twitter instagram YouTube

2019-09-16
Wolontariat Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka

Wolontariat Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka

W dniu 17 września Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak weźmie urlop w pracy i zostanie wolontariuszem w organizacjach pozarządowych i leszczyńskich instytucjach. Wszystko to w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno.

Wolontariat Prezydenta Miasta Leszna to już trzecia taka inicjatywa w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno i prawdopodobnie jedna z niewielu takich akcji na skalę ogólnopolską. Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak poświęci jeden dzień swojego urlopu na wolontariacką pracę w organizacjach pozarządowych i leszczyńskich intytucjach.

„Tak naprawdę powracam do korzeni, wywodzę się z organizacji pozarządowych, sam założyłem kilka organizacji, sam działałem. Już jutro powrócę do tego, co bardzo uwielbiałem jeszcze kilkanaście lat temu” - powiedział Łukasz Borowiak.

To już kolejna inicjatywa Prezydenta związana z wolontariatem w mieście, ponieważ w urzędzie miasta od kilku lat funkcjonuje program wolontariatu adresowany przede wszystkim do młodych ludzi, studentów i absolwentów szkół oraz uczelni.

Rola, znaczenie i postrzeganie wolontariatu bardzo się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Obecnie wolontariat dając ogromne spektrum możliwości i zróżnicowaną paletę propozycji działań zarówno w samorządach jak i w organizacjach pozarządowych czy innych instytucjach. Wolontariat na trwałe zapisał się jako nieodłączny element życia społecznego we współczesnym świecie i wśród wielu rozmaitych przejawów ludzkiej aktywności stał się szczególnie cenny.

W kilku słowach można zdefiniować wolontariusza tak: jest to osoba, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.

Organizacje i instytucje, które zapraszają Prezydenta jako wolontariusza do siebie przygotowały wiele różnorodnych zadań m.in. prowadzenie i przygotowanie warsztatów manualnych, sadzenie kwiatów, prace porządkowe w terenie, pieczenie ciastek dla seniorów, pakowanie i wydawanie żywności czy szycie poduszek, które trafią do pacjentek, przed lub po zabiegu mastektomii.

Dodatkowo, akcja ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na wolontariat, który może być świetnym sposobem na zdobycie nowego doświadczenia czy poznanie nowych ludzi. Wolontariat to również sposób na znalezienie własnego ‘ja’, czy spełnienie marzeń i samorealizację oraz znalezienie swojej prawdziwej pasji. Jako wolontariusz można pomóc innym, ujrzeć radość, poznać nowe strony naszego otoczenia, czy wreszcie zmieniać siebie i świat na lepsze. Wolontariuszem może zostać każdy: sprawdza się tutaj porzekadło – dla chcącego, nie ma nic trudnego. Wystarczy sprecyzować: Co chcesz i możesz robić? Ile czasu możesz na to poświęcić? Czy w Twojej okolicy są miejsca, gdzie mógłbyś udzielać się jako wolontariusz? Następnie możesz już zacząć działać i zwyczajnie udać się do interesujących Cię miejsc i zapytać, czy jest potrzebna pomoc wolontariusza. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca: na spotkaniu ustalicie szczegóły współpracy.

Zachęcamy do śledzenia strony www.ngo.leszno.pl, a także portali społecznościowych Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka oraz Leszczyńskie NGO, gdzie pojawi się pełna relacja z tego nietuzinkowego wydarzenia. Polecamy również materiał filmowy z ubiegłorocznej akcji, który dostępny jest tutaj

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas