twitter instagram YouTube


Piątek (16.09.2016)

W piątek 16 września rozpoczyna się największa obywatelska akcja w Lesznie. To właśnie w tym dniu staruje Aktywne Obywatelskie Leszno - 10 dni wydarzeń kulturalnych, sportowych czy dni otwartych organizowanych m.in. przez fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły i instytucje miejskie i wszystko to dostępne dla mieszkańców bezpłatnie.

Już we wczesnych godzinach porannych na leszczyńskim lotnisku wystartuje Poczta Balonowa. Wydarzenie organizowane przez Polski Związek Filatelistów Koło w Lesznie daje każdemu możliwość wysłania niepowtarzalnej kartki z pieczątką „Poczty Balonowej”. Odpowiednio oznaczone kartki i listy można składać w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Lesznie do czwartku oraz w specjalnie wystawionej urnie w Hotelu „Akwawit” również do czwartku. Wasze listy wystartują z leszczyńskiego lotniska najprawdopodobniej ok godziny 6:00 rano by następnie trafić do adresatów.

Aktywne Obywatelskie Leszno to również promowanie postaw ekologicznych. W akcję Eko-Leszno czy Sprzątanie Świata organizowane już od lat przez Fundację Nasza Ziemia włączyły się leszczyńskie placówki oświatowe.  Ponadto  Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie prowadzić będzie zbiórkę elektro-śmieci, a Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza ogłosi konkurs plastyczny pn.: „Eko-torba, Eko-ludek” w którym będą mogły wziąć udział dzieci ze szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 września. Kwestią mody, tym razem ekologicznej zajmą się dwie organizacje: Fundacja Centrum Aktywności Twórczej oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat”. Przez cały tydzień będą one promować modę stworzoną z .....odpadów. Finalny pokaz mody  odbędzie się na leszczyńskim Rynku. Skoro mowa o ekologii to nie mogło również zabraknąć Miejskiego Zakładu Oczyszczania. Zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce segregacji odpadów prowadzone będą poprzez konkursy i zabawy. Całość skierowana jest do uczniów szkół podstawowych klas III-VI i zakończy się zwiedzaniem zakładu. Zapisy przyjmuje bezpośrednio organizator.

Ekologia to również kwestie związane z wodą i jej zużyciem. Walory leszczyńskiej „kranówki” prezentowane były już nie raz przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ale zawsze warto o nich przypominać. Dlatego właśnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie łącząc siły z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociagów i Kanalizacji zaprasza na wykład „Woda: od studni do kranu. Jak się pozyskuje, uzdatnia i dystrybuuje wodę” połączony z prezentacją filmu "Tajemnica wody”.

Aktywność obywatelska to również aktywność zawodowa. Ciekawe szkolenie przygotowała Regionalna Izba Przemysłowo - Handlowa w Lesznie dotyczące korzyści ze współpracy NGO-BIZNES, czyli jak firmy mogą wspierać organizacje pozarządowe.

W programie m.in.: 

1) Darowizny przekazane przez osoby fizyczne będące przedsiębiorcami 
- rodzaje darowizn uprawniające do zastosowania ulgi w podatku dochodowym, 
- limity odliczeń, 
- sposób dokumentowania przekazanych darowizn, 

2) Darowizny przekazane przez podmioty posiadające osobowość prawną 
- rodzaje darowizn uprawniające do zastosowania ulgi w podatku dochodowym, 
- limity odliczeń, 
- sposób dokumentowania przekazanych darowizn 

3) Rozliczenie przekazanych darowizn w zeznaniach rocznych składanych przez osoby fizyczne oraz przez podmioty posiadające osobowość prawną 

4) Rozliczenie podatkowe darowizn przez organizacje pozarządowe otrzymujące darowizny 

5) Przedstawienie ciekawych interpretacji indywidualnych wydanych przez Ministerstwo Finansów z zakresu przekazywania darowizn 


Bardzo fajne warsztaty pn. "Młody Lider" adresowane do młodych osób, które za cel stawiają sobie własny rozwój przygotowało również Stowarzyszenie Mali Niewidziani.

Galeria Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza z kolei do swojej siedziby, gdzie przez kilka dni będzie można oglądać prace uczestników biorących udział w zajęciach z rysunku. Wystawa będzie również inauguracją nowego sezonu edukacyjnego.

Nie lada gratką dla miłośników dobrego grania będzie z pewnością koncert zespołu Strachy na Lachy. Zespół od lat jest zaprzyjaźniony z mającą swoją siedzibę w Lesznie Fundacją Chorych na Zespół Dandy-Walkera „Podaj Dalej” i rok rocznie w Lesznie odbywa się ich koncert charytatywny- jest to wydarzenie płatne, ale w szczytnym celu. W tym roku będzie to wisienka na torcie pierwszego dnia Aktywnego Obywatelskiego Leszna. Koncert odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Szczegółowe informacje, godziny oraz osoby kontaktowe, które mogą udzielić bardziej szczegółowych informacji o poszczególnych wydarzeniach znajdziecie w przygotowanym przez nas programie do pobrania poniżej. Zapraszamy do udziału.

Napisz do nas