twitter instagram YouTube

2021-10-15
Weekend z NGO

Weekend z NGO

Dużo sportu, kultury, rozrywki, a nawet coś dla miłośników czworonogów. Sprawdźcie, co czeka na Was w ten weekend razem z NGO i nie tylko.

Piątek 15.10.2021

 • Joga z Fundacją Chata Joga

Fundacja Chata Joga wygrała konkurs Mikrodotacji w ramach działań Inicjatyw dla Mieszkańców Leszna. W ramach tej dotacji od września rozpoczął się cykl spotkań z Jogą
W każdy piątek odbywają się zajęcia dla młodzieży (powyżej 10 roku życia) o godz. 16.00 - 17.00 przy ul. Narutowicza 1/8. Praktykę w Stylu Vinyasa Joga prowadzi Dominika.
Zajęcia są darmowe. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest frekwencja na poziomie min. 80 proc ( 8 zajęć).

 • Powrót Króla

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Rynek w Leszno
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 16:00
Data zakończenia: 15.10.2021 18:00
Organizator: Miasto Leszno, OT Leszno-Region, MOK Leszno

Miasto Leszno, Organizacja Turystyczna Leszno-Region, Miejskie Ośrodek Kultury w Lesznie zapraszają w piątek 15 października na leszczyński rynek na wydarzenie pn. "Powrót Króla".

Spacery po miescie:
-13.00 Leszno Leszczyńskich - Start: makieta miejska przy al. Słowackiego,
-16.00 Mauzoleum Leszczyńskich - Bazylika Mniejsza pw. św. Mikołaja.
Leszczyński Rynek: 16.00 - 18.00:
-Królewskie występy artystyczne przedszkolaków,
-Gra palnszowa Leszno, Królewskie Warsztaty Plastyczne,
-Dmuchańce, animacje i zabawy,
-Królewskie Magdalenki oraz francuska zupa cebulowa,
-Wystawa "120 lat Wodociągów w Lesznie" - MPWiK,
-Postać Króla Stanisława Leszczyńskiego,
-Pokaz balonowy.

 • Blisko Natury Blisko Siebie, czyli aktywność fizyczna na łonie natury

Miejscowość: Leszno
Miejsce: WKU (ul. Zamenhofa 32)
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 17:00
Organizator: Blisko Natury Blisko Siebie

Blisko Natury Blisko Siebie zaprasza na cotygodniową aktywność fizyczną na łonie natury. Spotkania odbywają się w każdy piątek o godz. 17:00 Zbiórka przy WKU- ul. Zamenhofa 32. W przypadku złej pogody wydarzenie może zostać odwołane, o czym organizator poinformuje na fb https://www.facebook.com/bliskonaturybliskosiebie.
Zajęcia są bezpłatne.

 • Wszystko czego (nie)wiemy o autyzmie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Online, platforma Zoom
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 17:00
Data zakończenia: 15.10.2021 18:00
Organizator: Fundacja CAT

Wolontariuszka zagraniczna Lucia oraz wolontariuszka lokalna Olga zapraszają na warsztaty online podczas których opowiedzą o spektrum autyzmu, a dokładniej poruszą tematy:
• czym jest autyzm i czym jest spektrum autyzmu, podstawowe informacje
• fakty i mity wspierane przez popkulturę np. postaci kodowane jako autystyczne, które krzywdzą prawdziwą społeczność
• realia życia osób w spektrum - problemy, wyzwania i potencjalne zalety
• gdzie dalej się informować, jak wspierać
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy wszystko, co powiedziano Ci o autyzmie jest prawdą?

 • Warsztaty dla młodzieży - Ćwiczymy język angielski

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul Dąbrowskiego, 3b, 64-100 Leszno, sala warsztatowa EU Training Academy
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 17:00
Data zakończenia: 15.10.2021 18:30
Organizator: EU Training Academy

Warsztaty językowe dla młodzieży są szansą na rozwój, odkrycie i zbudowanie kompetencji potrzebnych w przyszłości. Wzrost poczucia własnej wartości, pewnosc siebie, asertywność, współpracę, kreatywne myślenie, komunikację. Warsztaty prowadzone są w języku angielskim, co daje młodzieży szansę na rozwijanie umiejętności jezyk obce tez.
Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem oraz do kontaktu telefonicznego.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/EUTrainingAcademy.eu oraz tel. 660 278 683

 • Warsztaty malarskie dla dorosłych

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul. Łaziebna 13
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 18:00
Data zakończenia: 15.10.2021 20:30
Organizator: Kantor 13 - Pracownia Twórcza

Malarstwo dla dorosłych. Odkryj w sobie artystę lub rozwiń swoje umiejętności! Warsztaty prowadzi Katarzyna Jurga absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Malarstwo ze specjalizacją Sztuka w Przestrzeni Publicznej.
* 2,5h przygody malarskiej,
* wszystkie materiały w cenie,
* do wyboru dwa rozmiary podobrazi 30x40 cm lub 40x50 cm, w zależności od skomplikowania projektu uczestnika
* mała grupa,
* miła atmosfera,
* nie musisz umieć malować.
Zapisy i szczegóły rezerwacji:
tel. 506 233 222
e-mail: pracownia@kantor13.pl
FB www.facebook.pl/Kantor13Pracownia

 • "Dalekie drogi Zofii Rydet" - spotkanie autorskie z Karolem Jóźwiakiem

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 18:00
Data zakończenia: 15.10.2021 19:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na Spotkanie autorskie z Karolem Jóźwiakiem "Dalekie drogi Zofii Rydet". Spotkanie będzie połączone z promocją wydawnictwa „Ślady pamięci. Historie Zofii Rydet". Odbędzie się w piątek 15 października o godz. 18:00 w siedzibie MBWA przy ul. Leszczyńskich 5.

 • Z cyklu "Portrety Ziemi". Urugwaj – drogi do wolności

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga. G. Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 18:00
Data zakończenia: 15.10.2021 19:00
Organizator: Stworzyrzyszenie Twórcze Horyzonty

Spotkanie odbędzie się w piątek 15 października o godz. 15:00 w Muzeum Okręgowym na ul. Narutowicza 31. Urugwaj jest jak puzzel z innej układanki, który nie pasuje do reszty kontynentu. Choć ten kraj zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji i mieszka w nim zaledwie trzy i pół miliona ludzi, istotnie różni się od sąsiadów. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej.
To jedno z najbardziej laickich państw świata. Każdy uczeń dostaje od państwa laptop, emeryt – tablet, a imigrant i uchodźca, nawet były więzień Guantanamo – szansę na nowe życie, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne. Wyhoduj sobie wolność to reporterska opowieść o niezwykłym eksperymencie społecznym i otwarte pytanie o granice dla marzycieli i wizjonerów, próbujących wykuwać nowy, lepszy świat.

 • Król Stanisław Leszczyński - promocja książki

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 15.10.2021 18:00
Data zakończenia: 15.10.2021 19:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka w Lesznie

Podczas tegorocznego Powrotu Króla odbędzie się promocja książki Krzysztofa Lewandowskiego - Król Stanisław Leszczyński. Leszno – Warszawa – Zweibrücken – Nancy. Organizator zaprasza Państwa w najbliższy piątek (15.10.2021), o godz. 18:00 do Biblioteki Ratuszowej.

Książka to kolejny tom z serii publikacji zatytułowanej „Cives Nostri” poświęconej życiu obywateli miasta Leszna. Jej autor – doskonały architekt wyobraźni z dużym znawstwem porusza się po biografii króla Stanisława Leszczyńskiego. Książka jest ułożona w logiczną całość. Autor zaczyna od dzieciństwa i młodości głównego bohatera, przechodząc do początków jego kariery politycznej, ukoronowanej wyborem na Króla Polski. Następnie szczegółowo opisuje pobyt bohatera opowieści we Francji i jego działalność w tym kraju zakończoną śmiercią. Ciekawostką jest, iż książkę kończą wybrane aforyzmy króla Stanisława Leszczyńskiego. Praca na pewno rozpropaguje dzieło i życie Stanisława Leszczyńskiego wśród mieszkańców ziemi leszczyńskiej.
Krzysztof Lewandowski - adwokat, działacz samorządowy, autor książek prawniczych i historycznych. Od 2006 roku wiceprezydent Zabrza. Urodził się i wychował w Zabrzu. Z wykształcenia prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat I nagrody w ogólnopolskim konkursie Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" na najlepszą pracę magisterską i doktorską w dziedzinie ubezpieczeń. 

Sobota 16.10.2021

 • Parkrun Leszno

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Polana Trzech Dębów - Karczma Borowa
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 09:00
Data zakończenia: 16.10.2021 10:00
Organizator: Fundacja "Życie Cudem Jest"

Cykliczne spotkania Parkrun Leszno z pomiarem czasu organizowane przez Fundację "Życie Cudem Jest". Celem jest pokonanie dystansu 5 km w dowolnym tempie w dowolnej formie, biegiem, marszem, truchtem, NW. W każdą sobotę o godz. 9.00 w Karczmie Borowej z zachowaniem zasad reizmu sanitarnego.
Wstęp bezpłatny.

 • Bieg + 4 łapy

Miejscowość: Henrykowo/ Leszno
Miejsce: Schronisko dla zwierząt Henrykowo - Leszno
Data rozpoczęcia: 2021.10.16 11:00
Data zakończenia: 2021.10.16 13:00
Organizator: Międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt w Henrykowie wraz ze Stowarzyszeniem – Polska 2050

Międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt w Henrykowie wraz ze Stowarzyszeniem – Polska 2050, zapraszają na bieg/spacer z podopiecznymi schroniska. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (16.10.) o godzinie 11.00. W wydarzeniu mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Bieg/spacer będzie się odbywał wśród okolicznych pól, łąk i lasu otaczających schronisko. Wyznaczona trasa będzie liczyła ok. 2 km Przed wydaniem psiaków odbędzie się krótkie szkolenie, mające na celu zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa na trasie biegu/spaceru. Warunki i zasady uczestnictwa znajdują się w regulaminie wydarzenia na stronie internetowej www.schronisko.leszno.pl, www.mzz.leszno.pl oraz Facebooku https://www.facebook.com/schroniskodlazwierzat.henrykowo.
UWAGA: Liczba osób jest ograniczona. 

 • Ciuch za ciuch w ARTISZOK

Masz w szafie ubrania, które wiszą tam kolejny sezon i mimo, że są ładne, już wiesz, że nigdy ich nie założysz? Chcesz odświeżyć swoją szafę nie tracąc przy tym pieniędzy? Chcesz by Twoje ubrania, których nie używasz sprawiły komuś radość? Chcesz chronić środowisko? Jeśli tak, to znalazłaś się w dobrym miejscu – Ciuch za Ciuch jest właśnie dla Ciebie!
Miasto Leszno zaprasza na piątą leszczyńską bezgotówkową wymianę odzieży oraz akcesoriów modowych. Podczas wymianki będziesz miała okazję skorzystać z modowych wskazówek – dowiesz się, jakie kroje i kolory pasują Ci najbardziej, a czego powinnaś unikać. Dotychczas zorganizowane zostały 4 edycje wydarzenia. Tym razem spotkanie odbędzię się w wyjątkowym miejscu - Artiszok przy ul. Kościelnej 4/4. Wnętrza tej nietuzinkowej pracowni ceramicznej stworzą niepowtarzalny klimat do spotkania w babskim gronie, przy kawie.
Wydarzenie odbędzie się w sobotnie popołudnie, 16 października od godziny 16:00.
Zgłoszenia przez facebooka Rewitalizacji Leszna, mailowo rewitalizacja@leszno.pl lub telefonicznie: 65 529 46 35.
Udział bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

 • Koszykówka, I liga kobiet: Pompax Tęcza Leszno - Wisła CanPack Kraków

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala sportowa przy SP4, ul. Henrykowska 1
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 16:00
Data zakończenia: 16.10.2021 18:00
Organizator: MKS Tęcza Leszno

 • Piłka ręczna, I liga mężczyzn: MKS Real-Astromal Leszno - KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Trzynastka
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 18:00
Data zakończenia: 16.10.2021 19:30
Organizator: MKS Real-Astromal Leszno

 • GI Malepszy Futsal Leszno - MOKS Słoneczny Stok Białystok

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Trapez
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 18:00
Data zakończenia: 16.10.2021 20:00
Organizator: SKS Futsal Leszno

 • XXIII Leszczyński Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego - Orkiestra kameralna

16.10.2021 (sobota) godz. 18.00 Miejski Ośrodek Kultury - Leszno
CAPELLA CAELESTIS (NIEBIAŃSKA KAPELA) – zaprezentuje bardzo ciekawe utwory w szczególnym niepowtarzalnym zestawie. Solistką zespołu jest Sylwia Gorajek – sopran. Obok instrumentów smyczkowych (skrzypce, altówka, wiolonczela), usłyszymy flet, klarnet, obój, fagot, waltornię oraz organy. W programie koncertu orkiestra kameralna przygotowała m.in. utwory W.A. Mozarta, G.F. Haendla, S. Moniuszki oraz F. Schuberta. Relaksacyjny, bardzo nastrojowy koncert w „niebiańskim” wykonaniu.

 • Koncert - Julia Sawicka Quintet

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 19:00
Data zakończenia: 16.10.2021 20:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka w Lesznie

W najbliższa sobotę (16.10.2021) odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Poezja Jazzu". Tym razem, na scenie w Bibliotece Ratuszowej pojawi się zespół Julia Sawicka Quintet. Podczas koncertu zaprezentowany zostanie materiał z albumu „Za sen mój chodzę na czereśnie”, który powstał z fascynacji poezją Tadeusza Nowaka (1930 – 1991). Większość utworów na płycie skomponowano do słów psalmów tego niezwykłego, a nieco zapomnianego dziś twórcy.
Coraz trudniej w tych czasach o zachwyt nad nową muzyką, o wypieki na twarzy, przyjemny dreszcz przechodzący przez nasze ciało. A jednak doświadczyłem tych stanów po wysłuchaniu pięciu utworów Julii Sawickiej. Jest w tej muzyce ogromna kultura, tak naprawdę zawarta w trzech aspektach: dźwięku, słowie i melodii.

 • To tylko Rock! - koncert

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Pub Zakład
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 20:00
Data zakończenia: 16.10.2021 23:00
Organizator: Tom Joy & Pub Zakład

Koncert wschodzących gwiazd rocka w Pubie Zakład. Na scenie wystąpią: Strefa Zagrożenia Hałasem, Meteroids i Prorock. Już w sobotę o godz. 16:00. Rockowe emocje gwarantowane!
Bilety w przedsprzedaży 15 zł (rezerwacja pod nr tel. 509661185 lub e-mail: tomjoy@onet.pl. W dniu koncertu 20 zł.

 • TEA PARTY - jesienny chill

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul. Boczna 6
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 19:00
Data zakończenia: 16.10.2021 21:00
Organizator: Fundacja CAT

Dołącz do nas na najprzytulniejsze jesienne Tea Party! Wolontariusze Fundacji CAT świętują październik w magicznej atmosferze z ciasteczkami, gorącymi napojami, kocami i świecami. Pełen jesienny chill!
A po wyluzowaniu - Noc filmowa i 3 świetne filmy, o czym wspominamy poniżej!

 • MOVIE NIGHT - noc filmowa

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul. Boczna 6
Data rozpoczęcia: 16.10.2021 21:00
Data zakończenia: 17.10.2021 02:00
Organizator: Fundacja CAT

Noc Filmowa w Fundacji CAT! Od 21:00 do 2:00 w nocy wyświetlone zostaną 3 niesamowite filmy z rzędu.
Filmy (w języku angielskim z polskimi napisami):
* The Trueman Show
* The Social Network
* Shrek 1
A przed filmami dołącz na najprzytulniejsze jesienne Tea Party!

Niedziela 17.10.2021

 • Marsz z kijkami

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Karczma Borowa
Data rozpoczęcia: 17.10.2021 09:00
Organizator: Fundacja Arena i Świat oraz ChodzęBoLubię

Fundacja Arena i Świat oraz ChodzęBoLubię zapraszają na niedzielny marsz z kijkami. Rozpoczęcie o godz. 9:00 w Karczmie Borowej. Przewidziana trasa do przejścia to około 10 km.
Udział jest bezpłatny.

 • 60. Spotkanie Biegowe na Górkach #BiegajLeszno

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Parking przy Cmentarzu ul. Osiecka, Grzybowo
Data rozpoczęcia: 17.10.2021 09:00
Data zakończenia: 17.10.2021 11:00
Organizator: Biegaj Leszno

Biegaj Leszno zaprasza w niedzielny poranek o godz. 9:00 na Bieg dla każdego i o każdym stopniu zaawansowania. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, tak, aby dostosować mniej więcej tempo. Miejscem zbiórki jest parking przy nowym cmentarzu ul. Osiecka 5. Dystans: ok 12 km. Bieg w miłym towarzystwie, w grupie jest siła i Moc!
Zajęcia są bezpłatne.

 • 3 kolejka Leszczyńskiej Ligi Piłki Siatkowej o Puchar Prezydenta Miasta Leszna

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Sportowa na Zatorzu, ul. Szczepanowskiego 14
Data rozpoczęcia: 17.10.2021 09:00
Data zakończenia: 17.10.2021 14:00
Organizator: Stowarzyszenie UKS 9 Leszno

 • 8. Leszczyński Dzień Kolekcjonera

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria Muzeum Okręgowego w Lesznie, ul. G. Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 17.10.2021 10:00
Data zakończenia: 17.10.2021 15:00
Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie

Kolejne spotkanie kolekcjonerów skierowane do wszystkich mieszkańców Leszna i nie tylko. Będzie okazja do spotkania z kolekcjonerami prezentującymi wycinki swoich ciekawych, często bardzo bogatych kolekcji. Będzie możliwość porozmawiania, wymiany doświadczeń, nabycia wiedzy. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 października od godz. 10:00.
Wstęp wolny.

 • Poparzeni Kawą Trzy - "Maski opadły"

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Sala Miejskiego Ośrodka Kultury
Data rozpoczęcia: 17.10.2021 20:00
Data zakończenia: 17.10.2021 22:00
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury

Poparzeni Kawą Trzy ruszają w jesienną, pierwszą popandemiczną trasę koncertową. Na mapie ich występów nie mogło zabraknąć Leszna. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce będziemy mieli okazję wysłuchać materiału z trasy "Maski opadły". Koncert odbędzie się w niedzielę 17 października o godz. 20:00.
Zespół powstał w 2005 roku utworzony przez pracowników Radia RMF FM i Radia Zet. Wydanie pierwszej płyty w 2011 roku zbiegło się ze spektakularnym sukcesem na "Festiwalu Top Trendy" w Sopocie, gdzie zespół zdobył Nagrodę Dziennikarzy, a miesiąc później zwyciężył na ogólnopolskim festiwalu "Przebojem na antenę". Od tej chwili "Poparzeni Kawą Trzy" goszczą na największych polskich scenach festiwalowych takich jak "Przystanek Woodstock 2012" zarejestrowany na DVD, Ostróda Reggae Festiwal, "Czad festiwal, "Finały WOŚP" w Polsce i za granicą, "Lato Dwójki i Radia Zet", a miliony bawią się przed telewizorami w rytm "Kawałka do tańca" podczas Sylwestrowych nocy organizowanych przez Polsat. Teksty do wszystkich utworów, a wśród nich takich przebojów jak "Byłaś dla mnie wszystkim", "Wezmę cię", "Okrutna zła i podła" pisze Rafał Bryndal muzykę, określaną jako miks ska/rocka i miejskiego folku, komponują sami Poparzeni. 19.04.2019 r. miała premierę kolejna płyta zatytułowana "Zakochaj się we mnie", a w ślad za nią videoclip do singla o tym samym tytule. Obecnie zespół pracuje nad... musicalem - komedią muzyczną, do której scenariusz napisał Rafał Bryndal.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas