twitter instagram YouTube

2019-07-25
Leszno Barok Plus Festiwal - Hanna Śleszyńska, Bartosz Bandura "Zaśpiewać Brechta" - spektakl

Leszno Barok Plus Festiwal - Hanna Śleszyńska, Bartosz Bandura

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Teatr Miejski w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2019-08-30 22:00
Data zakończenia: 2019-08-30 22:30
Organizator: Teatr Miejski w Lesznie

Bertolt Brecht (1898 – 1956) był buntownikiem. Nie umiał i nie chciał zaakceptować otaczającego go świata, który zmierzał ku zagładzie. Ale był też geniuszem teatru. Miał pomysły, które szokowały współczesnych mu twórców teatru i widzów. Całe swoje teatralne życie walczył z tzw. iluzją sceny, burzył umowną „czwartą ścianę” pomiędzy sceną a widownią, główną zasadę XIX-wiecznego teatru mieszczańskiego.

Szanował widzów, takich, jakich miał, berlińskich robotników lat 20-tych, kiedy był dramaturgiem i reżyserem Deutsches Theater (1924 – 26) i później, kiedy w komunistycznym Berlinie zakładał Berliner Ensemble (1949), do dziś jedną z najważniejszych scen Europy. Żądał, by podczas spektakli nie wyciemniać sali: wszyscy powinni mieć świadomość tego, co się dzieje i gdzie się znajdują. Snobizmowi na chodzenie do teatru – „świątyni sztuki” , chciał przeciwstawić snobizm na „teatr – stadion”, gdzie publiczność pali, pije, a także głośno kibicuje swoim faworytom, na gorąco oceniając ich technikę… postawy i argumenty.

Bertolt Brecht… ożywia sztukę teatru do dziś. My – z pomocą wielkiej muzyki Kurta Weilla (1900 – 1950) spróbujemy znaleźć muzyczny i aktorski kształt dla dzieła Brechta w spektaklu podczas festiwalu Leszno Barok Plus.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas