twitter instagram YouTube

2017-10-18
Wolontariat Prezydenta

Czegoś takiego jeszcze nie było. W ramach Aktywnego Obywatelskiego Leszna Prezydent Łukasz Borowiak został wolontariuszem. We wtorek, 19 września wziął urlop w Urzędzie Miasta Leszna by pracować na rzecz organizacji pozarządowych.

Wolontariat Prezydenta Łukasza Borowiaka był nowością w tegorocznej edycji Aktywnego Obywatelskiego Leszna. Dla włodarza miasta był swego rodzaju powrotem do korzeni. Prezydent Leszna wywodzi się z organizacji pozarządowych, wielokrotnie podkreślał też wagę wolontariatu oraz korzyści płynące  z bezinteresownych działań na rzecz innych. Z jego inicjatywy w Urzędzie Miasta Leszna wprowadzony został wolontariat skierowany przede wszystkim do ludzi młodych.

Jeśli chodzi o wolontariat Prezydenta to zainteresowanie „zatrudnieniem” było bardzo duże. Ostatecznie Prezydent pracował dla dziewięciu organizacji pozarządowych. Dzień miał wypełniony od rana do wieczora.

Już o godzinie 08:00 Łukasz Borowiak pojawił się w Towarzystwie Przyjaciół II LO, gdzie wspólnie z grupą młodzieży zajął się wykonywaniem budek lęgowych dla ptaków w ramach obchodów Dnia Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk.

W dalszej kolejności Prezydent udał się do siedziby Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. Tam wspólnie ze słuchaczami uczestniczył w zajęciach warsztatowych Sekcji Literackiej. Zadanie jakie wyznaczono Prezydentowi to wybór tekstów i fotografii do publikacji „Leszno w moich wspomnieniach”.

Niezwykle emocjonalne było spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy Wena. Tutaj Prezydent Leszna zaangażował się w pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną przy produkcji papieru czerpanego.

Kolejnym punktem w wolontariackim dniu Prezydenta była siedziba Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności, które zajmuje się między innymi wydawaniem żywności dla potrzebujących. To właśnie zadanie zlecono Łukaszowi Borowiakowi.

Wykonywał także prace manualne. Tak było w Fundacji Centrum Aktywności Twórczej, gdzie wspólnie z innymi wolontariuszami robił eko-świnki skarbonki, które rozdane zostały dzieciom w ramach akcji Eko-Leszno.

Łukasz Borowiak zajął się także wypiekaniem chleba. Takie zadanie przygotowała dla Niego Fundacja Zdrowa Natura. Chleb wypiekany był w siedzibie Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych.

Prezydent był także w siedzibie Stowarzyszenie Wygraj Siebie. Zgodnie z porozumieniem o współpracy pomógł w umieszczeniu tablicy z kolażem zdjęć zabytków Leszna na ścianie budynku Klubu Seniora Wrzosowy Zakątek. W dalszej części spotkania Prezydent zajął się wykonywaniem opakowań do prezentów. 

Łukasz Borowiak był także w Domu Dziecka Caritas imienia Świętej Rodziny. Jego podopiecznym pomagał w odrabianiu lekcji oraz uczestniczył w zabawach.

Prezydent skorzystał także z zaproszenia Football Academy. Za jej sprawą Łukasz Borowiak poczuł się jak piłkarski trener i poprowadził zajęcia z dziećmi na obiekcie przy III Liceum Ogólnokształcącym.

Wolontariacki dzień Prezydenta zakończył się wieczorem. To był bardzo aktywny i wyczerpujący wtorek. Radość i satysfakcja z możliwości robienia czegoś dla innych były jednak nieocenione.

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas