twitter instagram YouTube

2020-07-26
Piszą o naszych organizacjach!

Piszą o naszych organizacjach!

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności udzieliło wywiadu magazynowi "Chwila dla Ciebie"

Członkowie Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności dbają o to, aby nic się u nich nie zmarnowało!

Działalnością społeczną zainteresował się magazyn "Chwila dla Ciebie", bedąc pod wrażeniem ich działań, postanowili w swoim magazynie opublikować wywiad z członkiniami organizacji. Jest to niemałe wyróżnienie!

Podajemy treść wywiadu:

Proszę spróbować bigosu – namawiały panie przy stanowisku Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności, podczas ubiegłorocznego Wielkiego Festynu Aktywności Obywatelskiego Leszna.
Poszłam tam z koleżanką, Janką.
- Zapraszamy na wtorkowe bezpłatne warsztaty kulinarne "Zdrowa żywność dla seniorów" – przy okazji dostałyśmy ulotki informacyjne. Okazało się, że stowarzyszenie rozdające żywność potrzebującym, organizuję też zajęcia dla starszych osób.
Wybierzmy ją! Zapaliła się od razu Janka.
- Dobrze – zgodziłam się. Jestem wdową na emeryturze. Pomogłam córką w odchowaniu wnuków, teraz więc miałam czas dla siebie.
- Witamy! – ucieszyły się na nasz widok Pani Prezes Stowarzyszenia, Katarzyna Jaśkowiak i prowadząca warsztaty Katarzyna Ratajczak, dietetyczka. Opowiadała nam o zdrowym odżywianiu.
- Koniec ze smażeniem. Gotuje na parze – oznajmiłam córkom po zajęciach. Zaczęłam na nie regularnie chodzić. To była świetna okazja by pogadać z "rówieśnikami", pośmiać się.
Niestety, gdy wybuchła pandemia, warsztaty zawieszono. Pozostały rozmowy telefoniczne ze znajomymi ze stowarzyszenia. Podczas jednej dowiedziałam się, że brakuje maseczek dla lekarzy i seniorów.
- Bierzemy się za szycie – zadeklarowałyśmy się z Ulą, znajomą z warsztatów. Uszyte Maseczki zaniosłam do Stowarzyszenia. Przy okazji spotkałam kilka koleżanek.
- Ile tego! – wykrzyknęłyśmy na widok stojących pod ścianą skrzynek z pomidorami.
- Przetwórnia dostarczyła dla naszych podopiecznych. Jest tego aż za dużo – westchnęła Pani Prezes. Mam obawy że się popsują...
- Odpada! –stwierdziłam bo, czego jak czego ale marnowania jedzenia nie lubię.
- A może przerobimy je na przecier! – wpadłyśmy na pomysł z koleżankami.
Dołączy się gło do paczek dla innych seniorów oraz dostarczymy do schroniska dla osób bezdomnych oraz domu pomocy środowiskowej.
- Świetny pomysł! – stwierdziła Pani Prezes. Ustaliłyśmy, że będziemy pracowały w siedzibie stowarzyszenia, bo jest tam zaplecze kuchenne.
- Ale ze względu na pandemię w jednym pomieszczeniu nie może być za dużo osób - zapowiedziała szefowa.
- Podzielimy się na grupy- ustaliłyśmy. I tak ja z Janką, Teresą, Danusia i Czesią przy chodziłyśmy robić przetwory jednego dnia, a inne koleżanki- kolejnego.
Każda z nas przyniosła słoiki z domu, ale szybko się skończyły. Wtedy Pani Prezes ogłosiła słoikowa zbiórkę na Facebooku. Okoliczni mieszkańcy, a także jedna z hut, ruszyli z pomocą.
- Mamy 200 słoików! A teraz 2 500!- liczyłyśmy z entuzjazmem, a każdego dnia ich przybywało.
Rósł i nasz zapał. Oprócz tradycyjnych przecierów, przygotowałyśmy też zaprawy z pomidorków koktajlowych, sok z czarnego bzu, czy mięty. Przy okazji rozmawiałyśmy, żartowałyśmy. A gdy skrzynki z pomidorami opustoszały...
Gdzie kucharek ponad sześć, tam będzie co jeść – usłyszałyśmy od Pani Prezes.
W sumie zrobiliście... tysiąc przecierów!
I ja, i koleżanki mogłyśmy być siebie dumne. Te 1000 słoików trafiło do potrzebujących.
Świetna sprawa – dziękowała jedna z podopiecznych.
Szkoda, że nie mamy więcej do roboty – żartowałyśmy, że nie będzie okazji do kolejnych, miłych spotkań.
Na szczęście zniesiono obostrzenia związane z pandemią i warsztaty o zdrowej żywności znów ruszyły.

A my... już myślimy o kolejnej tym razem ogórkowej akcji!

Pani Reginy z Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności wysłuchała Gabriela Paul z czasopisma  "Chwila dla Ciebie".

To wspaniałe, co robią członkowie stowarzyszenia, cieszymy się, że jesteście szerzej doceniani oraz jesteśmy z Was niezmiernie dumni!

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas