twitter instagram YouTube

2019-05-10
Świetlica podwórkowa zaprasza we wtorek

Świetlica podwórkowa zaprasza we wtorek

Świetlica Podwórkowa KROKUS zaprasza ponownie! Będzie aktywnie, kreatywnie i wesoło.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Krokus rusza z „Wędrującymi” świetlicami podwórkowymi, które dają możliwość kreatywnego spędzenia czasu, są okazją do integracji i rozmowy.

  „Jest to już druga edycja projektu. To są świetlice "wędrujące", pojawimy się ponownie w różnych miejscach m.in. na deptaku, przy Pl. Metziga, na rynku i ulicy Grodzkiej - wymienia Barbara Domichowska, pedagog w Świetlicy Podwórkowej KROKUS.
 

Uliczne świetlice są adresowane zarówno do dzieci, jak i ich rodziców czy opiekunów. Najmłodsi nauczą się jak zrobić coś z niczego, na przykład podkładka pod szklankę może zostać zmieniona w krosno do wykonania bransoletki. Z bawełnianych nici da się upleść torbę, a z listewki, koralików i kolorowych papierów zbudować wiatraczek. W czasie każdego spotkania wykorzystywane będą różne materiały m.in. listewki, koraliki, młotki i gwoździe, nożyczki, kleje na gorąco, farby, kolorowe papiery, na włóczkach, bawełnianych sznurkach i krosnach kończąc. W świetlicy podwórkowej do dyspozycji będzie 1000 drewnianych klocków, z których można wznieść nawet 3-metrową wieżę.

Ideą projektu jest wychowanie młodych ludzi przez pracę w małych grupach, w ramach wszechstronnego programu, który ma rozbudzić zainteresowania uczestników. Ważnym elementem będzie również nauka przez doświadczanie.

Ubiegłoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Świetlice podwórkowe są świetną okazją i pretekstem do rozmów i wspólnej zabawy.

 „Zależy nam, by pobudzić interakcje, bo na przykład mama, która na co dzień nie ma czasu bawić się z dzieckiem, w naszym namiocie usiądzie i wspólnie z nim wykona wiatraczek czy pomaluje figury z masy solnej. Świetlice traktujemy również jako płaszczyznę wymiany pomysłów i doświadczeń - uważa Kamila Grzywaczyk, pedagog w świetlicy.

Każda świetlica to mniej więcej od 15 do 20 uczestników, którzy będą mieli zorganizowany czas w ramach zajęć pozadomowych i pozalekcyjnych. Istotą świetlic podwórkowych jest to, że ona nie jest przypisana do danego miejsca i przygotowana jest tak, by zorganizować dzieciom i młodzieży ich wolny czas. Zajęcia odbywają się w małych grupach, co pozwala na dobre poznanie uczestników  i właściwie zdiagnozowanie w jakim obszarze rozwoju kompetencji społecznych potrzebują wsparcia.

„Już nie możemy doczekać się spotkań z dziećmi, rodzicami i całymi rodzinami. Będziemy majsterkować, tworzyć, kreować co nam wyobraźnia podpowie: z filcu, drucików, drewienek, papieru, tuszu i wielu innych. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą z nami spędzić czas. Na zajęcia nie obowiązują zapisy, można przyjść z przyjaciółmi i dziećmi o dowolnej godzinie i pozostać tak długo jak chcemy (w wyznaczonych godzinach oczywiście). Planujemy 13 akcji w ramach naszej świetlicy. Do zobaczenia! – podkreśla Barbara Domichowska

Najbliższa świetlica odbędzie się 14 maja na placu zabaw przy ulicach: Grodzkiej i Średniej w godzinach 16:00-20:00.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób w 2019 roku: działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie powstawaniu i pogłębianiu dysfunkcji społecznych.

 


 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas