twitter instagram YouTube

2020-01-14
Padł kolejny rekord podczas finału WOŚP

Padł kolejny rekord podczas finału WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) podczas 28. finału 12 stycznia 2020 roku zebrała kwotę ponad 115 mln zł, wynika z ostatnich danych przekazanych przez fundację. To rekordowa kwota w historii 28 lat corocznej zbiórki pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla szpitali. Pełną kwotę poznamy w marcu.

W niedzielę 12 stycznia w Polsce i kilkunastu innych krajach odbył się 28. finał WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach. Liczba wolontariuszy wyniosła blisko 120 tys. osób. Jednym z wolontariuszy był Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, który wspiera orkiestrę od lat. Hasło tegorocznego finału to „Wiatr w żagle – dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

To nowy rekord, udało się zebrać ponad 20 milionów więcej niż rok temu. Ostateczną kwotę poznamy 8 marca. Deklarowana suma nie obejmuje między innymi pieniędzy z aukcji internetowych, które trwają do 24 stycznia.

Podobnie jak w zeszłym roku, Leszno grało dla WOŚP. Była "Zabawa Orkiestrowa" w Zespole Szkół Specjalnych i Szkole Podstawowa nr 7, w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych odbył się X Halowy Turniej Piłki Nożnej poświęcony pamięci Leszczyńskich Przyjaciół WOŚP, zorganizowana była zbiórka krwi w punkcie krwiodawstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie.  Na Środowiskowej Pływalni Edukacyjnej w Lesznie odbył się test Coopera w wodzie pn. „PŁYWAM DLA WOŚP”, a w Szkole Podstawowej nr 13 zorganizowany został festyn rodzinny pod hasłem „Wiatr w żagle”. Ponadto były organizowane biegi zarówno w terenie jak na bieżniach mechanicznych. Odbył się również XIX Rajd Samochodowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowany przez Automobilklub Leszczyński. Tradycyjnie już w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie zorganizowano koncert „Małe serduszka grają dla Orkiestry”.

W Hali Trapez rozegrany został mecz koszykarski MKS Tęczy Leszno z MKS MOS Konin, który zakończył się zwycięstwem gospodarzy 86:38. Mecz miał specjalną oprawę związaną z akcją "Kropla wody dla Australii", zainicjowaną przez Prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie Rafała Zalesińskiego. Na hali przygotowana została wyjatkowa wystawa zdjęć z objętej ogromnymi pożarami Australii, zaprezentowana była flaga tego kraju, rozdawane były ulotki na temat akcji, a w przerwach spotkania przeboje muzyczne z dalekiego kontynentu zaprezentowały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Baśniowa Kraina. Więcej o akcji można przeczytać na specjalnej stronie założonej na portalu społecznościowym Facebook pod nazwą Kropla Wody Dla Australii.

Według wstępnych danych w Lesznie zebrano ponad 200 tys. zł

Finał WOŚP odbył się na leszczyńskim Rynku - o godz. 20.00 – ŚWIATEŁKO DO NIEBA, zostało wysłane leszczyńskimi balonami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomaganie i zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia i obejrzenia galerii w lokalnych mediach.

******

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke. Dopiero po pierwszym Finale, który miał miejsce 3 stycznia 1993 roku, WOŚP została zarejestrowana w sądzie. 

Jurek Owsiak  o początkach fundacji mówi tak:  „Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać Fundację, a pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam istniała fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie Róbta co chceta zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał. Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych. Sukces Pierwszego Finału spowodował, że postanowiliśmy powołać do życia Fundację, która podjęłaby się zorganizowania następnego Finału. Czyli poszliśmy za ciosem”.

Więcej o fundacji WOŚP i jej działaniach można przeczytać na stronie: www.wosp.org.pl

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas