twitter instagram YouTube

2019-05-23
Mity i patologie obrotu dziełami sztuki - wykład w Galerii MBWA Leszno

Mity i patologie obrotu dziełami sztuki - wykład w Galerii MBWA Leszno

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2019-05-23 18:00
Data zakończenia: 2019-05-23 19:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

22 maja o godzinie 16:00 w budynku dawnej Synagogi (ul. G. Narutowicza 31), odbędzie się kolejny wykład historyczny. Tym razem zaproszony przez nas historyk opowie skąd wzięło się przekonanie o istnieniu przyjaźni polsko-węgierskiej i czy bliżej mu do mitu, czy stereotypu. Wykład przeprowadzi dr Adam Szabelski, który tak opisuje jego tematykę:

Gábor Bethlen, książę Siedmiogrodzki, napisał na początku XVII wieku do króla Szwecji Gustawa Adolfa: „Węgry nie mogą rozpocząć wojny przeciwko Polsce, ponieważ pomiędzy dwoma narodami istnieją dawne, ścisłe więzy przyjaźni i jeśli nawet król polski wysłał ostatnio cesarzowi z pomocą oddziały kozackie, uczynił to król, nie zaś naród polski, który nie może za to odpowiadać”. Trzysta lat później, we wrześniu 1939 roku, Pál Teleki (premier Węgier) na propozycję Hitlera odpowiedział: „Prędzej wysadzę nasze linie kolejowe, niż wezmę udział w inwazji na Polskę”. Przekonanie o niezwykłym związku obu narodów jest więc powszechne i trwa od kilku stuleci. Czy jednak nie jest to tylko mit, którym staramy się ukryć niewiedzę o naszych „Bratankach”? A może to tylko pozytywny, ale jednak stereotyp, który odgrzewany jest na potrzeby przeszłych i obecnych wydarzeń politycznych?

dr Adam Szabelski - absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konsultant Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu. Członek Rady Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Historyk specjalizujący się w dziejach Węgier i stosunków polsko-węgierskich.

Organizatorami spotkania są Polskie Towarzystwo Historyczne (koło w Lesznie) oraz Muzeum Okręgowe w Lesznie. Wstęp wolny.

Napisz do nas