twitter instagram YouTube

2021-10-13
Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Październik wiele osób kojarzy z profilaktyką raka piersi, warto również pamiętać, że w tym miesiącu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku!

13 października swoje święto obchodzą prawdziwi bohaterowie, którzy podarowali niejedno życie! Dawcy szpiku!

Białaczka to choroba nowotworowa układu krwiotwórczego, w której wykrywa się komórki nowotworowe we krwi i w szpiku. Często, jedynym ratunkiem dla osoby z białaczką jest przeszczep komórek macierzystych. Do tego jednak potrzeba bliźniaka genetycznego, którego znalezienie jest niebotycznie trudne. Nasz genotyp jest bardzo zróżnicowany, więc szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego są niższe niż mogłoby się nam wydawać. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby w ogólnoświatowych bazach potencjalnych dawców szpiku było jak najwięcej kandydatów. Aktualnie na całym świecie wg danych Bone Marrow Donors Worldwide zarejestrowanych jest 39 332 138 osób a w samej Polsce jest ich około 2 miliony. 

Dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Aby nim zostać należy udać się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bądź zarejestrować się w następujących miejscach:

Fundacja DKMS

Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych

Poltransplant

Publiczny Bank Komórek Macierzystych 

Nie czekaj, już dziś zapisz się, zostań potencjalnym dawcą szpiku i uratuj komuś życie!

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas