twitter instagram YouTube

2018-08-10
Przegląd Folkloru Integracje 2018

Przegląd Folkloru Integracje 2018

Miejscowość: Leszno`
Miejsce: Rynek
Data rozpoczęcia: 2018-08-14 17:40
Data zakończenia: 2018-08-10 19:40
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie

Lato z Folklorem jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Lesznie zawsze w sierpniu od przeszło trzydziestu lat.

Od 18 lat wydarzenie to jest połączone ze Światowym Przeglądem Folkloru organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Integracje", a gospodarzem imprezy jest Zespól Tańca Ludowego "Poznań" AWF. Od tego też czasu przegląd zespołów funkcjonuje pod nazwą „Integracje”, a Leszno swymi występami zaszczycają zespoły folklorystyczne z najodleglejszych i najbardziej egzotycznych stron świata. 
Patronat honorowy nad imprezą w tym roku piastują: Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania - Jacek Jaśkowiak, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - dr hab. prof. AWF Dariusz Wieliński, Starosta Poznański Jan Grabkowski, Sekretarz Stanu MKiDN Jarosław Selin, a także UNESCO. Festiwal honorowany jest przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Arts Traditionnels - CIOFF®) będącą członkiem UNESCO.
Tegoroczne koncerty potrwają od 11 do 19 sierpnia 2018 r., głównie w Poznaniu, ale także w Swarzędzu, Wrześni, Lesznie, Olszynkach Wronkach, Nowym Tomyślu, Damasławku i Luboniu.
Ideą festiwalu jest umożliwienie kontaktu z kulturą ludową, folklorem z rozmaitych stron świata jak największej liczbie widzów, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Udowodnienie poprzez wspólną, świetną zabawę, że folklor też jest atrakcyjny, rozrywkowy i widowiskowy. To także wspaniała okazja do zapoznania się poprzez stroje, muzykę i taniec, z historią i kulturą innych narodów. 
Organizatorem koncertu w Lesznie, który odbędzie się 14 sierpnia br. (wtorek) jest Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Leszno. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zaprosimy do wspólnej zabawy wszystkie dzieci i młodzież! Przed koncertem bowiem, członkowie występujących zespołów poprowadzą specjalnie dla nich warsztaty folklorystyczne, które zaplanowano na godz. 17.40 przy scenie na Rynku. Koncert natomiast odbędzie się o godz. 18.00 (na Rynku). W tym roku Integracje przebiegają pod hasłem „Folklor mamy we krwi” i dlatego większości koncertów towarzyszyć będzie krwiobus, w którym będzie można oddać krew dla potrzebujących. Akcja ma służyć propagowaniu tak chlubnego działania jakim jest oddawanie krwi. Fajną rzeczą jest też to, że propagując folklor można jednocześnie pomagać innym!
W tegorocznym święcie folkloru będziemy mieli okazję zobaczyć 6 zespołów z: Hiszpanii, Chorwacji, Panamy, Kanady, Słowacji i Polski.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas