twitter instagram YouTube

2018-05-04
Promocja wolontariatu

Promocja wolontariatu

Skoro już przygotowaliśmy przemyślaną i atrakcyjną ofertę wolontariatu, to stajemy przed kolejnym wyzwaniem: jak dotrzeć do potencjalnych wolontariuszy?

Istnieją różne kanały komunikacyjne, za pomocą których możemy promować ofertę wolontariatu. Na początku jednak warto poświęcić czas na przygotowanie spójnego komunikatu o ofercie. Powinien on przede wszystkim zawierać wszystkie niezbędne informacje, a także zachęcać do podjęcia pracy wolontarystycznej w naszej organizacji. Pamiętajmy, aby tworzyć go z myślą o grupie, do której chcemy dotrzeć z informacją o wolontariacie.

Ważna jest czytelność przekazu. Prosty i zwięzły język nada naszemu ogłoszeniu informacyjnego charakteru i łatwiej zapadnie w pamięć. Dopasujmy go też pod kątem grupy, do której kierujemy ofertę. Wiadomość kierowana do młodzieży szkolnej powinna być sformułowana inaczej, niż ta adresowana do osób starszych. Dobrze jest ograniczyć ilość treści – długi blok tekstu może skutecznie zniechęcić odbiorców.

Informacje, które powinien zawierać przykładowy komunikat o wolontariacie:

- kim jest organizator wolontariatu – nazwa naszej organizacji, krótki opis jej misji i działań;

- cele i zakres wolontariatu – jakiej pomocy oczekujemy, jakimi zadaniami zajmą się wolontariusze; co planujemy osiągnąć dzięki realizacji zadań przez wolontariusza;

- kogo poszukujemy – czy młodzieży szkolnej, studentów, osób dorosłych czy specjalistów; jakich cech i kwalifikacji oczekujemy od wolontariusza;

- ramy czasowe – na jak długo chcemy zawrzeć współpracę; jak często wolontariusz będzie wykonywał pracę na rzecz organizacji;

- w jaki sposób aplikować – jakich dokumentów wymagamy, jak przyjmujemy aplikacje (czy osobiście, czy mailowo albo przez pocztę), w jakich terminach.

Część informacyjna to nie wszystko. Aby zwiększyć zainteresowanie naszą ofertą, powinniśmy wskazać możliwe korzyści dla osób, które zdecydują się na wolontariat, by pokazać, że warto współpracować z naszą organizacją. Zastanówmy się, co dzięki nam zyskają wolontariusze, i zawrzyjmy to w ogłoszeniu. Mogą to być na przykład:

- nowe umiejętności i kwalifikacje,

- ciekawe doświadczenie,

- nawiązanie nowych znajomości,

- pomoc innym ludziom,

- wzięcie udziału w interesujących inicjatywach,

- rozwijanie zainteresowań.

Kiedy przygotowaliśmy już treść ogłoszenia, pora zastanowić się, w jaki sposób je opublikujemy. Najlepiej, aby forma przekazu była dopasowana do określonych odbiorców. Możliwości są szerokie, niektóre z nich to:

- ulotki, plakaty,

- reklamy internetowe,

- ogłoszenia w prasie, radiu.

W dzisiejszych czasach najbardziej rozpowszechnionym kanałem komunikacji jest Internet. To narzędzie szczególnie użyteczne, gdy wolontariuszy poszukujemy wśród osób młodych. Poza stroną internetową naszej organizacji i stroną na profilu społecznościowym (jeśli je mamy), wiadomość o ofercie wolontariatu możemy umieścić na tych lokalnych portalach, które umożliwiają dodawanie własnych ogłoszeń. Warto zamieścić ogłoszenie w wielu miejscach – na stronach poświęconych wolontariatowi i organizacjom pozarządowych, forach, blogach – ponieważ dzięki temu zobaczy je więcej osób.

Organizacje działające w regionie leszczyńskim mogą umieścić ogłoszenie o ofercie wolontariatu na stronie www.ngo.leszno.pl – w dziale „Ogłoszenia” znajdziemy kategorię „Wolontariat”. Dobrym pomysłem będzie również dodanie wiadomości do bazy Leszczyńskiego Centrum Wolontariatu.

W przypadku źródeł informacji takich jak prasa i Internet, możemy rozważyć przygotowanie tekstu oferty w formie graficznej, albo stworzyć i dołączyć do ogłoszenia grafikę promującą treść. Przyciągnie to uwagę odbiorców i uatrakcyjni przekaz.

Nie zapominajmy o sile przekazu bezpośredniego. Czasem ten rodzaj promocji okazuje się najskuteczniejszy. Spróbujmy poszukać osób zainteresowanych wolontariatem poprzez rodzinę, przyjaciół, znajomych i zaprzyjaźnione organizacje – mogą znać kogoś, kto chętnie skorzysta z naszej oferty.

A jeśli nasza organizacja już wcześniej współpracowała z wolontariuszami? Zwróćmy się do nich z prośbą, aby przekazali dalej informację o naszej ofercie. Takie osoby będą mogły opowiedzieć osobom zainteresowanym, jak wygląda współpraca z nasza organizacją i jak one same skorzystały na wolontariacie. Jeden zadowolony wolontariusz przyciągnie następnych.

Więcej informacji na stronie http://ngo.leszno.pl/Kompedium_wiedzy.html.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas