twitter instagram YouTube

2020-10-20
"Mimo wszystko damy radę" - podsumowanie projektu

Stowarzyszenie „Wygraj Siebie” realizując projekt „Mimo wszystko damy radę” włączyło się w niwelowanie skutków pandemii, która w znacznym stopniu wpłynęła na zmianę życia seniorów.

Z konwersacji przeprowadzonych z seniorami wynikało, że rozmawiają oni o dotychczasowych relacjach ze Stowarzyszeniem, o samotności i chorobie. Podczas rozmów okazało się także, że seniorzy mają własne przemyślenia co do pozornie zatrzymanego życia.

Rozwiązaniem było stworzenie zadań, które zaangażują uczestników oraz odbiorców pośrednich w realizacje projektu, który będzie dla nich wsparciem w tym trudnym okresie.

Zadania realizowane były on-line poprzez wykorzystanie nowych urządzeń, technologii i komunikatorów. Na facebooku powstała grupa, której nazwę i logo stworzyli sami zainteresowani. Z chwilą minimalizacji obostrzeń pandemicznych zadania realizowane były także w kontaktach bezpośrednich.

Warsztaty odbywały  się online i w realu zgodnie z harmonogramem wcześniej przygotowanym przez grupę.

Pierwszym etapem prac nad projektem były spotkania amatorów pisania.

Uczestnictwo w tych spotkaniach pozwoliło seniorom na stworzenie wspólnego albumu, w którym znajdują się zdjęcia wykonane podczas realizacji projektu „Zapach radości”, a także opisów, które zostały umieszczone w różnej formie literackiej.

Następnym etapem były spotkania twórcze „ozdoby z kwiatów”.  Celem spotkań było wykonanie ozdób z kwiatów do kreacji modowych tak, aby osoby, które nie posiadają zdjęć odbyły sesje fotograficzne do zamieszczenia w albumie.

W Klubie Seniora „Wrzosowy Zakątek”, który na ten czas został zaadoptowany na studio fotograficzne, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz w podziale na małe grupy (zgodnie z ówczesnymi zasadami określonymi przez Rząd) odbyły się sesje fotograficzne, której efekty widoczne są w albumie „Otuleni kwiatami”.

Kolejnym krokiem było stworzenie i wydanie albumu w formie papierowej i elektronicznej, który zwierał teksty i zdjęcia z uwzględnieniem 100. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy. Tytuł albumu "Otulenie kwiatami" został wymyślony przez uczestników zadania, którzy dokonali także wyboru zdjęć.

Premierowa prezentacja albumu „Otulenie kwiatami” odbyła się 19 października w Parku im. J. Heermanna.

Zadanie realizowane było w ramach projektu "Inicjatywa dla Leszna" współfinansowanego przez Miasto Leszno i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie, którego operatorem jest Centrum PISOP.

Partnerem projektu był Santander Bank. W ramach wolontariatu pracowniczego przygotowano i sfinansowano spotkania twórcze.

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas