twitter instagram YouTube

2019-06-10
Srebro w szeregach UKS Dąb Leszno – bieg na orientację

Srebro w szeregach UKS Dąb Leszno – bieg na orientację

W dniach 31.05-02.06.2019r. w Kwidzynie odbył się „Puchar Najmłodszych w biegu na orientację” - zawody rangi Mistrzostw Polski dzieci do lat. 14 – najważniejsze zawody dziecięce w orientacji sportowej. Leszno reprezentował klub „UKS Dąb Leszno”.

Trzydniowe zmagania rozpoczęły się od sprintu po mieście, w sobotę rywalizacja przeniosła się w zalesione okolice Kwidzyna na mapę „Tor motocrossowy” gdzie odbył się bieg klasyczny, a trzeciego dnia dzieci rywalizowały w trzyosobowych sztafetach w trudnym, błotnistym i zarośniętym terenie nad rzeką Liwa.

Ogromny sukces odnotowano w biegu na dystansie klasycznym, w którym wicemistrzostwo Polski zdobyła Matylda Pietrowska w kategorii wiekowej K10. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna podopieczna UKS Dąb Leszno – Sara Dżumaga.

W kategoriach starszych (K13) świetnie spisała się Julia Prais, gdzie podczas sprintu wywalczyła 5-tą lokatę, a w klasyku 6-tą – bardzo dobra forma i równe bieganie to dobry prognostyk na kolejne starty tej zawodniczki.

W kategorii sztafet na 6-tym, punktującym miejscu znalazła się nasza sztafeta M-10 w składzie: Sara Dżumaga, Matylda Pietrowska, Andrzej Dudziak.

Podczas sprintu zapunktowała także Sara Dżumaga kat. K10 zdobywając 8 lokatę, a wśród starszych kategorii punkty dla klubu zdobyli także Bartosz Filipczak-Dudziak M13 oraz Iga Mikołajczak K13 zajmując miejsca w pierwszej 12-tce.

Podczas zawodów w każdym dniu po biegach dziecięcych, teren mogli sprawdzić również trenerzy, którzy pobiegali na trasach na których chwilę wcześniej rywalizowali ich podopieczni.

„Bieg taki daje nam jako trenerom dobry obraz tego z czym przed chwilą musieli się zmagać nasi zawodnicy, pozwala nam to lepiej zrozumieć ich start, przebiegi i emocje jakie odczuwali podczas biegu i na mecie. Na zawodach w orientacji sportowej, a szczególnie tej rangi zawodach, zawodnicy i trenerzy nie mogą poruszać się po terenie w którym odbywa się bieg, wyznaczone są strefy startu i mety oraz ustalone są szczegółowe wytyczne dot. poruszania się między nimi – jest to jedna z czołowych zasad fair-play w biegu na orientację. Po sprawdzeniu terenu można dokładnie przeanalizować przebiegi z zawodnikami i wprowadzić indywidualne metody pracy z nimi” – Anna Kaczmarek UKS Dąb Leszno.

Wszystkie punktujące osoby w tych zawodach:

  • Matylda Pietrowska – 16 pkt.
  • Julia Prais – 15 pkt.
  • Sara Dżumaga –12 pkt.
  • Andrzej Dudziak – 4 pkt.
  • Iga Mikołajczak – 2 pkt.
  • Bartosz Filipczak-Dudziak – 1 pkt.

Po trzech dniach rywalizacji w trzech konkurencjach UKS Dąb Leszno uplasował się na 16 miejscu w klasyfikacji klubów z całej Polski – na 33 sklasyfikowane kluby, a drugi miejsce wśród klubów z województwa wielkopolskiego.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Miasta Leszna.

Autor: Anna Kaczmarek, UKS Dąb Leszno/Orienteering Leszno

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas