ul. Jasna 7b.
  • Udział w inicjatywach organizowanych w ramach akcji, w planach są koncerty czy publiczne zbiórki pieniędzy.
  • Promowanie akcji na swoich portalach społecznościowych, wśród znajomych czy poprzez udostępnianie strony  fb Kropla wody dla Australii

Jak podkreśla Prezes MPWIK Rafał Zalesiński „Działamy lokalnie, ale myślimy globalnie”.

Nie bądźmy obojętni na przyszłość NASZEJ PLANETY! 

Zapraszamy serdecznie do obserwowania i polubienia oficjalnej strony akcji oraz aktywnego włączania się w pomoc dla Australii!

 

******

Fundacja Arena i Świat uruchomiła specjalne subkonto, na które można wpłacać środki finansowe. Ze statutem fundacji można się zapoznać tutaj, więcej informacji o fundacji dostępnych jest na stronie: www.fundacja-arena.pl.

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas