twitter instagram YouTube

2017-04-21
Moje życie z autyzmem

„Autyzm... Dla wielu znane słowo, kojarzące się z osobami, które są zamknięte we własnym świecie za tzw. szybą, z którymi nie ma kontaktu. Osoby te niejednokrotnie mają różne zdolności, które nam neurotypowym wydają się nadludzkie.”

Takimi słowami rozpoczyna się przesłany nam artykuł przez Panią Magdę, mamę 10 letniego Bartka, u którego stwierdzono autyzm. W tekście możemy przeczytać o tym, jak wyglądało ich życie tuż po urodzeniu Bartka

„(…) Moja osobista Kajzerka ważyła 3650 i mierzyła 57 cm. Zdrowy niemowlak. Ładnie przybierał na wadze. (…)  Gdy skończył 1. rok pojawiły się pierwsze słowa, niestety na krótko. Zachorował na zapalenie oskrzeli i konieczne było podanie zastrzyków. Miał wtedy 16 miesięcy. Nastąpił regres w jego zachowaniu a także w mowie. Przestał się z nami komunikować słownie, używał tylko gestów. (…) Lekarze  podejrzewali, że Bartek nie słyszy. Często nie reagował na swoje imię i na to co się do niego mówiło. Nie wierzyłam, że może mieć problemy ze słuchem. (…) W lokalnym radio usłyszałam wywiad z Panią Anią, która prowadzi hipoterapię w Kłodzie koło Rydzyny. Już następnego dnia Bartek miał pierwsze zajęcia na koniu. Pani Ania pokierowała mnie co dalej powinnam robić. To ona pierwsza powiedziała mi, że Bartek może mieć autyzm. (…)”

W dalszej części artykułu mama Bartka opowiada o ich obecnym codziennym życiu. O tym, z czym muszą się zmagać, jak wygląda terapia, ale również porusza istotne tematy akceptacji Bartka w środowisku i świadomości naszego społeczeństwa.

Pani Magda wspomina też o swoich marzeniach. Chciałaby, by Bartek był szczęśliwy, samodzielny i bezpieczny.

Zachęcamy do lektury, całość dostępna jest w podanym niżej załączniku.

Przypominamy również, że w Lesznie realizowana jest wciąż kampania Świadomość Niepełnosprawności. Mamy nadzieję, że artykuł przybliży Państwu temat autyzmu i tego, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby bezpośrednio i pośrednio związane z autyzmem. Bartkowi i Pani Magdzie życzymy spełnienia marzeń, o których mowa jest w tekście, dziękujemy również za przesłany artykuł.

Kampania Świadomość Niepełnosprawności organizowana jest przez Miasto Leszno oraz leszczyńskie organizacje pozarządowe.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas