twitter instagram YouTube

2021-01-18
Pouczająca lekcja dla nas wszystkich

Pouczająca lekcja dla nas wszystkich

Fundacja Arena i Świat tę lekcję z pewnością zapamięta na długo, my też powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski aby nie powielać błędów.

Tworząc news, post na Facebooku czy artykuł na stronie internetowej najczęściej dodajemy fotografię czy ilustrację. W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas jest wzrokowcami, jest to niezbędny element zaistnienia informacji wśród szerszej publiczności.

Musimy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie przemyśleć jakie ilustracje czy zdjęcie chcemy zmieścić, ponieważ te zasoby najczęściej objęte są prawami autorskimi. Niekiedy możemy natrafić na fotografie, które nie stanowią utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Chcąc legalnie skorzystać z takich zasobów (np. poprzez zamieszczenie w poście na Facebooku), trzeba uzyskać zgodę ich autora, któremu przysługują do nich majątkowe prawa autorskie, oraz opłacić możliwość skorzystania z nich (w przypadku, gdy autor tego wymaga).

Z tym problemem przyszło zmierzyć się Fundacji Arena i Świat. Na ich stronie w 2017 r. pojawiło się zdjęcie chińskiego fotografa, które było objęte prawami autorskimi. Nieświadomy, nieumyślny błąd kosztuje fundację sporą kwotę pieniędzy- 6 000 zł (Szczegółowy opis znajdziecie tutaj).

Fundacja Arena i Świat w minionym roku obchodziła 5-lecie swojej działalności, przez ten czas organizacja prężnie działała lokalnie. Podczas 5-ciu lat, członkowie fundacji zorganizowali ponad 150 wypadów do lasu z kijkami (lub bez) (ponad 1 600 km), zorganizowali "Piknik - Trenuj z Mistrzem", przeszli razem 3 półmaratony, udało im się stworzyć stałą grupę osób, dla których wypad do lasu z kijkami w niedzielny poranek stał się ulubioną rutyną i dla zdrowia i dla rozrywki. Osoby należące do fundacji zobaczyły wiele pięknych miejsc w okolicach Leszna, gdzie o każdej porze roku przyroda ma wiele uroku (ps. wciąż każdy z Was może dołączyć się do działań!).

Przez zaistniałą sytuację, nieświadomy oraz nieumyślny błąd fundacja zmaga się z problemem, którego wynikiem jest kara pieniężna w wysokości 6 tys. zł. Dla wielu członków organizacji, jej istnie jest fundamentalne. Pomogła ona m. in. w poradzeniu sobie ze skutkami pandemii takimi jak złe samopoczucie psychiczne, poczucie osamotnienia czy odizolowania od życia społecznego.

W związku z zaistniałą sytuacją organizacja potrzebuje pomocy w pokryciu kosztów bieżących– w związku z ograniczeniami zmuszeni byli zawiesić działalność, która przynosiła przychody. Samo funkcjonowanie dziś i opłata podstawowych kosztów (czynsz + księgowość) jest dla nich wyzwaniem. Fundacji brakuje środków, by pokryć koszt tej nieplanowanej lekcji, dlatego serdecznie zachęcamy do wsparcia zbiórki, którą znajdziecie wchodząc tutaj.

Jeżeli zdarza się, że i Wy macie problem z oceną tego, czy dane zdjęcie/ ilustrację możecie użyć, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który pomoże Wam opowiedzieć na nurtujące Was w tym temacie pytania.

Korzystanie ze zdjęć znalezionych w Internecie – www.prawoitechnologia.pl

Jeżeli potrzebujecie fotografii a nie macie własnej na poniższej stronie znajdziecie spis 20 portali z darmowymi zdjęciami stockowymi.

www.proto.pl

Sytuacja z którą przyszło się zmierzyć fundacji nie jest łatwa. Jednak ta historia jest przestrogą dla nas wszystkich. Każdy z nas może się znaleźć w takiej sytuacji przez chwilę niedopatrzenia czy nieuwagi, dlatego tym bardziej zachęcamy do włączenia się do zbiórki.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas