twitter instagram YouTube

2021-01-15
Weekend z NGO

Weekend z NGO

Zobaczcie, co oferują Wam organizacje pozarządowe na ten mroźny weekend.

Weekend z NGO

Piątek, 15 stycznia

  • 101. Rocznica powrotu Leszna do macierzy

101. rocznica powrotu Leszna do macierzy przypada w najbliższą niedzielę, jednak obchody święta zaczną się już w piątek. Z uwagi na panujące obostrzenia sanitarne nie ma możliwości by się spotkać i świętować wspólnie, ale Urząd Miasta Leszna przygotował wiele atrakcji, dla Mieszkańców w każdym wieku, z których można bezpiecznie skorzystać. Tegoroczna 101. rocznica powrotu Leszna do macierzy z powodu pandemii będzie miała specyficzny charakter. To właśnie obostrzenia epidemiczne pokrzyżowały też władzom Leszna plany imprez ubiegłorocznych. W piątek o godz. 9.00 zaplanowano zasadzenie okolicznościowego dębu na skwerze u zbiegu ulic Bohaterów Westerplatte i Królowej Jadwigi. Następnie planowane są złożenia kwiatów na cmentarzu, a o 14.00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej Leszna, która będzie miała charakter online.W niedzielę 17 Stycznia główna część obchodów rozpocznie się od 13.00 mszą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej. Po niej planowane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego przy ulicy 17go Stycznia i Pomnikiem Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim przy Kościuszki. Zaplanowano także okolicznościowy przelot balonu nad Rynkiem w Lesznie, a od rana w niedzielę zapraszamy mieszkańców na ,,wolny spacer''. 

Sobota, 16 stycznia

  • Spacer po lesie + Chodzenie na boso po śniegu

W tym tygodniu Blisko Natury Blisko Siebie ma dla odważnych świetną propozycję, podczas której doświadczcie uważności w najlepszym wydaniu - propozycja chodzenia na boso po śniegu. Spotkanie odbędzie w sobotę o godz. 10.00 w WKU. Wyjście na spacer, jak co tydzień, a na końcu spaceru naprawdę poczujemy śnieg na naszych stopach.

Plan jest następujący (można dołączyć tylko na spacer lub na spacer i wspólne chodzenie boso po śniegu):

-Spacer w lesie (ok. 1,5godz)
-Krótkie warsztaty mindfulness:
-Przedstawiamy pokrótce, czym jest uważność (10min);
-Doświadczamy medytacji mindfulness na śniegu (do 10min);
-Czas na zmianę ubrania i picia herbatę;
-Refleksja nad doświadczeniem.

Całe 30 minutowe zajęcia, idealne dla tych, którzy potrzebują ekstremalnych emocji lub są ciekawi uczuć i doświadczeń, które mogą z nich wyniknąć. Zachęcamy do przyniesienia ciepłej herbaty, małego ręcznika i ciepłych skarpetek… Czy odważycie się do dołączyć?

Przeczytacie również o zdrowotnych korzyściach chodzenia na boso po śniegu:

-Wzrost poziomu endorfin i energii
- Poprawa samopoczucia
- Poprawa krążenia
- Redukcja stanów zapalnych (jeśli jest często praktykowane)
- Wzmocnienie odporności
- Uziemienie

  • Rodzinne warsztaty plastyczne on-line "Miasto Gaudiego"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza dzieci wraz z opiekunami plastyczne warsztaty online „Miasto Gaudiego”, które odbędą się w sobotę 16 stycznia o godz. 11.00.

Odpłatność od osoby: 5 zł
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: sekretariat@mbwa.leszno.pl, 512227209
Dla uczestników warsztatów przygotujemy zestawy niezbędnych materiałów, które będzie można odebrać w Galerii MBWA Leszno, ul.Leszczyńskich 5, w dniach 11-15 stycznia 2021 w godz. 11.00-18.00

Warsztat plastyczny, inspirowany twórczością wybitnego architekta Antoniego Gaudiego, który tworzył według swojego własnego stylu w dużej mierze opierającym się na motywach przyrodniczych. Jego budowle tworzą dzisiaj najważniejsze zabytki Barcelony. Zafascynowany architekturą średniowieczną, szczególnie gotykiem, wprowadzał do swoich dzieł przekształcone przez siebie elementy tego stylu. Budowle Gaudiego odznaczają się niezwykłymi barwami i kolorowymi mozaikami. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się o najsłynniejszych budowlach zaprojektowanych przez Gaudiego oraz poznają najważniejsze cechy stylu architekta.

Zadanie będzie polegało na zaprojektowaniu i stworzeniu (na specjalnie przygotowanych makietach) własnej kompozycji inspirowanej twórczością Antonio Gaudiego.

Niedziela, 17 stycznia

  • Faceci do lasu!

Pora na kolejną leśną wyprawę z Fundacją Cooperacja, która tym razem ma dla Was niespodziankę.... Dla pierwszych pięciu osób, które wypełnią formularz zgłoszeniowy i przyjdą 17.01.2021 na wypad Facetów do lasu, mamy gadżet, który przyda się podczas niejednej wędrówki!

Jak to działa? Zapisz się na: http://forms.gle/XtHiBiJ5i15a4bvq8 >>> przyjdź na wypad do lasu >>> odbierz gadżet! ...a do tego odetchnij na łonie natury i nabierz energii na kolejny tydzień! *w formularzu pytany jesteś tylko o imię / ksywkę – żadne dane nie są gromadzone!

Początek spotkania 17.01.2021 o godzinie 8:45 w lokalizacji 51°50'10.2"N 16°35'59.8"E (parking pod WKU). Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą o co chodzi w Facetach do lasu... - Czy wiesz kto to Mors Kochański? - Czy Tarp to ryba słodkowodna? - Dlaczego mniej znaczy więcej? Niezależnie od tego czy szukasz wiedzy, pragniesz się sprawdzić, a może podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, wpadnij naładować akumulatory na cały tydzień i przygotuj się do czekających na Ciebie wyzwań! Zostaw wszystko i chodź do lasu! Spacery odbywają się co drugą niedzielę (3.01.2021; 17.01.2021; 31.01.2021; 14.02.2021 itd...) - terminy i miejsce zbiórki podawane są zawsze na www.cooperacja.pl oraz www.facebook.com/fundacjacooperacja.

Krótko o zasadach: - leśne łazęgi nie mają charakteru szkoleniowego, lecz integracyjny, - rozmowy o męskich rzeczach i dzielimy się doświadczeniem i pasją do natury, - nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani, - wypady będą się odbywać bez względu na aurę czy liczbę uczestników, - sprzęt bushcraftowy nie jest konieczny, - brak ograniczeń wiekowych, - każdy dba o siebie - zabierz wszystko co będziesz potrzebował na kilkugodzinny wypad do lasu.

 Jeśli nie wiesz co Ci się przyda / podstawowe minimum, lub jeśli chcesz znać więcej szczegółów odezwij się! - email: fundacja.cooperacja@gmail.com - messenger @fundacjacooperacja - sms: 663271644

Udział bezpłatny!

  • Wolny spacer

Urząd Miasta Leszna zaprasza mieszkańców do aktywnego obchodzenia zakończenia jubileuszowego roku 100-lecia powrotu Leszna do macierzy. Dzień 17 stycznia 2021 to niedziela – idealny dzień na spacer po mieście.

Nie biegasz? Nie lubisz jeździć rowerem? Zapraszamy zatem na spacer po Lesznie śladami historycznych wałów miejskich! „Wolny spacer” można rozpocząć z dowolnego punktu trasy pokazanej na załączonej mapce, o dowolnej godzinie. Trasa będzie oznakowana biało-czerwonymi balonami. Podczas marszu będzie okazja do zaobserwowania miejsc ważnych dla historii Leszna, czyli m.in. lokalizacji dawnych bram miejskich – Bramy Święciechowskiej, Kościańskiej, Osieckiej i Rydzyńskiej. Wcześniej można zaczerpnąć garść http://zabytki.leszno.pl/fortyfikacje_miejskie.html.

Niedziela to idealny czas by wybrać się na rodzinną przechadzkę po Lesznie śladami historycznych wałów miejskich. „Wolny spacer” można rozpocząć z dowolnego punktu trasy na mapce załączonej w poniższym wydarzeniu.

  • Biegaj z Biegaj Leszno

Biegaj Leszno zaprasza w styczniowy niedzielny poranek 17 stycznia o godz. 09:00 na bieg. Bieg w miłym towarzystwie, w grupie jest siła i Moc. Bieg dla każdego i o każdym stopniu zaawansowania biegowego. Podzielimy się na grupy, tak, aby dostosować mniej więcej tempo. Spotkania będą odbywać się cyklicznie co niedzielę. Miejsce: parking nowy cmentarz Osiecka. Dystans: ok 12 km

Pamiętajcie o kubku na gorącą herbatę.

  • Integracje rodzinne – Serduszko dla babci i dziadka

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka Muzeum Okręgowe w Lesznie serdecznie zaprasza rodziców z dziećmi na Integracje rodzinne pt. „Serduszko dla babci i dziadka”. Warsztaty online odbędą się w niedzielę 17.01.2021r. o godz. 16:00 na platformie Zoom. Uczestnicy poznają historię powstania techniki quillingu oraz wykonają oryginalną laurkę, którą podarują swoim bliskim. Spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz warsztaty plastyczne, czyniące zajęcia angażującymi.

Zasady rezerwacji zajęć: 

1.Warsztaty online to zajęcia realizowane przez Muzeum Okręgowe w Lesznie za pośrednictwem platformy Zoom (konieczność zainstalowania aplikacji Zoom) - Zajęcia trwają ok. 60 minut.
2.Termin zajęć należy zarezerwować pisząc na adres edukacja@muzeum.leszno.pl  lub dzwoniąc pod numer tel. 65 529 61 40, w. 27.
3.Rezerwacji można dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00.
4.Po rezerwacji należy dokonać zakupu - przelać pieniądze na numer konta bankowego: 80 1090 1245 0000 0000 2400 9713: w tytule – Integracje rodzinne + imię i nazwisko uczestników
5.Opłatę za zajęcia online należy uiścić w terminie 3 dni od daty dokonania rezerwacji, ale nie później niż 2 dni przed terminem zajęć (brak opłacenia rezerwacji w terminie powoduje jej automatyczne anulowanie).
6.Potwierdzenie dokonania płatności należy przesłać na adres edukacja@muzeum.leszno.pl  Osoba prowadząca zajęcia prześle maila z linkiem, pod którym odbędzie się spotkanie i kilkoma informacjami praktycznymi. W spotkaniu można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, tj. komputera, tabletu bądź telefonu.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas