twitter instagram YouTube

2020-10-13
Ratusz rozświetli się na różowo

Ratusz rozświetli się na różowo

Październik na całym świecie jest miesiącem walki z nowotworem piersi. 15 października leszczyński Ratusz pokryje się różową iluminacją. Wyjątkowe oświetlenie ma zwrócić uwagę na znaczenie zdrowia piersi i być znakiem solidarności z kobietami, które toczą trudną walkę z rakiem piersi.

Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem. Natomiast od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

W tym czasie w w wielu miejscach na całym świecie odbywają się wydarzenia przybliżające ten problem. Obojętne nie pozostały także panie skupione w Leszczyńskim Stowarzyszeniu Rehabilitacyjnym Amazonka.

Niecodzienny widok czeka na tych, którzy po zmroku 15 października wybiorą się na spacer po leszczyńskiej starówce. Leszczyński Ratusz zmieni swoje neutralne barwy na kolor różowy - po to by przypominać każdej kobiecie, że zawsze jest dobry czas na badania. A zamiast kolejnych kilku godzin na zakupach czy spędzonych przed ekranem komputera, lepiej udać się z najlepszą przyjaciółką, mamą, siostrą lub córką na profilaktyczne badanie. Ono naprawdę ratuje życie! Czy myśląc o raku piersi nie łapiemy się często na stwierdzeniu – to mnie nie dotyczy? Pewnie tak. Warto robić badania profilaktyczne. Bo z nowotworem można wygrać - pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie rozpoznana i rozpocznie się leczenie.

Wszystkie działania, które mają na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat konieczności regularnego przeprowadzania badań profilaktycznych, są istotne.

Głównym celem wprowadzenia Dnia Walki jest uświadamianie ludziom jak ważna jest profilaktyka, samobadanie oraz korzystanie z usług specjalistów. Jednym z najważniejszych założeń jest także ukazanie czynników ryzyka oraz pierwszych objawów choroby. To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką batalię o życie swoich najbliższych - podkreśla Mieczysława von Ossowska - prezes Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego "Amazonka"

Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne „Amazonka” od wielu lat prowadzi kampanie edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i uświadomienie, że wcześnie wykryty nowotwór to nie wyrok. Ponadto corocznie organizuje bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne. Wydarzenia również wspiera Miasto Leszno.

Profilaktyka to podstawa!
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% ogółu kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Z kolei w Polsce każdego roku na raka zapada 130 000 osób, a prognozy wskazują, że za dziesięć lat może być to aż 160 tysięcy rocznie. W tym na raka piersi zapada 10 000 kobiet rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 000 kobiet. W ówczesnych czasach coraz więcej kobiet choruje na Raka Piersi. Szacuje się, że dotyka on co 14 Polkę.  W związku z rosnącą liczbą osób umierających każdego roku z powodu Raka Piersi należy uświadamiać jak ważna jest profilaktyka. Każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu- po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego. W Internecie znajdują się gotowe broszury, na których widnieją informacje dotyczące tego, jak samodzielnie wykonać samobadanie. Warto wydrukować jedną z nich i przykleić na lustrze w łazience. Każdego dnia będzie nam przypominać o tym, iż należy się przebadać.

To już nie pierwsza taka akcja w Lesznie kiedy to główny budynek zmienia kolor. Od paru lat oprócz podświetlania Ratusza na różowo, 2 kwietnia na znak solidarności z osobami chorymi na autyzm i ich bliskimi leszczyński Ratusz  podświetlany jest na niebiesko.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas