twitter instagram YouTube

2021-03-02
Weekend z NGO

Weekend z NGO

Zbliża się pierwszy marcowy weekend z NGO i nie tylko. Oto propozycje jak go spędzić.

Weekend z NGO

Piątek, 5 marca

  • 7 Okien - wystawa w Galerii MBWA Leszno

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę 7 OKIEN  Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5 otwarcie wystawy on-line: 5 marca 2021 /piątek/, godz. 18.00 facebook.com/MBWALeszno. Namalowany obraz uchyla rąbka tajemnicy na temat jego autora. Nie sposób ukryć się za własnym dziełem, nie zdradzając swojego wnętrza. I nie chodzi tu tylko o celowe odmalowywanie emocji, sztukę tworzoną w afekcie. Obrazy mówią o nas artystach więcej niż chcielibyśmy powiedzieć. Pokazują naszą precyzję bądź niecierpliwość, chaos lub uporządkowanie, odwagę, albo nieśmiałość i dużo, dużo więcej. Wystawa 7 okien to opowieść kobiet o kobietach. Prace pełne są delikatności, czułości i powabu. Rozpiętość stylów jest wręcz piorunująca. Na poliptyki składają się obrazy realistyczne, figuratywne, prace nawiązujące do bajkowych ilustracji, abstrakcje, a także dzieła minimalistyczne. Artystki dały swoje okna duszy na tacy tuż w zasięgu wzroku odbiorcy z nadzieją, że ich prace znajdą zrozumienie. Możliwe, że w niektórych poliptykach lub poszczególnych obrazach tuż pod powierzchnią płótna widzowie dopatrzą się własnego odbicia. Pomysł wystawy zrodził się w 2019 r. i od tego momentu ewoluował. Przez minione dwa lata powstawały prace, które znalazły w niej swoje miejsce. W każdym poliptyku pozostawione jest jedno surowe płótno. Jest to symboliczne puste miejsce przy stole sztuki, dla tych, których zabrakło na tej wystawie. Chociaż brak na nim farby, to unosi się z niego zapach kobiecych perfum, ulotnych jak życie.

W dniu wernisażu wystawa będzie czynna dla zwiedzających w godz. 18.00-20.00. W tym czasie będzie możliwe bezpośrednie spotkanie z artystkami. W trosce o Państwa bezpieczeństwo prosimy o zasłanianie w Galerii ust i nosa oraz o zachowanie dystansu.
Wystawa czynna do 3 kwietnia 2021

Sobota, 6 marca

  • Blisko Natury Blisko Siebie rusza do lasu!

Wyjście na spacer już w najbliższą sobotę 06.03 o godzinie 10.00 na parkingu przy hotelu Grant | Orlen (ul. Osiecka). Następny las do odkrycia: Grzybowo. Organizator zbiera wspaniałą grupę i rusza w drogę! 

  • Wystawa „Zaplute karły reakcji”

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zapraszają na wystawę „Zaplute karły reakcji". Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956”. Jest to kopia wystawy przygotowanej przez lubelski oddział IPN.  Pierwsza część pierwsza część znajduje się w holu Urzędu Miasta Leszna przy ul. Kazimierza Karasia 15, druga w Bibliotece Dworcowej. Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956. Autorzy mają jednak świadomość, iż nie przedstawia ona wszystkich aspektów dziejów podziemia. Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej, ich uzupełnieniem jest komentarz zawarty w nadtytule chronologicznie ułożonych plansz. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956. Wystawę można oglądać do 1 do 14 marca 2021 r.

Niedziela, 7 marca

  • 26. Spotkanie Biegowe na Górkach, czyli Bieg z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn

Biegaj Leszno zaprasza w niedzielny poranek 7 lutego o godz. 9:00  na bieg. Bieg dla każdego i o każdym stopniu zaawansowania biegowego. Uczestnicy podzielą się na grupy, tak, aby dostosować mniej więcej tempo. Spotkania będą odbywać się cyklicznie co niedzielę. Miejsce: parking nowy cmentarz Osiecka 5. Dystans: ok 12 km.

Bieg w miłym towarzystwie, w grupie jest siła i Moc.
Uczestnicy zostaną podzieleni się na grupy, tak, aby dostosować mniej więcej tempo.

  • I runda rozgrywek mini piłki siatkowej dziewcząt Kinder Joy of moving - kategoria "dwójki"

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Sportowa na Zatorzu, ul. Szczepanowskiego 14
Data rozpoczęcia: 07.03.2021 10:00
Data zakończenia: 07.03.2021 15:00
Organizator: Stowarzyszenie UKS 9 Leszno, Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas