twitter instagram YouTube

2020-05-11
"Palcem po Lesznie" - Stadion im. Alfreda Smoczyka

Dziś w ramach cyklu "Palcem po Lesznie" zapraszamy Was do odwiedzenia stadionu żużlowego.

Stadion nosi imię Alfreda Smoczyka – byłego żużlowca LKM Unii Leszno oraz CWKS Warszawa - Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu w 1949 roku.

Decyzja o budowie nowego stadionu żużlowego w Lesznie została podjęta w kwietniu 1952. Projekt powstał społecznie. Podobnie w tzw. „czynie społecznym” utworzono znaczną część pierwszych trybun. Dzięki temu budowa zakończyła się w marcu 1953, a otwarcie było możliwe już w kwietniu.

Z okazji Dożynek wały okalające stadion powiększone zostały do pojemności aż 40 tys. W ramach tych prac powstała także wieża sędziowska na południowej trybunie głównej.

Kolejna fala zmian nadeszła już w XXI wieku. Odnowiono bandy okalające tor, rozbudowano zlokalizowany na drugim łuku park maszyn, a na wszystkich trybunach zamontowane zostały krzesełka. Po wschodniej stronie stadionu wybudowano nową trybunę, która jako jedyna została całkowicie rozebrana i postawiona od podstaw. Wewnątrz trybuny znajduje się zaplecze sportowe dla okolicznych obiektów oraz zawodników innych dyscyplin sportu.

Przy stadionie znajdują się m.in. piłkarsko-lekkoatletyczny stadion miejski, korty tenisowe, a także lodowisko.

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas