twitter instagram YouTube

2018-03-22
Poniedziałek (19.09.2016)

W ramach II edycji akcji Aktywne Obywatelskie Leszno w poniedziałek odbędzie się Obywatelska Starówka oraz rozpocznie się tydzień Dni Otwartych.

19 września, OBYWATELSKA STARÓWKA -program

godz. 9:00 – 15:00 Ratusz

 • Przyjdź i porozmawiaj z Prezydentem Miasta Leszna Łukaszem Borowiakiem
 • Skorzystaj z porad prawnych udzielanych przez II Zastępcę Prezydenta Miasta Leszna Piotra Jóźwiaka
 • Przyjdź i porozmawiaj z Radnymi,
 • Otwarte spotkania z urzędnikami m.in. Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumentów, Miejskim Konserwatorem Zabytków, Pełnomocnikiem ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, z pracownikami z Wydziału Spraw Obywatelskich, Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji,  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Biura ds. Uzależnień,
 • Przyjdź i dowiedź się o Leszczyńskiej Karcie Seniora i Karcie Leszczyńskiej Rodziny Wielodzietnej oraz wypełnij wymagane dokumenty
 • Dowiedź się więcej na temat Budżetu Obywatelskiego oraz zadań jakie możesz realizować w ramach Inicjatywy Lokalnej
 • Porozmawiajmy RAZEM: Jak działać na rzecz społeczności lokalnej, dowiedz się czym są konsultacje społeczne i jak brać w nich udział
 • Poznaj historię Ratusza

godz. 9:00 – 13:00 Starówka

 • Przyjdź i oddaj krew. Akcja pn. PRZEDSIĘBIORCZOŚC WE KRWI organizowana we współpracy z Regionalną Izbą Przemysłowo Handlową w Lesznie.
 • Otwarte spotkania z pracownikami Biura Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie
 • Oferta Inkubatora Przedsiębiorczości. Pożyczki i dotacje dla firm. Doradztwo i szkolenia.

godz. 16:00 -18:00 Ratusz

 • otwarta debata na temat bezpieczeństwa organizowana we współpracy z Miejską Komendą Policji w Lesznie

*19 - 23 września, DNI OTWARTE w organizacjach pozarządowych oraz leszczyńskich instytucjach:

  - ciekawe bezpłatne spotkania, szkolenia, warsztaty, happeningi, zajęcia, treningi i pokazy sportowe oraz  inne atrakcyjne wydarzenia organizowane przez organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz leszczyńskie instytucje na terenie LESZNA

W poniedziałek 19 września już od godziny 7:30 czekać będą na wszystkich zainteresowanych mieszkańców atrakcje przygotowane w ponad 30 organizacjach i instytucjach!

Dla wszystkich zainteresowanych podjęciem aktywności fizycznej 4 STEPS TO BE FIT przygotowało specjalne treningi oraz konsultacje i porady związane z aktywnością fizyczną. MKS Real – Astromal przygotował z kolei specjalne zajęcia z piłką ręczną dla najmłodszych. Dzieci uczęszczające do szkół podstawowych będą miały okazję pod okiem trenerów i zawodników potrenować dyscyplinę, w której otarliśmy się o podium podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich. Kto wie, może to właśnie tutaj pojawi się przyszły Jurecki? Nie zabraknie również aktywności dla miłośników sportów walki. Zarówno Klub Sportowy K.O.ZAK TEAM jak i Leszczyński Klub Karate INARI zapraszają na pokazy i zajęcia treningowe sztuk walki. K.O.ZAK Team zaproponuje nam trening Teakwondo Olimpijskiego, z kolei z kolei w siedzibie Klubu INARI będziemy mieli okazję sprawdzić się w KARATE SHOTOKAN. Miłośnicy tańca, zwłaszcza nowoczesnego będą mieli w tym dniu okazję zapoznać się z podstawami HIP-HOP. Szkoła Tańca Leszczyńskie Iskierki zaprasza na warsztaty które poprowadzi Justin Fuentes – tancerz i choreograf z Wenezueli.

W tym dniu nie zabraknie atrakcji dla seniorów. W naszym mieście przy okazji Aktywnego Obywatelskiego Leszna nastąpi  otwarcie nowego Klubu Seniora. O jego utworzenie postarało się Stowarzyszenie Katolickie Seniorów im. Jana Pawła II, które ma przyjemność zaprosić wszystkich seniorów na Otwarcie Klubu Seniora na godzinę 11:00 . Klub mieści się przy ul. Zamenhofa 88. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano unikatowy zbiór księgozbioru „Niestrudzony Pielgrzym Miłości” dokumentujący 104 podróże Papieża Polaka oraz jego działalności poetyckiej. Swoje zajęcia przygotowały również już dobrze znane leszczyńskim Seniorom kluby: działający przy Stowarzyszeniu „Wygraj Siebie” Wrzosowy Zakątek zaprasza na godzinę 15:00 na wspólne spotkanie, gdzie przy kawie będzie można zapoznać się z funkcjonowaniem i programem Klubu. Centrum Aktywności Seniora funkcjonujące przy Fundacji Jesienny Uśmiech zaprasza wszystkich seniorów do wspólnej pracy z włóczką. Początek spotkania od 14:00. Swoje ofertę przedstawi również Dom Seniora działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. W godzinach 12:00 – 17:00 przygotował m.in. wystawę prac swoich podopiecznych, które powstały podczas terapii zajęciowej oraz pokaz tańców liniowych i konkurencje sprawnościowe. W programie Dni Otwartych przewidziano również potańcówkę i grill.

Aktywność obywatelska to również aktywizacja zawodowa mieszkańców naszego miasta i regionu. Od samego rana będzie można zapoznać się z ofertą studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, a także skorzystać ze szkoleń, warsztatów oraz porad funkcjonującego tam Biura Karier. Jeśli chciałbyś przejść symulację rozmowy kwalifikacyjnej, która zostanie poddana analizie, chciałbyś dowiedzieć się jak jeszcze lepiej napisać swoje CV – Biuro Karier PWSZ w Lesznie zdecydowanie jest miejscem które powinieneś odwiedzić. Swoją ofertę warsztatów i porad dla wkraczających na rynek pracy przygotowało również Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. To tam dowiesz się między innymi jak poprawić swoje umiejętności miękkie, takie jak komunikacja werbalna czy niewerbalna oraz dowiecie się więcej o metodach poszukiwania pracy. W kwestiach związanych z rynkiem pracy nie może oczywiście zabraknąć Powiatowego Urzędu Pracy. Mieszkańcy nie tylko będą mieli możliwość zapoznać się ofertami pracy w kraju i za granicą, ale również odbyć indywidualne konsultacje w zakresie porad doradcy zawodowego, konsultacji z pośrednikiem pracy czy opracowywania dokumentów aplikacyjnych i przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. Pracodawcy będą mogli natomiast skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcą klienta w zakresie możliwości zatrudnienia nowych pracowników, zasięgnięcia informacji dotyczących innych form wsparcia dla pracodawców oraz zatrudniania obcokrajowców.

Od strony przedsiębiorcy i przedsiębiorczości na aktywizację lokalnego rynku patrzy jak zawsze Leszczyńskie Centrum Biznesu Sp. z o.o. To właśnie tam, z myślą o osobach dorosłych i studentach przygotowano warsztaty „Duży efekt małym kosztem” na krtórych dowiesz się o sposobach skutecznej formy promocji na rynku lokalnym i regionalnym. Skoro już mowa o rynku pracy i przedsiębiorczości w naszym mieście to nie sposób nie wspomnieć o Regionalnej Izbie Przemysłowo Handlowej w Lesznie. Ta jednak postanowiła tym razem przełamywać stereotypy, zwłaszcza ten mówiący o tym, że przedsiębiorcy to krwiopijcy. RIPH pokaże, że jest dokładnie odwrotnie: JESTEŚMY KRWIODAWCAMI!! będą przekonywać na leszczyńskim Rynku nie tylko oddając, ale również zachęcając do wspólnego oddawania krwi – najcenniejszego, a jednocześnie nie mającego swojej ceny leku.

Aktywne Obywatelskie Leszno to również doskonała okazja do bliższego kontaktu z służbami mundurowymi działającymi w naszym mieście. Komenda Miejska Policji w Lesznie zaprasza mieszkańców na debatę na temat bezpieczeństwa w Lesznie, Wojskowa Komenda Uzupełnień wszystkim zainteresowanym tematyką militariów pragnie przybliżyć temat ochotniczych form służby wojskowej, wszystko podczas pokazu multimedialnego. Od strony praktycznej zaprezentują się z kolei dla Was strażacy z leszczyńskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Przy ul. Okrężnej moc atrakcji i wrażeń wypełni czas spędzony między 11:00 a 18:00: pokazy ratownictwa drogowego, praktyczna nauka ratownictwa medycznego, pokazy wspinania z użyciem drabiny hakowej, możliwość zapoznania się z pracą w warunkach zadymienia na bazie komory dymowej oraz wiele innych.

O ofertę kulturalną w tym dniu zadba  Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, która zaprasza na zwiedzanie pokoju swojego patrona, leszczyńskiego Poety i dramatopisarz – Stanisława Grochowiaka oraz „Gabinetu Romana Maciejewskiego” – leszczyńskiego kompozytora. Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych. oferuje możliwość zaznajomienia się ze sztuką współczesną  - wykład na ten temat poprowadzi Aleksandra Pruska – historyk sztuki. O kulturę dla najmłodszych zadba Fundacja Dudziarz.eu. „Poznaj Dudki” czyli folklor w szkole elementem upowszechniania tradycji narodowej poprzez ciekawą formę warsztatów nie jednego milusińskiego pozostawił w zachwycie. Z „Dudkami” zapoznać się będzie można.

Drzwi Otwarte dla mieszkańców otwierają również ze swoją ofertą Kluby Osiedlowe. Tym samym w pierwszy poniedziałek Aktywnego Obywatelskiego Leszna będzie można zapoznać się z ofertą Sekcji Wokalnej oraz Teatru Duży Kwadrat działających przy Klubie Kwadrat. Działający z kolei przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” Klub „Na Piętrze” zaprasza dzieci i młodzież na Plastyczne ABC połączone z warsztatami oraz prezentacją prac.

Warsztaty Gitarowe oraz Grupa Socjoterapeutyczna „Poznaj Siebie” to oferta Stowarzyszenia „Nasza Alternatywa” – Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa”.

W tym dniu również w innych organizacji będzie można się zapoznać z ich codziennym funkcjonowaniem. Na spotkania do swoich biurach zapraszają: Ośrodek Interwencyjno –Readaptacyjny, Fundacja London Polish Society, Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym „SPON”.

Wśród dodatkowych atrakcji organizowanych tego dnia warto zwrócić uwagę na grę uliczną „Leszno Leszczyńskich” przeznaczoną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i współorganizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Okręgowe w Lesznie.

Z kolei Szkoła Podstawowa nr 10 w Lesznie zaprezentuje swoją ofertę dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach edukacyjno – plastycznych „Z ekologią za pan brat – bawimy, inspirujemy, zadziwiamy”, dzieci uczestniczyć będą w zabawnych doświadczeniach uczących fizyki oraz zapoznają się z „czarodziejskimi” właściwościami wody.

Nie tylko najmłodszych zainteresuje z pewnością oferta Miejskiego Zakładu Zieleni. Otóż w poniedziałek MZZ zaprasza na swoisty powrót do przeszłości. Przedstawiona zostanie historia Mini ZOO w Lesznie, ale również z bliska będzie można zapoznać się z jego codziennym funkcjonowanie. Nie lada atrakcją, niedostępną na co dzień będzie pokazowe karmienie szopów praczy.

Szczegółowe informacje, godziny oraz osoby kontaktowe, które mogą udzielić bardziej szczegółowych informacji o poszczególnych wydarzeniach znajdziecie w przygotowanym przez nas programie do pobrania poniżej.

Zapraszamy do udziału w przygotowanych wydarzeniach. Wstęp wolny.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas