twitter instagram YouTube

2019-05-14
Noc Muzeów 2019

Noc Muzeów 2019

W sobotę 18 maja zapraszamy na kolejną edycję Nocy Muzeów w Lesznie. Zwiedzanie, warsztaty i wiele innych atrakcji zaplanowano w Muzeum Okręgowym, dawnej Synagodze, Galerii MBWA oraz w Galerii w Ratuszu, a także w Miejskim Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie.

Muzeum Okręgowe w Lesznie - pl. Jana Metziga 17:

· Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
Zapoznaj się ze skarbami Muzeum Okręgowego podczas zwiedzania wszystkich stałych ekspozycji z przewodnikiem od godziny 18:00 do 19:00. 

· Konkurs: „Znajdź intruza wśród eksponatów”
Uwaga! Na muzealne ekspozycje wkradli się intruzi! By ich odnaleźć, potrzebujemy Twojej pomocy. Zadanie polega na tym, by podczas bacznego zwiedzania wystaw odszukać przedmioty niepasujące do reszty kolekcji. Uczestnicy, którzy w grze poprawnie wytypują intruzów, otrzymają ciekawe nagrody. Zabawa odbędzie się we wszystkich salach ekspozycyjnych w godzinach 18:00 – 22:00.

· Tajniki hazackiego rękodzieła
Na ekspozycji etnograficznej zaprezentowana zostanie kultura jednego z subregionów południowo-zachodniej Wielkopolski – Chazów. Tajemnice regionalnego rękodzieła zdradzi gościom Pani Alicja Gniazdowska – artystka ludowa, która zaprezentuje wyszywanie chazackich wzorów na tiulu i przybliży lokalną kulturę. Chętni będą mogli spróbować wyszywania zakładek na filcu a dla najmłodszych przygotowane zostaną specjalne kolorowanki ze strojem ludowym. Ta część odbędzie się w godz. 18:00 – 22:00 na II piętrze muzeum (ekspozycja etnograficzna).

· Poznaj muzealny zwierzyniec – warsztaty dla dzieci
Spotkajmy się na wystawie czasowej pt. „Zwierzęta duże i małe w malarstwie, grafice, rysunku ….”. Poznajmy muzealny zwierzyniec, a przy pomocy różnych technik plastycznych stwórzmy własnego pupila. Czekają na Was także zagadki i ciekawostki ze świata zwierząt. Sala wystaw czasowych będzie czynna w godz. 19:00 – 21:00.

· „Księga błazna – moralitet plebejski” – spektakl na dziedzińcu
Muzealny dziedziniec posłuży jako scena dla spektaklu. Naszymi gośćmi będą członkowie Teatru Rozrywki Trójkąt, którzy – odwołując się do tradycji dawnych wędrownych artystów – zademonstrują jarmarczne widowisko, nasycone humorem i fantastyką. Spektakl zarówno dla dzieci jak i dorosłych odbędzie się w godz. 20:00 - 21:00 na dziedzińcu budynku głównego.

· Zwiedzanie lapidarium – zapomniane pomniki
Tradycyjnie, po zmroku wyruszymy na nocny spacer po leszczyńskim lapidarium. Tym razem interesować nas będą niedawno odnalezione nagrobki. Jak się okazuje, skrywają one wiele tajemnic. Zwierzanie przy świetle latarek odbędzie się w godz. 22:00 – 23:00, rozpoczęcie przy budynku głównym, lapidarium przy kościele pw. św. Krzyża.

Dawna Synagoga – ul. Gabriela Narutowicza 31:

· Koncert uczniów szkoły muzycznej w Lesznie

Jeśli lubisz muzykę klasyczną, specjalnie dla Ciebie uczniowie i nauczyciele z leszczyńskiej szkoły muzycznej odegrają wyjątkowy koncert. Szykuj się na spotkanie z talentem. Koncert odbędzie się w godz. 18:00 – 19:00 w sali głównej (I piętro).

· Pożegnanie z Powstaniem Wielkopolskim
To już ostatni moment na to, by zapoznać się z niezwykłą wystawą czasową dotyczącą Powstania Wielkopolskiego. Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie w godz. 19:30 – 20:00 oraz na warsztaty w godz. 20:00 – 22:00 do działań w iście patriotycznym duchu. Wydarzenie odbędzie się w sali głównej (I piętro). 

· Gra Miejska
Weź udział w grze miejskiej, którą Muzeum Okręgowe w Lesznie organizuje wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. Początek o godzinie 21.00 w holu Muzeum Okręgowego przy ul. Narutowicza 31. Zakończenie o 23.00 w Bibliotece Ratuszowej na Rynku.

· Kulisy konserwacji
Muzeum Okręgowe posiada pracownię konserwacji, będącą swoistą „lecznicą” dla zabytków. Jeśli ciekawi Cię w jaki sposób pielęgnuje się dzieła sztuki, w Noc Muzeów będzie okazja przyjrzeć się temu z bliska. Do pracowni konserwatora wraz z przewodnikiem będzie można wejść w godz. 19:00 – 19:30 (III piętro).

· Prezentacja filmu „Muzeum Utracone 2019”
Jak co roku, w nocnej kinowej atmosferze zaprezentowany zostanie kolejny film z cyklu Muzeum Utracone. Celem projektu jest rozpowszechnianie wizerunku dzieł utraconych przy udziale atrakcyjnej filmowej formy. Tegoroczna edycja będzie jubileuszowa w formie onirycznego teledysku podsumuje 10 lat działalności akcji. Prezentacja odbędzie się w godz. 23:00 – 23:45 w sali głównej (I piętro).

Galeria MBWA Leszno - ul. Leszczyńskich 5:

· zwiedzanie wystawy XVIII Łemkowskie Jeruzalem „PiekłoNiebo”

Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego. Tytuł „PiekłoNiebo” ma w zamyśle odnieść się do częstej u wybitnych artystów dwoistości ich natury: ich skomplikowanych osobowości, trudnych charakterów i nierzadko dramatycznych przeżyć, jakich doświadczają. Zwiedzanie odbędzie się w godz. 18:00 – 24:00, kuratorami będą: Joanna Zemanek i Grzegorz Sztwiertnia.

· Amerykański film reklamowy. Sztuka i technika

Ponad godzinny zestaw filmów reklamowych wyróżnionych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) - to unikalna opowieść o współczesnej Ameryce. Najwybitniejsi twórcy reklamy trafnie diagnozują przemiany społeczne oraz radości i obawy zwykłych ludzi. W programie znalazły się przeznaczone na rynek amerykański reklamy Tide, Samsunga, Monster.com, Wetransfer, Tile, Adidas, Nike, LA Original, Beats by Dre oraz Snickers. Jest znakomity film animowany, w formie komediowej wyjaśniający dzieciom, na czym polega pobyt w szpitalu. Niektóre prace wprost nawiązują do ważnych spraw społecznych: potrzeby tolerancji, walki z uzależnieniami. W filmach możemy znaleźć dużo niezwykłej grafiki, animacji, muzyki i prześledzić wyjątkową pracę z dźwiękiem. Zestaw jest efektem konkursu Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP), w którym reklamy oceniano w 41 kategoriach. Premiera pokazu odbyła się w czerwcu 2018 roku w Nowym Jorku. Rozpoczęcie o godz. 22:00, organizatorem wydarzenia jest Fundacja Młodego Kina.

Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II pietro:

· Zwiedzanie wystawy: Obszary – odbiór przy pomocy zmysłów
To wystawa, przede wszystkim, dwóch przyjaciół z katedry, posługujących się wydawałoby się różnymi materiami - gliną i szkłem. Masa ceramiczna i szkło witrażowe jednak sporo łączy - żeby powstały potrzebne jest powietrze, woda, ziemia i ogień – cztery żywioły. Każdy z widzów znajdzie tu coś dla siebie, to ciekawe jak materia szkła i gliny wzajemnie się przenikają. Prace przedstawiają wąski wycinek zainteresowań artystów, a są one szerokie, poczynając od obserwacji i fascynacji ciałem człowieka, przez intymną obserwację otaczającej nas rzeczywistości po metafizyczną abstrakcję. Widz może znaleźć swoją własną niepowtarzalną historię w oglądanych dziełach twórców. Na wystawie możemy zobaczyć prace i realizacje pracowników Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła. Zwiedzanie odbędzie się w godz. 18:00 – 24:00.

· Zwiedzanie wystawy: Conservatio artis
Konserwator dzieł sztuki musi być artystą. Artysta konserwator, znakomitym rzemieślnikiem, student w trakcie 6 lat kształcenia poznaje tajniki warsztatu z zakresu ceramiki, szkła oraz witrażu oraz zdobywa wiedzę artystyczną humanistyczną i przyrodniczą, co daje niezwykłe możliwości kształtowania osobowości. Wiedza, którą posiądzie przekłada się z czasem na doświadczenie zawodowe. Na wystawie możemy zobaczyć obiekty, które powstały w trakcie zajęć dydaktycznych, zobaczymy pastisze i kopie naczyń archeologicznych, witraże artystyczne, jak i kopie witraży zabytkowych oraz prace ze szkła. Nie zabraknie tez obiektów po konserwacji i restauracji. Zwiedzanie odbędzie się w godz. 18:00 – 24:00.

· Warsztat plastyczny
Warsztat tworzenia witrażu „Witraż średniowieczny – cięcie żelazkiem krzywym” Prowadzący Marcin Czeski zaprasza mieszkańców w godz. 18:00 – 21:00.

· Warsztat plastyczny (teren przed wejściem do Ratusza):
Wypał w piecu mini – raku, pokaz odlewania form z mas lejnych (np. filiżanek).
Prowadzący Piotr Romiński oraz studenci zapraszają mieszkańców w godz. 18:00 – 21:00.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ul. Lipowa 76a w Lesznie:

· Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaprasza w godzinach od 19:00 do 22:00 na Zwiedzanie Muzeów Wodociągów. 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas