twitter instagram YouTube

2018-10-04
Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne "Amazonka" rozpoczęło warsztaty dot. profilaktyki raka piersi.

Wczoraj wspólnie z przedstawicielką z Sanepidu panie prowadziły prelekcję dla młodzieży z I LO w Lesznie. Uczniowie poznawali m.in. zasady samobadania piersi na fantomie oraz otrzymali broszurki o samobadaniu piersi, książeczki o mammografii i różowe wstążeczki będące symbolem profilaktyki raka piersi.

Oprócz warsztatów w leszczyńskich szkołach leszczyńskie Amazonki zapraszają wszystkich mieszkańców na warsztaty onkologiczne i cykl wykładów poświęconych żywieniu osób starszych oraz sposobów radzenia sobie ze stanami depresyjnymi. Wydarzenie rozpocznie się w Ratuszu w  10 października o godzinie 16:00. W tym dniu również leszczyński Ratusz zostanie podświetlony na różowo, po to by przypominać każdej kobiecie, że zawsze jest dobry czas na badania. Zamiast kolejnych kilku godzin na zakupach czy spędzonych przed ekranem komputera, lepiej udać się z najlepszą przyjaciółką, mamą, siostrą lub córką na profilaktyczne badanie. Wyjątkowe oświetlenie ma zwrócić uwagę na znaczenie zdrowia piersi i być również znakiem solidarności z kobietami, które toczą trudną walkę z rakiem piersi.

Październik na całym świecie jest uznawany za miesiąc walki z tym nowotworem. Warto robić badania profilaktyczne. Bo z nowotworem można wygrać - pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie rozpoznana i rozpocznie się leczenie. Wszystkie działania, które mają na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat konieczności regularnego przeprowadzania badań profilaktycznych, są istotne.

Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne „Amazonka” od wielu lat prowadzi kampanie edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i uświadomienie, że wcześnie wykryty nowotwór to nie wyrok. Ponadto corocznie organizuje bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Wśród wszystkich chorób nowotworowych jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce. 

Przyczyny raka piersi nie zostały jeszcze do końca poznane. Zostały natomiast określone czynniki, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania.

Do najważniejszych należą:

  • styl życia (dieta obfita w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, spożywanie alkohol);
  • niska aktywność fizyczna; nadwaga i otyłość;
  • czynniki hormonalne (długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, HTZ);
  • czynniki dziedziczne - mutacje genów BRCA1 i BRCA2;
  • obciążenie rodzinne, płeć oraz wiek

- rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

W Polsce funkcjonuje program profilaktyki raka piersi. Wykonywanie w jego ramach badanie mammograficzne dedykowane jest kobietom w wieku 50-69 lat. 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas