twitter instagram YouTube

2022-10-17
Różowa Wstążka

Różowa Wstążka

W sobotę obchodzony był Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi - dowiedz się, jak się przed nim uchronić oraz czym jest akcja Różowa Wstążka.

Różowa wstążka – międzynarodowy symbol używany przez poszczególnych ludzi, firmy i organizacje, oznaczający walkę z rakiem piersi.

Celem akcji Różowa wstążka jest zapoznanie ludzi z problematyką raka piersi, co osiągnąć można przez:

1.    Zapobieganie – udzielając informacji o raku piersi i naukowych badaniach nad nim

2.    Wykrywanie – starając się ograniczać przypadki raka piersi wynikające z zaniedbania

3.    Leczenie – udzielając informacji o dostępnych terapiach

4.    Pielęgnacja (pochorobowa) – udzielając pomocy i zapewniając usługi protetyczne

1.Rak to nie wyrok. Wcześnie wykryty rak piersi może być  w wielu przypadkach całkowicie wyleczony. Jeśli rak piersi zostanie zdiagnozowany w pierwszym stadium zaawansowania, 5 lat po usłyszeniu diagnozy przeżywa 95 proc. chorych. Wiele jednak zależy od tego na jakim etapie jest choroba. Wcześnie wykryty rak piersi w stadium przedinwazyjnym jest chorobą praktycznie całkowicie do wyleczenia. Także rak inwazyjny jest chorobą, w której rokowanie może być dobre. Dotyczy to zwłaszcza wcześnie wykrytych nowotworów, gdy nie ma jeszcze przerzutów do węzłów chłonnych.

2. Spośród wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet 21 proc. to rak piersi. W Polsce to właśnie on jest drugą najczęstszą przyczyną ich śmierci. Rak piersi zagraża jednak nie tylko Polkom. Na całym świecie co roku raka piersi wykrywa się u 1,5 mln kobiet. Niestety w Polsce wyleczalność raka piersi jest zdecydowanie niższa niż w innych krajach. Powód? Zbyt rzadko się badamy, zbyt późno zgłaszamy się do lekarza.

3. Rak piersi powszechnie uważany jest za chorobę dotykającą kobiety. I to prawda, najczęściej występuje u kobiet. Ale to nie znaczy, że mężczyzn zupełnie nie dotyczy. Szacuje się, że na każde sto nowych zachorowań na raka piersi, jedno dotyka mężczyznę.

Rak piersi u mężczyzn zwykle kończy się śmiercią chorego. Wszystko dlatego, że nowotwór jest zbyt późno rozpoznawany. Większość mężczyzn sądzi, że rak piersi dotyczy tylko kobiet i lekceważy wczesne objawy rozwoju nowotworu.

Co roku raka piersi diagnozuje się u około 100 mężczyzn (najczęściej między 50. a 70. rokiem życia), z czego 50 proc. umiera. Dla porównania - rocznie ten nowotwór rozpoznaje się u około 16 tysięcy kobiet, z czego 5 tys. umiera. Oznacza to, że śmiertelność mężczyzn z powodu raka piersi jest znacząco wyższa niż u kobiet.

4. Rak piersi w pierwszej fazie może nie dawać żadnych objawów - najczęściej jest wykrywany przez pacjentkę przez przypadek, kiedy wyczuje w piersi niewielki twardy guzek. W takiej sytuacji należy zawsze zwrócić się do ginekologa lub onkologa. Raka piersi mogą oznaczać także inne symptomy, które wykryć jest znacznie prościej - widać je gołym okiem:

Objawy raka piersi pojawiają się dopiero na pewnym etapie rozwoju choroby. Pierwszym objawem jest zwykle guzek w piersi – twardy, najczęściej pojawiający się w zewnętrznym górnym kwadracie piersi. I choć nie musi to świadczyć o zaawansowanym już raku, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

Inne objawy raka piersi:
asymetria piersi,
wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,
zaczerwienienie lub owrzodzenie skóry,
jednostronny wyciek z brodawki,
powiększenie okolicznych węzłów chłonnych po stronie guza,
ból piersi,
zmiana struktury skóry na powierzchni piersi.
 

5. Rak piersi - badania profilaktyczne

Każda kobieta powinna poddawać się badaniom profilaktycznym. Jeśli pacjentka wie, że jest obciążona genetycznie, a więc ryzyko raka piersi jest u niej znacznie wyższe, powinna badać się tak często jak zaleci specjalista, który na podstawie wywiadu i wyników badań (w tym genetycznego) decyduje o indywidualnej zmianie częstości wykonywania badań.

Kobieta powinna przede wszystkim raz w miesiącu, najlepiej na początku cyklu, wykonywać samobadanie piersi.

6. Rak piersi a obciążenie genetyczne

Wpływ na zachorowanie na raka piersi mają również geny, co oznacza, że rak może być dziedziczny.

Aż w 25 proc. przypadków choroba występuje rodzinnie, tzn. u babci, mamy, córki itd.

Nie znaczy to jednak, że pacjent, u którego wykryto mutacje któregokolwiek z tych genów, skazany jest na raka piersi. Oznacza to jedynie, że jest na nią znacznie bardziej narażony.

Co jednak, jeśli kobieta dowie się, że jest obciążona genetycznie? Świadomość podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi daje szansę na włączenie dodatkowych działań profilaktycznych bądź zmodyfikowanie częstości ich wykonywania.  Dzięki temu zwiększamy szansę na wykrycie choroby we wczesnym stadium.

Badania genetyczne na obecność mutacji, zwiększającej ryzyko wystąpienia raka piersi powinny przede wszystkim wykonać kobiety, które:

miały w rodzinie co najmniej dwa przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika licząc do trzech pokoleń wstecz. Szczególnym wskazaniem jest, jeśli rak piersi lub rak jajnika pojawił się w rodzinie przed 50. rokiem życia,
zachorowały już na raka piersi lub raka jajnika, szczególnie, jeśli choroba pojawiła się przed 40. rokiem życia,
mają w rodzinie mężczyznę, który zachorował na raka piersi,
u których w rodzinie oprócz raka piersi pojawił się również rak prostaty, krtani lub czerniak,
u których zdiagnozowano niezłośliwe zmiany w piersiach lub jajnikach, np. torbiele,
u których w rodzinie rozpoznano już mutację genów BRCA1 lub BRCA2,
kobiety, które stosują hormonalną terapię zastępczą.
Badanie genetyczne jest bezbolesne. Polega na pobraniu próbki krwi, która poddana jest analizie w laboratorium. Na wyniki badania genetycznego czeka się ok. 7 tygodni.

7. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi:
-nowotwór piersi u bliskich krewnych, np. mamy, babci, cioci lub siostry,
-rak piersi przebyty już wcześniej, również przebyty już rak jajnika, jelita grubego lub endometrium,
-menopauza w późnym wieku, czyli po 55. roku życia;
-długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej i antykoncepcji hormonalnej,
-nadwaga i otyłość,
-niezdrowa dieta bogata w tłuszcze,
-częste spożywanie alkoholu,
-niska aktywność fizyczna,
-ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego,
-bezdzietność,
-późne urodzenie pierwszego dziecka, tj. po 30. roku życia,
-niekarmienie dzieci piersią,
-wysoka gęstość piersi tzn. duża ilość tkanki gruczołowej w piersiach.
 

8. Badania amerykańskie i kanadyjskie dowodzą, że duża aktywność fizyczna wśród kobiet pomiędzy 11. a 24. rokiem życia redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi w wieku dojrzałym o 30 do 40% w porównaniu z kobietami, które wykazują małą aktywność fizyczną

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas