twitter instagram YouTube

2023-01-18
Projekt Partnerski z Fundacją Centrum Aktywności Twórczej - podsumowanie roku!

Projekt Partnerski z Fundacją Centrum Aktywności Twórczej - podsumowanie roku!

Zakończyliśmy kolejny rok współpracy w ramach Projektu Fundacji Centrum Aktywności Twórczej! Nadszedł czas na podsumowanie działań z 2022 roku.

Założeniem projektu: Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 - 2030 (Korpus Solidarności), realizowanego przez Fundację Centrum Aktywności Twóirczej we współpracy z Miastem Lesznem oraz Centrum PISOP jest rozwój profesjonalnego wolontariatu poprzez wzmocnienie kompetencji wolontariuszy, koordynatorów, organizatorów oraz całego pola związanego z wolontariatem. Jesteście ciekawi, jakie działania udało się realizować w roku 2022? Zapraszamy na podróż w czasie! 

  • Rozstrzygnięcie konkursu na Wolontariusza Roku 2021 działającego na terenie Leszna i Powiatu Leszczyńskiego - 03 stycznia 2022 roku w Bibliotece Ratuszowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród w czterech kategoriach: Wolontariusz Roku 2021, Koordynator Roku 2021, Grupa Wolontariacka 2021, Wolontariacka Akcja Roku 2021. O szczegółach przeczytacie: tu.

  •  Pokaz EKO Mody - 8 marca w siedzibie Fundacji Centrum Aktywności Twórczej odbył się wyjątkowy pokaz mody! Fundacja wraz ze swoimi wolontraiuszami oraz członkami Klubu "Wrzosowy Zakątek" i Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowali ponad czasowy, łączący pokolenia pokaz mody rzeczy używanych! Więcej informacji na temat wydarzenia uzyskacie: tu.

  •  Charytatywny warsztat kulinarny - 23 marca wspólnie z wolontariuszami członkowie fundacji ugotowali potrawy dla potrzebujących, które zostały przekazane do "Lodówki dla Głodnych" mieszczącej się w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Lesznie. Szczegóły: tu.

  • Osobowość wolontariusza, a wzajemna komunikacja wg. T. Hartmana - szkolenie odbyło się 7 kwietnia w godzinach od 9:00 do 16:00 w siedzibie Fundacji. Podczas tych kilku godzin zostały poruszone tematy związane z rodzajami osobowości, a także ciekawe warsztaty komunikacji. Więcej informacji: tu .

  • Zbiórka pościeli, kocy i ubrań - 14 kwietnia, z okazji Dnia Ludzi Bezdomnych, Fundacja rozganizowała zbiórkę środków. Dary można było dostarczać w godzinach funkcjonowania Biura Fundacji. O szczegółach przeczytacie: tu.

  • Szkolenie liderskie - Szkolenie dla doświadczonych wolontariuszy i liderów - 26 kwietnia w godzinach od 09:00 do 15:00 prowadzone były warsztaty dla osób będących wolontariuszami, lecz tracących motywację do działania. W czasie tych kilku godzin uczestnicy uczyli się, w jaki sposób być bardziej asertywnym, a także jak komunikować swoje potrzeby. Szczegóły: tu.

  • Szkolenie Liderskie - szkolenie dla początkujących wolontariuszy i liderów - 28 kwietnia w godzinach od 16:00 do 18:30, Fundacja zaprosiła w swoje progi osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w zakresie wolontariatu. W czasie szkolenia pracowano nad wzmocnieniem i rozwinięciem zdolności komunikacyjnych, organizacyjnych, a także przywódczych. Więcej informacji znajdziecie: tu.

  • Dzień Europy - 7 maja świętowano Dzień Europy. Z tej okazji Fundacja zaplanowała wiele atrakcji - na leszczyńskim Rynku wystartowała gra miejska "Szpiedzy tacy jak my", która zakończyła się w parku im. Johanna Heermana, w którym obchody trwały do samego wieczora. W programie zaplanowano: piknik międzynarodowy, warsztaty, gry, zabawy, animacje dla dzieci i młodzieży oraz jogę. W czasie tego popołudnia można było obejrzeć występy artystyczne i pokazy Mażoretek Orkiestry Dętej Miasta Leszna, Stowarzyszenia "Wygraj Siebie", a także Młodzieżowego Centrum Profilaktyki "Alternatywa". Wieczorem odbyły się koncerty Bandu Wolontariackiego, Martyny Zasiecznej, Rafała Łukaszyka, Huberta Szczęsnego oraz grupy Vacat. Relację z wydarzenia znajdziecie: tu.

1_4

  • Szkolenie podstawowe przygotowujące koordynatorów do organizacji wolontariatu w placówce - 12 maja w godzinach od 10:00 do 16:00 odbyło się szkolenie, na które zostali zaproszeni wszyscy - zarówno czynniki i doświadczeni koordynatorzy wolontariatu, a także nowe osoby. Spotkanie związane było z przedstawieniem oferty Korpusu Solidarności, a także rekrutacji wolontariuszy. Szczegóły: tu

  • Szkolenie przygotowujące do organizacji zbiórek publicznych - 24 maja w godzinach od 10:00 do 13:00 Fundacja zorganizowała szkolenie podczas którego uczestnicy zostali zapoznani ze specyfiką zbiórek publicznych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie są zasady rozliczania i raportowania, jak wyglądają obowiązki organizatora zbiórki, a także jak promować zbiórkę! Więcej informacji znajdziecie: tu.
  • Spotkanie "Prawno -administracyjne aspekty organizacji wydarzeń społeczno-kulturalnych" - tego samego dnia - 24 maja, w godzinach od 10:00 do 13:00 Fundacja podjęła się przygotowania uczestników do realizacji wydarzenia krok po kroku od strony prawnej. Dzięki temu: RODO, upowszechnianie wizerunku, uzyskanie pozwoleń od strony prawnej, a także ZAIKS nie będą stanowiły dla nikogo żadnego problemu. Szczegóły: tu.
  •  Wellbeing jako sposób na zapobieganie wypaleniu wolontariuszy - 2 czerwca Fundacja przeprowadziła warsztat, na którym poruszono tematu związane z balansem pomiędzy wypoczynkiem, a pracą, podstawowe techniki oddechowe, relaksacja ciała, a także techniki radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Dodatkowo zapoznano uczestników z tematem depresji - jak rozpoznać pierwsze objawy oraz jak przeprowadzić rozmowę interwencyjną. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. O szczegółach przeczytacie: tu.

  • Zasmakuj wolontariat- wolontariacka ruletka - 5 lipca odbyło się spotkanie w Parku im. Heermana.  Głównym celem spotkania jest integracja wolontariuszy w różnym wieku, z różnym doświadczeniem poprzez losowo dobranych partnerów. Polegało ono na kreatywnym podejściu łączącym doświadczonych wolontariuszy oraz osoby zainteresowane rozpoczęciem wolontariatu w czasie wspólnego brunchu czy kubka kawy. Szczegóły poznacie: tu.

  • Aqua Aerobik z Fundacją CAT - 10, 17, 24 lipca oraz 13, 20, 27 sierpnia. Letnie środy na basenie należały do Fundacji Centrum Aktywności Twórczej. Była to doskonała okazja, by się zdrowo zmęczyć i poćwiczyć. Szczegóły: tu

  • Działania rozwijające- Metody coachingowe w pracy z wolontariuszem - 14 lipca odbyło się szkolenie dla koordynatorów, a związane było z poprawną i efektywną komunikacją, dostrzeganiem ról w zespole, prowadzeniem autocoachingu, a także umiejętnościami doceniania wolontariuszy. Więcej informacji znajdziecie: tu.

  • Festiwal Młodzieżowy - Fundacja Centrum Aktywności Twórczej po raz kolejny zorganizowała Festiwal Młodzieżowy. W tym roku odbył się w niedzielę - 07 sierpnia, od godziny 12:00 na Plaży w Gołanicach (Jezioro Krzycko). Tego dnia atrakcji nie zabrakło dla nikogo! Na plaży odbyły się: koncerty, warsztaty rękodzieła, turnieje sportowe, warsztaty taneczne, a także aqua areobic! Na dzieci czekały rozmaite gry ruchome i językowe, tatuaże z henny, a także kurs pierwszej pomocy! Na zainteresowanych czekało również stoisko z informacją europejską. Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie: tu.

3

  • Zajęcia sportowo- rekreacyjne - w każdą środę lipca i sierpnia Fundacja zadbała o to, by na Miejskim Basenie nikt się nie nudził! Zajęcia w wodzie skierowane były zarówno dla małych, jak i trochę większych. O szczegółach przeczytacie: tu.

4

  •  Szkolenie - Jak pisać wnioski Erasmus+ - 03 września - w godzinach od 9:00 do 13:00 zaplanowano szkolenie, które pomimo wczesnej pory zgromadziło wielu zainteresowanych. Prowadząca w pierwszej części wprowadziła uczestników w tajniki programu, a w drugiej części podeszła do tematu od strony praktycznej. Zainteresowani pracowali na sprzęcie komputerowym i wypełniali przykładowy wniosek. Pisaliśmy o tym: tu.

  •  "Wolontariat w pracy" - spotkanie z kierownikiem leszczyńskiej noclegowni - 21 listopada odbyło się ciekawe spotkanie z kierownikiem leszczyńskiej noclegowni - Panem Krzysztofem Okońskim. Spotkanie poprowadzone było w ramach cyklu "Wolontariat w pracy", w Fundacji Centrum Aktywności Twórczej. Kierownik opowiedział o leszczyńskiej noclegowni i zapoznał uczestników spotkania ze specyfiką pracy w tego typu miejscu. Opowiedział, jaka jest różnica pomiędzy streetworkerem, a pracownikiem socjalnym. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przeczytacie o nim: tu.

5

  • "Wolontariat w pracy z seniorami" - 28 listopada Fundacja przeprowadziła kolejne szkolenie pn. "Wolontariat w pracy z seniorami". Gościem w czasie tego spotkania była Pani Hanna Hendrysiak - Prezeska Stowarzyszenia ECHO. Pani Prezes w czasie swojego wystąpienia przedstawiła historię stowarzyszenia, opowiedziała czym się zajmują i komu pomagają. Pani Hanna zapoznała uczestników szkolenia z trudnościami, z jakimi na codzień się borykają, a także w jak kreatywny i twórczy sposób wychodzą z problemów. Więcej informacji na temat wydarzenia uzyskacie: tu.

6

  •  Debata Wolontariacka - 5 grudnia Fundacja Centrum Aktywności Twórczej postanowiła zorganizować debatę wolontariacką "Czy szkoła to dobre miejsce, aby realizować wolontariat?" Od godziny 10:00 przy ulicy Bocznej 6 zebrana młodzież pod okiem wolontariuszy przygotowywała argumenty "za" i "przeciw". Dyskusja była naprawdę gorąca i emocjonująca. Każda ze stron przygotowała mocne i solidne argumenty. Szczegóły: tu.

  • Szkolenie: prawne i formalne aspekty wolontariatu - 16 grudnia odbyło się szkolenie podczas którego poruszono m.in. następujące tematy: przepisy regulujące działalność wolontariuszy w Polsce regulaminy współpracy z wolontariuszami czy muszą być? umowa o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych obowiązki korzystających względem wolontariuszy uprawnienia wolontariuszy ubezpieczenie wolontariusza, co zrobić w razie wypadku?, a także rozliczenia wydatków poniesionych przez wolontariuszy ochrona danych osobowych. Więcej: tu.

Jak sami widzicie, dzieje się wiele! Wszystkie działania opisane są w broszurze podsumowującej rok 2022, którą znajdziecie pod artykułem.

A przed nami kolejny rok pełen świetnych inicjatyw i pomysłów na wspólne spędzenie czasu! Śledźcie naszą stronę, by pozostać na bieżąco z działaniami realizowanymi w ramach projektu partnerskiego!

Projekt dotyczący wolontariatu systematycznego oraz długoterminowego realizuje Fundacja Centrum Aktywności Twórczej w partnerstwie z Centrum PISOP oraz Miastem Lesznem.

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas