twitter instagram YouTube

2022-01-03
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Celem jest zachęcenie polskiej i ukraińskiej młodzieży oraz pracowników młodzieżowych do wspólnych działań – wymiany młodzieży, spotkań oraz projektów informacyjno-promocyjnych, które umożliwią wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii jak i w relacjach współczesnych.

O PROGRAMIE:
W roku 2022 priorytetami są:

  1. Odkrywanie wspólnej przeszłości i dziedzictwa kulturowego.
  2. Wspieranie aktywnych postaw obywatelskich oraz podniesienie kompetencji młodzieży w kontekście jej udziału i zaangażowania w życie społeczne, w tym poprzez promocję przedsiębiorczości i wolontariatu.
  3. Wzmacnianie współpracy oraz wymiana doświadczeń między osobami pracującymi z młodzieżą, ośrodkami oraz organizacjami młodzieżowymi w zakresie edukacji technicznej i branżowej z uwzględnieniem wdrażania technologii cyfrowych.
  4. Wzmacnianie inicjatyw młodzieży z połączonych terytorialnych hromad Ukrainy oraz terenów wiejskich i małych miast Rzeczypospolitej Polskiej z uwzględnieniem wyzwań współczesnego świata.
  5. Wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie warunków do otwartości i wzajemnego szacunku wśród młodzieży.

Projekt składany w ramach konkursu wniosków, musi opierać się na jednym, wybranym przez wnioskodawcę, priorytecie.
W projekcie muszą wziąć udział minimum dwa podmioty, po jednym z każdego kraju.
Polskie organizacje składają wnioski w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.
Organizacje ukraińskie składają wnioski w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy.
Szczegółowe zasady:

  1. Czas trwania wymian: 5-10 dni, z wyłączeniem podróży (w przypadku spotkań młodzieżowych i projektów promocyjno-informacyjnych projekt może być realizowany na terenie obu państw, w dwóch różnych terminach (dwa spotkania po 5 dni każde) w okresie 1.05- 31.10).
  2. Wiek uczestników: 14-35 lat, osoby pracujące z młodzieżą niezależnie od wieku (opiekunowie/liderzy grup). Rada priorytetowo traktuje projekty, w których udział weźmie młodzież z mniejszymi szansami.
  3. Liczba uczestników: 10-40 osób, w tym liczba opiekunów zgodnie z prawem Polski/Ukrainy.
  4. Wizyta przygotowawcza: 2-3 dni robocze, maksymalnie 6 osób, po 3 z każdego kraju. Wizyta musi się odbyć najpóźniej 7 dni przed działaniem.

Jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek w ramach naboru. Ta sama grupa organizacji/instytucji partnerskich może złożyć tylko jeden wniosek w ramach konkursu.

CEL KONKURSU:
Głównym celem programu jest zachęcenie polskiej i ukraińskiej młodzieży oraz pracowników młodzieżowych do wspólnych działań – wymiany młodzieży, spotkań oraz projektów informacyjno-promocyjnych, które umożliwią wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii jak i w relacjach współczesnych. Wnioski o dotacje mogą składać organizacje pozarządowe oraz instytucje oświatowe i publiczne, których działalność skierowana jest do młodzieży. Wnioskodawcami nie mogą być podmioty komercyjne. 

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:
Polsko-ukraińskie projekty młodzieżowe (wymiany młodzieżowe, spotkania młodzieżowe, projekty informacyjno-promocyjne):

  1. Wymiana młodzieżowa – format, którego celem jest wymiana myśli, idei, zainteresowań, realizowane poprzez różnorodne, spójne i logiczne metody edukacji pozaformalnej. Projekt może być realizowany na terenie jednego z państw (należy wybrać Polskę lub Ukrainę) i w swoim założeniu nie zawiera rewizyty.
  2. Spotkania młodzieżowe – format, którego celem jest organizacja wybranego wydarzenia (festiwal, konferencja, warsztaty, koncert itp.). Projekt może być realizowany na terenie obu państw.
  3. Projekty informacyjno-promocyjne (projekty informacyjne, promujące i upowszechniające dobre praktyki, publikacje) – format, którego celem jest stworzenie produktu informacyjno-promocyjnego na temat współpracy Polski i Ukrainy. Projekt może być realizowany na terenie obu państw.

Adresatami projektów są młodzi ludzie i osoby pracujące z młodzieżą – uczestnicy projektów oraz opiekunowie młodzieżowi.
W projekcie muszą wziąć udział minimum dwa podmioty, po jednym z każdego kraju.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:
Organizacje pozarządowe oraz instytucje oświatowe i publiczne, których działalność skierowana jest do młodzieży.
Wnioskodawcami nie mogą być podmioty komercyjne.
Wnioskodawca musi posiadać ukraińską organizację partnerską, wraz z którą przygotuje i zrealizuje projekt. Niniejsze zasady stosuje się odpowiednio do organizacji partnerskich. 

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:
Wnioski należy składać do 28 lutego 2022 r.

TERMIN REALIZACJI PROJEKTU:
10 maja – 31 października 2022, maks. 5-10 dni z wyłączeniem podróży (w przypadku spotkań młodzieżowych i projektów promocyjno-informacyjnych projekt może być realizowany na terenie obu państw, w dwóch różnych terminach – 2 spotkania po 5 dni każde).

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu www.wymianymlodziezy.frse.org.pl/wnioski/purwm-zasady-formalne/#

KONTAKT:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Al. Jerozolimskie 142A
02-305 Warszawa
MARTA PIWKA
509 009 338
m.piwka@frse.org.pl

 

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas