twitter instagram YouTube

2023-01-30
Zachować pamięć: polsko-niemieckie projekty młodzieżowe

Zachować pamięć: polsko-niemieckie projekty młodzieżowe

Program wspierający polsko-niemieckie i trójstronne projekty młodzieżowe realizowane w miejscach pamięci związanych z nazistowskim terrorem.

FUNDATOR: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

O PROGRAMIE: Dojście Hitlera do władzy, II wojna światowa, Holokaust, okupacja ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy i związana z tymi faktami trudna przeszłość relacji polsko-niemieckich to tematyka często poruszana podczas polsko-niemieckich i trójstronnych spotkań młodzieży.

Projekty realizowane w tym obszarze stanowią ważny element pracy programowej PNWM. Dlatego PNWM oferuje specjalny program dotacyjny „Zachować pamięć”. Jego celem jest umożliwienie młodym ludziom wspólnego odkrywania i badania historii, wyciągania wniosków z przeszłości oraz rozbudzania odpowiedzialności za kształtowanie przyszłości.

W trakcie spotkań realizowanych w ramach programu „Zachować pamięć” młodzież zajmuje się politycznym i społecznym kontekstem powstania narodowego socjalizmu, szczególnie od momentu przejęcia władzy przez Hitlera w 1933 roku, pogłębia swoją wiedzę dotyczącą Holokaustu i okupacji ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej oraz poznaje historię odwiedzanych miejsc pamięci terroru hitlerowskiego w Polsce i Niemczech.

Poznawana historia stanowi dla młodzieży jednocześnie punkt wyjścia do pogłębionych rozważań na temat problemów występujących we współczesnym świecie, takich jak łamanie praw człowieka, wykluczenie, ksenofobia czy przejawy dyskryminacji. Podczas wspólnych warsztatów młodzież zastanawia się nad ich przyczynami, skutkami oraz możliwościami zapobiegania lub reagowania na te zjawiska. W ten sposób PNWM wspiera wśród uczestników projektów rozwój osobistej odpowiedzialności i dojrzałości obywatelskiej.

CEL KONKURSU: Program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)  ma na celu umożliwienie młodzieży z Polski i Niemiec (oraz ewentualnie kraju trzeciego) wspólnego odkrywania i badania historii, wyciągania wniosków z przeszłości oraz rozbudzania odpowiedzialności za kształtowanie przyszłości. 

Poznawana historia stanowi dla młodzieży jednocześnie punkt wyjścia do pogłębionych rozważań na temat problemów występujących we współczesnym świecie, takich jak łamanie praw człowieka, wykluczenie, ksenofobia czy przejawy dyskryminacji. Podczas wspólnych warsztatów młodzież zastanawia się nad ich przyczynami, skutkami oraz możliwościami zapobiegania lub reagowania na te zjawiska. 

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE: Aby projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży mógł zostać dofinansowany w ramach programu „Zachować pamięć”, musi spełniać następujące kryteria:

  • Tytuł i opis projektu są zgodne z założeniami programu. Wszystkie zaplanowane działania, także te w części odnoszącej się do czasów współczesnych, nawiązują do tematyki projektu.
  • Jego program obejmuje wizytę w miejscu pamięci terroru hitlerowskiego oraz pogłębione poznanie historii tego miejsca. Zachęcamy do realizowania projektów we współpracy z wyspecjalizowanymi placówkami edukacyjnymi zajmujący­mi się zagadnieniami nazizmu lub projekty korzystają­ce z oferty pedagogicznej tych placówek.
  • Co najmniej połowa programu poświęcona jest tematyce narodowego socjalizmu, II wojny światowej, Holokaustu lub okupacji ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy (wraz ze wspólnym przygotowaniem i podsumo­waniem tej części przez obydwie grupy stanowi co najmniej 50% całego projektu).
  • Program części historycznej odnosi się do współcze­sności i życia młodych ludzi, i stworzony jest w opar­ciu o zagadnienia nurtujące uczestników. Z opisu i realizacji projektu wynika aktywny udział młodzieży w planowaniu i przebiegu programu.
  • Program składa się częściowo z warsztatów, podczas których młodzież, bazując na zdobytej wiedzy historycznej, ma okazję do rozważań i dyskusji na temat problemów występujących we współczesnym świecie.
  • Uczestnicy są gruntownie przygotowani (przed i podczas spotkania) do udziału w projekcie i podejmowania trudnej tematyki historycznej oraz aktywnie biorą udział w podsumowaniu programu.
  • W przypadku projektów trójstronnych uwzględniona jest perspektywa grupy z kraju trzeciego.
  • Pozostała część projektu umożliwia uczestnikom wza­jemne poznanie się, zawiera elementy edukacji między­kulturowej i zachęca młodzież do poznania kraju sąsia­da, np. jego historii, kultury, języka i życia codziennego.
  • Wspólny program trwa od 4 do 14 dni.
  • Grupa liczy nie więcej niż 50 uczestników w wieku od 14 do 26 lat.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: Wnioski o dotacje mogą składać szkoły, grupy młodzieżowe oraz organizacje i instytucje pracujące z młodzieżą.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Projekty związane z okresem narodowego socjalizmu i II wojny światowej, obejmujące programem wizytę w miejscach pamięci oraz poznanie biografii świadków historii, wymagają od uczestników rzetelnego przygotowania, pogłębionej refleksji, a często także wsparcia ze strony wykwalifikowanej kadry placówek muzealnych i pedagogicznych. Program „Zachować pamięć” pomaga sprostać tym wymogom poprzez wsparcie finansowe na specjalnych zasadach:

Projekty stacjonarne:

  • na dni programu obejmujące wizytę w miejscu pamięci oraz warsztaty we współpracy z wyspecjalizowaną placówką muzealną lub edukacyjną PNWM przyznaje dofinansowanie według stawek jak przy projektach realizowanych w placówkach kształceniowych, niezależnie od rodzaju zakwaterowania;
  • PNWM przyznaje zwiększone stawki (p. tabelka w prawej kolumnie) dofinansowania kosztów programu, podróży i pośrednictwa językowego.

Projekty online:

  • uregulowania dotyczące realizacji i dofinansowania projektów online dostępne są w zakładce „Projekty online”;
  • PNWM przyznaje zwiększone dofinansowanie kosztów programu, pośrednictwa językowego oraz wyższy ryczałt organizacyjny i techniczny (p. tabelka w prawej kolumnie) .

Projekty niezakwalifikowane do programu „Zachować pamięć”, jednak spełniające ogólne kryteria dotacji, PNWM dofinansuje zgodnie z Wytycznymi wspierania i wynikającymi z nich stawkami.  

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Terminy składania wniosków:

  • do 28 lutego 2023 roku,
  • do 31 maja 2023 roku.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: https://pnwm.org/dotacja/projekty-w-miejscach-pamieci/

KONTAKT:

Piotr Kwiatkowski (wymiana szkolna)

tel.: +48 22 5188932 (dla osób dzwoniących z Polski)
tel.: +49 331 2847 933 (dla osób dzwoniących z Niemiec)

e-mail: piotr.kwiatkowski@pnwm.org

Dorota Bastos (pozaszkolna wymiana młodzieży)

tel.: +49 331 2847931

e-mail: dorota.bastos@dpjw.org

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas