twitter instagram YouTube

2019-08-29
Pozarządowa Kropla Krwi - oddaj krew podczas Festynu AOL

Pozarządowa Kropla Krwi - oddaj krew podczas Festynu AOL

Akcja "Pozarządowa Kropla Krwi", jest jedną z inicjatyw, które będą towarzyszyć Wielkiemu Festynowi Aktywności, organizowanemu w ramach jubileuszowej edycji akcji Aktywne Obywatelskie Leszno.

Choć na co dzień się różnimy, łączy nas jedno – krew, której każdego dnia potrzebują tysiące Polaków. Wśród nich są nie tylko ofiary wypadków czy osoby wymagające operacji, ale także przewlekle chorzy m.in. na białaczkę oraz inne choroby krwi. A tej nie da się niczym zastąpić ani w żaden sposób jej wyprodukować, dlatego trzeba się nią dzielić!

Na wszystkich chcących oddać krew podczas Festynu AOL 14 września br. będzie czekał krwiobus - mobilny punkt poboru krwi, do którego odwiedzania zapraszamy pomiędzy 11:00 a 15:00. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja osób zainteresowanych oddaniem krwi, która potrwa do godziny 14:00!

Kto może oddać krew? Zdrowe osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. 

Oddawanie krwi jest bezpieczne! Cały proces rozpoczyna się od pobrania próbki krwi od dawcy do badania, by stan jego zdrowia mógł ocenić lekarz. Do pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, więc nie ma możliwości zarażenia się chorobą. Oddawanie krwi nie boli, tylko sam moment wkłucia może być trochę nieprzyjemny. Oddawanie krwi nie osłabia i nie uzależnia. Zdrowy organizm szybko się regeneruje. Uzupełnia tyle krwi, ile jej ubyło, nigdy mniej ani więcej.

W jaki sposób przygotować się do oddania krwi? Wystarczy chcieć! Nie musisz znać swojej grupy krwi. Wystarczy, że w tym dniu zjesz niskotłuszczowy posiłek, wypijesz większą ilość wody i tuż przed oddaniem krwi powstrzymasz się od palenia papierosów. Pamiętaj! Zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem!

Organizatorem akcji jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Lesznie oraz Miasto Leszno.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas