twitter instagram YouTube

2023-10-10
Światowy Dzień Reumatyzmu

Światowy Dzień Reumatyzmu

Zbliżający się Światowy Dzień Reumatyzmu, który przypada 12 października, to doskonała okazja, aby podnieść społeczną świadomość na temat schorzeń reumatycznych.

Celem Światowego Dnia Reumatyzmu jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i podnoszenie świadomości na temat ich skutków. Wczesne wykrycie choroby i poddanie się właściwej terapii spowalnia rozwój choroby, łagodzi jej objawy i daje pacjentowi większe szanse na sprawne funkcjonowanie.

Potocznie nazywany reumatyzm to tak naprawdę około 200 różnych chorób, które atakują układ ruchu, w tym przeważnie stawy. Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem.

Choroby reumatyczne dotykają osób w każdym wieku, bez względu na rasę czy płeć. Z ich powodu cierpi ponad 9 milionów Polaków, statystycznie, co czwarty. Wśród chorób reumatycznych są m.in. choroby o podłożu zapalnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Podłoże zapalne chorób reumatycznych wiąże się z niewłaściwym działaniem układu odpornościowego. Szacuje się, że na tę kategorię nieuleczalnych schorzeń cierpi od 300 do 500 tysięcy osób w naszym kraju. Aby zapewnić chorym jak najlepszą jakość życia i dać szansę na zachowanie sprawności, konieczne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego.

W Lesznie od 1998 roku działa Stowarzyszenie Chorych Na Choroby Reumatyczne. Organizacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego oraz zrzesza głównie osoby dotknięte chorobami reumatycznymi. Stowarzyszenie swoją siedzibę ma przy ul. Generała Grota Roweckiego 20 (obiekt Ćwiczni Sportowej), gdzie członkowie organizacji spotykają się, przyjmują gości i zawsze z otwartymi rękoma czekają na drugiego człowieka. Przedstawiciele NGO aktywnie działają na rzecz naszej małej ojczyzny, chętnie podróżują i organizują różne wyjazdy, można ich spotkać na wielu wydarzeniach odbywających się w naszym mieście. Mottem Stowarzyszenia Chorych Na Choroby Reumatyczne w Lesznie jest "Życie to ruch, a my się ruszamy, więc cieszymy się życiem, pomimo naszej choroby."

Spotkania członków odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca.

W tym miesiącu z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu, w czwartek 12 października o godzinie 15:00 w swojej siedzibie członkinie stowarzyszenia zaprezentują wystawę swoich prac rękodzielniczych, zaplanowano również spotkanie z młodzieżą.

Organizacja posiada również status organizacji pożytku publicznego. Rozliczając PIT można jej przekazać swoje 1,5 %podatku. Wystarczy w odpowiednie pole w formularzu podatkowym wpisać nr KRS stowarzyszenia: 0000078144.

Jak rozpoznać reumatyzm?

Pomimo tego, że objawy reumatyzmu są łatwe do rozpoznania, to diagnostyka tych schorzeń nie jest prosta i wymaga konsultacji u reumatologa. Pomocne jest także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych oraz analizy obrazowej, które pozwalają lekarzowi na postawienie ostatecznej diagnozy.

Na reumatyzm mogą wskazywać następujące parametry:

  • wysoki poziom OB;
  • wysokie stężenie białka ostrej fazy (CRP);
  • obniżony poziom białych krwinek;
  • niedokrwistość;
  • widoczne zmiany w stawach i tkankach okołostawowych podczas badania RTG.

 W niektórych sytuacjach konieczne jest także wykonanie badania histopatologicznego, aby wykluczyć potencjalne zmiany nowotworowe w stawach.

 

Profilaktyka chorób reumatycznych

Ważnym elementem profilaktyki jest odpowiednia dieta bogata w kolagen i kwasy omega-3, jak również spożywanie produktów z dużą ilością białka i antyoksydantów. Chorzy powinni wyeliminować bądź ograniczać spożycie wysokoprzetworzonej żywności, mocnej kawy i herbaty, tłuszczów nasyconych, podrobów, soi, octu i alkoholu.

Należy pamiętać także o aktywności fizycznej, która poprawia ogólny stan pacjenta chorego na choroby reumatyczne, usprawnia stawy, zapobiega powstawaniu przykurczów oraz wzmacnia mięśnie. Wybierając aktywność fizyczną należy kierować się przede wszystkim stanem pacjenta, a także tym, żeby dana aktywność fizyczna nie obciążała nadmiernie stawów. Do najbardziej odpowiednich aktywności należą: pływanie, ćwiczenia w wodzie, nordic walking, jazda na rowerze, taniec, pilates, joga. Natomiast należy unikać ćwiczeń siłowych w stawach objętych procesem zapalnym. Trzeba pamiętać także o tym, aby w ostrym okresie choroby, kiedy nasila się stan zapalny w stawach powstrzymać się ćwiczeń fizycznych.

Życzymy wszystkim chorym, aby mogli jak najszybciej otrzymać właściwą pomoc i ulgę w swoim cierpieniu, co sprawi, że ich życie będzie mogło być takie, jak u innych ludzi, których nie dotykają na co dzień choroby reumatyczne.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas